کد خبر: ۲۱۲۷۸
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱
به طور كلي موج سوم بر اين مفهوم بنا شده است كه تاريخ بشر دو انقلاب را پشت سر گذاشته. انقلاب كشاورزي و انقلاب صنعتي و در دوره ي حاضر در آستانه ي سومين تجربه ي خود يعني انقلاب الكترونيكي مي باشد.

 شهر فردا-کتابخانه شهر:

شهر الكترونيك عبارت از شهري است كه اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرويس های دولتي و سازمان هاي بخش خصوصي بصورت برخط و بطور شبانه‌روزي، در هفت روز هفته باکیفیت و ضریب ایمنی بالابا استفاده از ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربرد آن انجام مي‌شود.

شهرالکترونیک به معنای دسترسی الکترونیکی شهروندان به خدمات شهرداری وسایرسازمانهای شهری به صورت شبانه روزی و هفت روز هفته ،به شیوه ای با ثبات ،قابل اطمینان ،امن و محرمانه است.

شهر الکترونیکی، شهری است دارای ارتباطات مخابراتی و شبکه ای که از طرف بخش فناوری و اطلاعات برای انجام تبادل اطلاعات کنترل شود.

شهر الکترونیکی از اجزای و بخش گوناگونی تشکیل می شود که تعامل آگاهانه ای آنها منجر به پدید آمدن یک محیط مجازی برای زندگی الکترونیکی می شود.

نظریه های مختلفی در حوزه بررسی شهر هوشمند وجود دارد که در ذیل به مهمترین آنها اشاره می شود.

نظریه شکستن فضا:

نظریه شکست فضا از طریق هلن کوکلیس و لنز ونویس مطرح شد در این نظریه بیان می دارد که چگونگی استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ممکن است به سازماندهی مجدد فعالیتهای انسانی در فضا و زمان منجر شود . شکستن فضا به این گرایش اشاره دارد که فعالیتهای که قبلا ˝با یکم محل مرتبط بودند( مثلا محل کا من ) اکنون به طرز فزاینده ای بین محل ها پراکنده شده اند که از نظر جغرافیا از هم فاصله دارند (مانند دفتر من ، خانه من ، اتاق هتل ) بنابراین شکستن ممکن است به افزایش سفر منتهی شود . اگر فعالیتها دیگر به مکان یا زمان خاص مرتبط نیستند این نظریه به دنبال آن بوده است که چرا افراد فعالیتها خود و مکانسیم های همراه با این فرایند را بخش بخش می کنند.

نظریه میچل:

ويليام ميچل از انديشمنداني است كه با علاقه اي وافر حضور ICT در شهرها را دنبال مي كند و نتيجه آن كتابي تحت عنوان شهر بيت ها مي باشد. او با پرداختن به عناصر فناوري مدرن و عواقب آن در زندگي استبداد فاصله شهري تأكيدي مضاعف بر مفهوم فاصله و فضا دارد و بر اين باور است كه با غلبه برفناوري هاي مجازي نوين به ما امكان مي دهند تا در هر كجا كه ممكن باشد با ديگران ارتباط برقرار كنيم و از آن طريق انواع جديدي از اجتماع هاي الكترونيكي برپايه علاقه و صميميت تا متني بر جايگيري تصادفي جغرافيايي را شكل دهيم. زيرا در شبكه هاي مجازي نوين، مي توان چشم انداز مجاورت بيشتري با ديگران را ترسيم نمود و همپاي تعهد و ارتباطي صميمي و آرماني مقوله مشاركت اجتماعي را نيز محقق ساخت. بنابراين، با استمداد از فناوري هاي نوين، بودن در فضايي ممكن مي شود كه درآن نوعي ازمعاشرت اجتماعي شكل مي گيرد كه در جهان واقعي با كمبود آن مواجه شده ايم. با در نظر گرفتن فناوري نوين اطلاعاتي و ارتباطي و شرايط دستيابي به آن مي توان به غلبه بر فاصله ها حساب نمود.

ميچل ادعا مي كند: به زودي ما به راحتي توانايي آفريدن سوراخ هايي در فضا را خواهيم يافت در هركجا و هر زمان كه بخواهيم. هر مكاني بالقوه با مكان قرينه خود درست در خارج از اين پنجره ارتباط شبكه اي خواهد داشت.

نظریه کاستلز:

مانوئل کاستلز استاد جامعه ‏شناسی و اقتصاد دانشگاه کالیفرنیا ویژگی‌های عصر اطلاعات‏ گرایی و وضعیت جوامع، مناسبات و تولید روابط انسانی را در این عصر چنین بیان می‏کند:

1) اطلاعات ‏گرایی: یعنی انباشت دانش و سطوح پیچیده ‏تر پردازش اطلاعات. در اطلاعات‏گرایی، جستجوی دانش و اطلاعات، ویژگی کارکرد تولید تکنولوژی محسوب می‏شود.

2) جوامع اطلاعاتی: جوامعی که فرایند اصلی تولید دانش، بهره‏وری اقتصادی، قدرت سیاسی - نظامی و ارتباطات رسانه‏ای در آنها، عمیقاً از الگوی بهره‏وری اطلاعاتی تأثیر پذیرفته است که جوامع امریکایی، ژاپن و اروپای غربی از جمله این جوامع به شمار می‏روند.

3) اقتصاد اطلاعاتی: شامل تمامی فعالیت‌های اقتصادی، خدماتی، صنعتی که بیش از هر زمان دیگر، متکی به دانش، اطلاعات و تکنولوژی لازم برای پردازش اطلاعات از جمله تکنولوژی شده است.

نظریه تافلر:

طبق ديدگاه تافلر، انقلاب تكنولوژيكي به طور بي وقفه يا نوع ديگر تدوام نيافته است. اين انقلاب كه مي پس از جنگ جهاني دوم آغاز شد به ناگهان سرعت گرفت و خصلت بنيادي آن دگرگون شد فناوري هاي كليدي از دو قرن پيش و يك قرن پس از 1850 تقويت كننده نيروي عضلاني بود. از آن پس مي توان گفت اين فناوري ها تقويت كننده نيروي ذهن است. اين تدوام و پيوستگي نيست بلكه گسستگي انقلابي است.

تافلر در كتاب شوك آينده و موج سوم بر فشردگي مدت تحولات تكنولوژيكي معاصر تأكيد مي ورزد و بر متفاوت بودن آينده از گذشته اصرار مي ورزد و بر "قدرت فكر" و برتري اطلاعات در دوره ي نوين توجه مي كند.لازم به يادآوري است كه تافلر در كتاب موج سوم 1980بهترين آينده نگري و تمثيل را درباره اطلاعاتي شدن جوامع و ظهور شرايط اجتماعي نوين ارائه مي دهد.

به طور كلي موج سوم بر اين مفهوم بنا شده است كه تاريخ بشر دو انقلاب را پشت سر گذاشته. انقلاب كشاورزي و انقلاب صنعتي و در دوره ي حاضر در آستانه ي سومين تجربه ي خود يعني انقلاب الكترونيكي مي باشد. همانگونه كه انقلاب صنعتي باعث ويراني ساختارهاي نظام كشاورزي شد، اين انقلاب هم ساختارهاي نظام صنعتي را متلاشي كرده يا خواهد كرد و بحران جهان كنوني نيز ناشي از اين انتقال پر تنش مي باشد. موج سوم بينش ما را نسبت به خودمان و جهان اطرافمان دگرگون خواهد ساخت .تافلر از مباحثي همچون اقتصاد دوراني، شخصيت آينده، فرهنگ الكترونيك ، خانواده ي هسته اي و شکل گيري خانواده ي گسترده ي عصر الكترونيك، غير توده اي كردن رسانه ها، اضمحلال حكومت ملّي و ايجاد و گسترش دموكراسي سخن مي گويد.


* این مطلب گزیده ای از مقاله علمی «تحلیلی بر پتانسیل های توسعه شهر الکترونیک» است که در اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری ارائه شده است.
برچسب ها: موج سوم ، شهر ، تافلر ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
«گپ دیجیتال» در انتظار تهران

«گپ دیجیتال» در انتظار تهران

شهردار تهران گفت: از قدیم هم گفته می‌شد در آینده نزدیک کسانی که با فرایند دیجیتال همراهی نکنند دچار بیماری «گپ دیجیتال» خواهند شد و این گپ امکان پیشرفت را می‌گیرد.
راه تحقق شفافیت انتشار اطلاعات است

راه تحقق شفافیت انتشار اطلاعات است

رییس شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در مدیریت شهری تاکید کرد و گفت‌: باید بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در مدیریت شهری در دستور کار قرار گیرد و از مقاومت و یا موازی کاری پرهیز شود.