کد خبر: ۲۳۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۴
گردشگري به عنوان يكي از فرآيندهاي توليد فضا، از مختصات بنيادين جوامع شهري محسوب ميشود كه در كنار ازدحام، تراكم، آلودگي و فعاليتهاي سخت و كسالت آور، انسان را قادر به تحمل محيطهاي شهري می کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، در عصر حاضر، توريسم از بزرگترين صنايع دنيا و وابسته به بخش عمده اي از اقتصاد جهاني است؛ كه اين پديده از نظر اقتصادي، اجتماعي- فرهنگي و محيطي با زندگي انسانها و دولتها آميخته شده است.

در واقع گردشگري به خاطر برخورداري از توانمندي هاي بالا در خلق و ارتقاء مولفه هاي توسعه ملي، منطقه اي، شهري و روستايي هميشه مورد توجه و ستايش بوده است.

از دهه 1980 بود که این صنعت درآمد زا و با صرفه اقتصادی مورد توجه قرار گرفت، صنعتی که با ايجاد تبادلات فرهنگي و اجتماعي ميان ملل مختلف به خاطر فقدان آلودگي هاي زيست محيطي نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار شد.

در عین حال رشد فزاينده شهرنشيني و رويكرد به جغرافيا و اوقات فراغت دردهه هاي اخير سبب شده است كه توجه به صنعت توريسم به عنوان بزرگترين و متنوع ترين صنعت و نيز به عنوان هدفي قابل حصول در فرآيند توسعه پايدار در مناطق شهري، مورد توجه بسياري از كشورها قرار بگيرد. زيرا كه توريسم باعث نوسازي شهرها، اماكن تفريحي و... ميشود و درآمد سرشاري را براي شهرهاي گردشگرپذير به ارمغان ميآورد.

از همین رو است که گردشگري به عنوان يكي از فرآيندهاي توليد فضا، از مختصات بنيادين جوامع شهري محسوب ميشود كه در كنار ازدحام، تراكم، آلودگي و فعاليتهاي سخت و كسالتآور، انسان را قادر به تحمل محيطهاي شهري می کند.

گردشگری شهری؛ سرآمدترین نوع صنعت توریست

گسترش روز افزون جمعیت در كلان شهرهای جهان، زمینه ساز پیچیدگی مسائل شهری شده است، به گونه ای كه اكنون مدیریت شهرها، نیازمند آشنایی، تحلیل و بررسی مسائل روز شهری هستند. 

مسافرت های شهری، گام اول توسعه گردشگری و صنعت توریسم است. گردشگری، شامل همه خدمات و ویژگی هایی است كه در كنار هم قرار میگیرند تا آنچه مسافر میخواهد، فراهم آورند، ولی سرآمدترین نوع گردشگری،مدل شهری آن است، به طوری كه با توجه به جایگاه ویژه شهر، به ویژه كلانشهرها، در بسیاری از كشورهای موفق در این صنعت، شهر، پایه و اساس توسعه گردشگری است. 

ایجاد و توسعه فضاهای شهری مناسب، بازسازی فضاهای به ظاهر متروک و مرده به قصد زنده كردن جنبه های كهن جامعه، از جمله آثار توسعه گردشگری شهری است.  بدین منظور، بسیاری از كلان شهرها درصددند تا از ویژگی ها و امکانات خاص شهر خود سود برده و از مزایای جلب توریست شهری بهره گیرند. ایجاد فضاهای شهری، بر اساس فعالیتهای جدید و تأكید بر توسعه فعالیتهای گردشگری و ایجاد جاذبه های بیشتر برای ماندگاری مسافران، همراه با توسعه هسته های كار و فعالیت، با هدف توسعه موزون شهر و پیوند كار و سکونت در تمام منطقه شهری و نیز ایجاد یک نظام چند هسته ای، انعکاس تجربه ها و درسهای نظری و عملی است كه از كلان شهرها و شهرهای جهان میتوان آموخت و به كار گرفت.

گردشگری شهری همچنین می تواند رونق بخش اقتصاد شهری بوده و به ایجاد درآمدهای پایدار شهری نیز کمک کند. این صنعت از طریق تأثیر بر مؤلفه های عمده اقتصادی مانند درآمد، اشتغال، سطح قیمتها، عرضه و تقاضا، ترازهای مالی و مالیاتی جامعه را، تحت تأثیر قرار میدهد. در این راستا می توان از گردشگری به عنوان بزرگترین تولیدكننده تولید ناخالص داخلی و اشتغال نام برد که رونق بسیاری از كشورها و مناطق را در پی دارد.

*این مطلب برداشتی از مقاله علمی "بررسی اثرات اقتصادی و محیط زیستی گردشگری شهری" است که در نخستین همایش بین المللی اقتصاد شهری ارائه شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به این کشور سفر کرده بود بامداد چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال هواداران قرار گرفت.