کد خبر: ۲۳۱۷۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
اختصاصی شهرفردا/
یک شرکت معماری ویتنامی که در معماری زیست اقلیمی تخصص دارد، می گوید نیاز به دستگاه های تهویه مطبوع در کشور های گرم را بر طرف می کند. طبق گزارش سازمان انرژی بین المللی (IAE)، سیستم های گرمایش و سرمایشی علت اصلی 40% مصرف ساختمانی انرژی جهانی هستند.
شهرفردا- علی مال اندیش


پایان دستگاههای تهویه مطبوع؟ معماران آسیایی از روشهای سبز برای خنک کردن ساختمانها استفاده می کنند

اگر پنج دقیقه را در هوای شرجی شهر هو چی مین بگذرانید احتمالا به سوی نزدیک ترین سرپناه مجهز به تهویه مطبوع خواهید شتافت. در این شهر ویتنامی و بسیاری از کشورهای زیر استوایی در سراسر آسیا، مانند اندونزی و فیلیپین- تهویه مطبوع (AC) به طور فزاینده ای یک ضرورت در نظر گرفته شده است. اما یک شرکت معماری از یک روش متفاوت برای خنک کردن حمایت می کند.
شرکت  Asia architecture T3 که دفترهایی در ویتنام و فرانسه دارد، در اصول بنیادی معماری زیست اقلیمی تخصص دارد، که اذعان می کند، می تواند دستگاههای پر مصرف تهویه مطبوع را حذف کند.

با مهار کردن توپوگرافی محلی، اقلیم، و پوشش گیاهی، هم چنین به صورت زیرکانه ای با دستکاری کردن موقعیت ساختمان، این شرکت می تواند به شکل طبیعی یک آب و هوای داخلی آرامش بخش به وجود آورد.

مایلز مک کارتی، رئیس اجرایی در شرکت مشاوره ای و تحقیقاتی Carbon Trust، می گوید: این برای همه طراحی های ساختمانی جدید در شهرها ضروری است که از ویژگی های معماری زیست اقلیمی پیروی کنند.

همانطور که تقاضا ها در شهرهای آسیایی برای ساختمانها -مسکونی و تجاری- رو به افزایش است، و نیاز برای زندگی با تراکم بالاتر همچنان با جمعیت شهری رو به گسترش است، مطمئن شدن از این مسئله که این رشد مصرف آب و انرژی را افزایش نمی دهد، ضروری خواهد بود.

چارلز گالاواردین، رئیس شرکت Asia architecture T3، اولین بار در سال 2005 به معماری اقلیمی روی آورد. در همکاری با بانک جهانی، او ساختمان آپارتمانی مقرون به صرفه ای در شهر هو چی مین ساخت، که 350 خانواده را در یک محله فقیر نشین سکونت داد، جایی که قرار شد از قبضهای برق اجتناب شود.

گالاواردین می گوید: شما مجبور به پرداخت هزینه دستگاههای تهویه مطبوع نیستید، حتی در آب و هوایی شبیه شهر هو چی مین، تا زمانیکه ساختمان شما به خوبی طراحی شده باشد.

راهرو های تحت پوشش در هوای آزاد، سقف هایی با تهویه مناسب، عایق پشم شیشه و استفاده از مواد طبیعی بدین معنی بود که واحدهای شهر هو چی مین هر دو نور و تهویه طبیعی را ارائه کردند.

او می گوید : ما سعی می کنیم از نماهای شیشه ای بزرگ رو به شرق یا غرب اجتناب کنیم، چرا که ساختمان را به یک اجاق در یک آب و هوای گرمسیری تبدیل می کند. 

اگر شما با جریان باد اصلی کار می کنید و محافظ خورشیدی هوشمند دارید، پس واقعا می توانید ساختمان هایی که نیازی به تهویه مطبوع ندارند در مکانهای گرمی شبیه ویتنام طراحی کنید.

گالاواردین توضیح می دهد که یک ساختمان T3 معمولی زیست اقلیمی به صورت طبیعی حدود 41 درجه فارنهایت از دمای بیرون خنک تر است، با تهویه طبیعی و پنکه های سقفی عجیبی که بقیه کارها را انجام می دهند.

بازگشت به اصول اولیه

از زمان ساخت اولین پروژه، گالاواردین چندین هتل زیست اقلیمی لوکس در کامبوج و میانمار، و یک
رستوران در شهر هو چی مین و حتی دفتر کار سبز خود برای تیم T3 را ساخته است.سایر معماران نیز در حال تجربه با این سبک از ساختمان اند.

در اندونزی، خانه پانسیونی بایوفیلیک شرکت Andyrahman Architect به عنوان ساختمان سال در مسابقه سال 2016 فستیوال جهانی معماری، به لیست نهایی کاندیداها اضافه شد و به خاطر دیوار روزنه دار آن که به خنک ماندن ساختمان در مناطق گرمسیری سورابایا (شهر بندری شلوغ در شرق جاوه) کمک می کند، ستایش شد.

در چین، شرکت معماری امریکایی پرکینز-ویل رهیافتی زیست اقلیمی به موزه تاریخ طبیعی شانگهای برگزید در حالیکه ساختمان برای برای گالری ها جهت محافظت از آثار هنری در برابر رطوبت تهویه مطبوع فراهم می کند، همچنین پنجره های دیواری و سقفی خودکار برای تهویه طبیعی مناطق عمومی در آن بکار رفته است. این موزه در مقایسه با موزه های با طراحی استاندارد 15 درصد مصرف انرژی کمتری دارد.

البته، ساختمانهای زیست اقلیمی چیز جدیدی نیستند. پیش از قرن بیستم، معماری زیست اقلیمی عرف بود، و هنوز هم در ساختمانهای بومی از ملک های سنتی اسپانیایی (haciendas) تا منازل روستایی سنتی چینی ها دیده می شود. اما با اختراع دستگاه تهویه مطبوع در سال 1902، توسط ویلیس هاویلند کری یر در ایالات متحده، روشهای زیست اقلیمی از رونق افتادند.

طبق گزارش سازمان انرژی بین المللی (IAE)، سیستم های گرمایش و سرمایشی علت اصلی 40% مصرف ساختمانی انرژی جهانی دانسته می شوند، که پیش بینی می کند که 80 درصد تقاضای تهویه مطبوع تا سال 2050 از سوی آسیا خواهد بود.

مارلین ساهاکیان، عضو محقق در دانشکده علوم زمین و محیط زیست در دانشگاه لوزان سوئیس، که مقاله "خنک ماندن در جنوب شرق آسیا" را نوشت، به سی ان ان می گوید: در مناطق روستایی جنوب و جنوب شرقی آسیا، تهویه مطبوع عرف نیست- اما در مراکز شهرها در حال شایع شدن است که به مصرف بالای انرژی کمک می کند.

او با استناد به مدل "برج شیشه ای" اضافه می کند: در فیلیپین، گرایش قوی ای به نام"غرب بهترین است" وجود داشت، که سبک های معماری مدلهایی از نیمکره شمال غربی تقلید می کنند، که برای اقلیم محلی مناسب نبودند. 

تنفس هوای تازه

روی هم رفته، گالاواردین می گوید، آسیا در قبول روشهای محیط زیست دوستانه ساختمان سازی، بسیار کند بوده است. "آنچه من در آسیا می بینم، حتی در کشورهای ثروتمندی مانند هونگ کونک یا سنگاپور، ای است که آنها عاشق پوشش سبز هستند. در نمای منزل درخت می کارند، پنل های خورشیدی به کار می برند و آنرا ساختمان سبز می نامند."
"اما وقتی از نزدیک به آنها نگاه می کنید، واقعا به آن اندازه سبز نیستند- گاهی کاملا بر خلاف آن است. ما در آینده شاهد ساختمانهایی واقعا با مصرف انرژی به صرفه خواهیم بود، اما این روند آهسته ای است.
 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.
ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

یک کارشناس حقوقی گفت: رای دیوان عدالت اداری پیرامون ابطال اخذ عوارض تابلوها به علت مشمول نبودن تابلوها در قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین ورود قانونی شورای شهر برای تعیین عوارض قابلیت برگشت داشته و سیاسی نیز به نظر نمی رسد.