کد خبر: ۲۲۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴
«شهرفردا» گزارش می دهد
برخی از محدوده‌های کوهستانی کلان شهر تهران مستعد حرکات لغزشی با خطر متوسط به بالا هستند. در حدود 875 هکتار (معادل 17.3 درصد) از مناطق مسکونی محدوده‌های کوهستانی شهر در پهنه‌های با خطر متوسط به بالا توسعه یافته اند.

 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، زمين‌لغزش و حركت‌هاي توده‌اي خاك و مواد دامنه‌اي، فرمي از فرآيندهاي ژئومورفولوژيكي هستند و از ديدگاه مديريت مخاطرات طبيعي نوع خاصي از سوانح طبيعي قلمداد مي‌شوند. وقوع اين نوع پديده‌ها هرساله در بخش‌هایی از كشور ما و همچنين ساير نقاط جهان، خسارات جاني، مالي و زيست محيطي قابل توجهي را به همراه دارد.


17 درصد محدوده کوهستانی تهران در معرض «زمین لغزش»/ فرحزاد در وضعیت قرمز

 حركت توده‌اي شامل کليه جابجايي‌ها و جداشدگي‌هاي خاك و مواد سنگي به سمت پايين دامنه‌هاست و انواع مختلفي دارد که لغزش‌ها يکی از رايج‌ترين آنهاست. زمين‌لغزش عبارت است از حركت و جابجايي بخشي از مواد سطحي دامنه‌ها، در امتداد يك سطح گسيختگي مشخص، که به طور طبيعي و تحت تأثير عوامل مختلف به خصوص نيروي جاذبه زمين در دامنه‌هاي شيب‌دار انجام مي‌شود. اين پديده معمولاً با درجاتي تغيير در ساختار طبيعي خاك همراه است.

 عوامل متعددی در ناپداری سطوح مؤثر هستند که مهمترین آن‌ها شرایط توپوگرافی، رطوبت و بارندگی، رودخانه‌ها و زهکش‌های طبیعی، ويژگی زمین‌ساخت و لرزه‌خیزی و ساختار زمین‌شناسی ساختمانی می‌باشند.

بررسی‌های ژئوموفولوژیکی در فعالیت‌های عمرانی به منظور طراحی و اجرای بناهای مقاوم و زیربنایی ضرورت دارد. در دهه‌های اخیر، گسترش فعالیت‌های عمرانی بدون در نظر گرفتن بررسی‌های ژئوموفولوژیکی، خسارت‌های جبران ناپذیری را به دنبال داشته است. الگوی توسعه شهری در دامنه‌ها باید تابع فرآیند‌های آن دامنه باشد. فرآیند‌ها و پدیده‌های ژئوموفولوژیکی شهر و دامنه در تعادل با یکدیگرند. هنگامی‌که دامنه پرشیبی به شکل شطرنجی قطعه‌بندی می‌شود و یک لایه شهری روی آن ایجاد می‌گردد، می‌تواند به مثابه یک لایه سنگی روی دامنه عمل کند. زمین‌های شیب دار نواحی کوهپایه‌ای کلان‌شهر تهران به این شکل ساخته شده‌اند و بنابر این در معرض حرکات دامنه‌ای از نوع زمین لغزش قرار دارند.

17 درصد محدوده کوهستانی تهران در معرض «زمین لغزش»/ فرحزاد در وضعیت قرمز

در محدوده تهران به ویژه قسمت‌های شمالی آن ازجمله فرحزاد تهران، شرایط مستعدی برای لغزش وجود دارد. بررسی صورت گرفته نشان می‌دهد که برخی از محدوده‌های کوهستانی کلان شهر تهران مستعد حرکات لغزشی با خطر متوسط به بالا هستند. در حدود 875 هکتار(معادل 17.3 درصد) از مناطق مسکونی محدوده‌های کوهستانی شهر در پهنه‌های با خطر متوسط به بالا توسعه یافته اند.


17 درصد محدوده کوهستانی تهران در معرض «زمین لغزش»/ فرحزاد در وضعیت قرمز

 انطباق خط حریم فعلی کلان شهر تهران با مرز پهنه‌های کم خطر و پرخطر(خطر متوسط به بالا) نشان می‌دهد که این دو خط انطباق خوبی با یکدیگر ندارند(به‌ویژه در بخش‌های مرکزی). محدوده‌های بین حوضه وسک (حصارک) تا حوضه سوهانک می‌بایست از نظر حرکات لغزشی به عنوان محدوده‌های ویژه مورد توجه قرار گیرند و از توسعه شهر در پهنه‌های پرخطر این محدوده جلو‌گیری به عمل آید. همچنین بایستی کلیه کاربری‌های مختلف شهری از جمله کاربری‌های مسکونی با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های مهندسی پایدار شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ظرفیت‌های شورای شهر برای تحقق شعار سال

ظرفیت‌های شورای شهر برای تحقق شعار سال

عضو شورای شهر زنجان گفت: در اولین جلسه علنی و رسمی شورای شهر زنجان، تمامی اعضای شورا به اتفاق از شهردار زنجان خواستند در خریدهای سال جاری اولویت با کالاهای ایرانی به خصوص کالاهای بومی تولید شده در شهر زنجان باشد.
روزهای خوب دریاچه‎ ارومیه / تصاویر

روزهای خوب دریاچه‎ ارومیه / تصاویر

در اولین روز های سال ۹۷ آب دریاچه ارومیه نسبت به روزهای گذشته بالا آمده و دریاچه حال نسبتا خوبی دارد.