کد خبر: ۱۶۰۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان قم خبر داد
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قم گفت: به دنبال ارائه راهکارهای پژوهشی برای کاهش هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، عباس پورمیدانی اظهار کرد: ارائه الگوی مناسب کشت با توجه به شرایط موجود در استان از جمله کمبود منابع آبی و تغییرات اقلیمی آینده از جمله راهکارهای پژوهشی برای کاهش هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی قم به شمار می‌رود.

وی افزود: در قالب طرح‌های پژوهشی گیاهان دارویی و کاربرد آنها را به بهره‌برداران معرفی می‌کنیم تا بتوانند به‌عنوان کشت جایگزین با محصولات کم بازده کشاورزی استان مورد استفاده قرار دهند.

وی تصریح کرد: ذخایر ژنتیکی دامی و گیاهی استان را در راستای استفاده بهینه و اصلاح نژاد دام‌های بومی شناسایی کرده و با توصیه‌هایی لازم به بهره‌برداران به دنبال حفظ آن هستیم.

پورمیدانی با اشاره به چالش آب در استان قم، ادامه داد: مدیریت بهره‌وری آب و استفاده بهینه از منابع آبی در تولیدات گیاهی، دامی و پرورش آبزیان از دیگر اقدامات این مرکز به شمار می‌رود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان در ادامه سخنان خود با اشاره به معرفی اقلام خوراکی جدید و ارزان‌قیمت در خوراک دام و طیور برای جایگزینی آن با اقلام وارداتی و گران‌قیمت، اظهار کرد: معرفی افزودنی‌های گیاهی و طبیعی به خوراک دام و طیور برای جایگزینی با افزودنی‌های شیمیایی و آنتی‌بیوتیک‌ها نیز از دیگر اقدامات پژوهشی این مرکز است.

پورمیدانی با تأکید بر اینکه ارقام عمده زراعی و باغی مقاوم به تنش‌های شوری، خشکی و سرما را به کشاورزان معرفی کرده‌ایم، افزود: در راستای افزایش بهره‌وری، فرمول‌های مناسب توصیه شده کودی برای افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی و باغی را به کشاورزان ارائه کرده‌ایم.

وی گفت: روش‌های مؤثر و کارآمد مبارزه با آفات و بیماری‌های عمده محصولات زراعی و باغی استان را در قالب طرح‌های پژوهشی تهیه و به بهره‌برداران ارائه کرده‌ایم.

منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار