کد خبر: ۱۴۱۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
یک عضو شورای شهر تهران تأکید کرد
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه باغ گیاه شناسی تهران مانند یک مجموعه‌ای بی نظیر در مقیاس شهری، ملی و فراملی به حساب می‌آید، گفت: باید به چالش‌های باغ گیاه‌شناسی رسیدگی شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،زهرا شمس‌احسان در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت رسیدگی به چالش‌های مجموعه باغ گیاه شناسی، اظهارکرد: مجموعه باغ گیاه شناسی تهران با ۱۴۵ هکتار وسعت، در منطقه ۲۲ واقع شده است.

شمس‌احسان با اشاره به اینکه این اثر طبیعی در سال ۱۳۹۵ با شماره ۳۶۵ در فهرست آثار ملی ثبت شده است، گفت: سال ۱۳۸۸ در راستای اجرای ادامه بزرگراه‌های خرازی و حکیم بخشی از اراضی پیرامونی مجموعه باغ گیاه شناسی به شهرداری تهران واگذار شد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: در سال ۱۳۹۱ پروانه برای احداث دو بلوک مسکونی در ضلع شمالی مجموعه باغ گیاه شناسی در ۳۳ طبقه صادر شده است.

وی اضافه کرد: در وضعیت حاضر، ساختمان‌های مذکور در حال گودبرداری بوده و علیرغم راهکارهای پیشنهادی پیشین توسط معاونت شهرسازی از قبیل تشکیل کارگروه ویژه برای حل مسائل آن، هنوز اقدام خاصی در راستای مدیریت و حل چالش‌های این مجموعه انجام نشده است.

شمس‌احسان با بیان اینکه در سال‌های اخیر همواره مکاتبات متعددی از سوی نهاد ریاست جمهوی، سازمان محیط زیست و سایر نهادها و سازمان‌های مربوطه در راستای جلوگیری از ادامه ساخت و ساز انجام گرفته است، گفت: در صورت ادامه روند حاضر، این اقدامات منجر به زوال تدریجی و کاهش تنوع زیستی این مجموعه ارزشمند خواهد شد.

وی تاکید کرد: ساخت این برج‌ها علاوه بر عدم رعایت حریم باغ گیاه شناسی، عوارض متعدد و زیان باری از قبیل کاهش شدید سفره‌های آب زیرزمینی منطقه و مجموعه، از بین رفتن منظر طبیعی اطراف باغ با ایجاد سازه‌های ساختمانی غول‌پیکر و نامتجانس، بالا رفتن تراکم جمعیتی و ایجاد ترافیک، بروز آلودگی هوا، آلودگی صوتی و آلودگی نور در شب، بروز مشکل در روند حفظ و نگهداری گونه‌های در معرض انقراض و جمع‌آوری بانک ژن و ... را خواهد داشت.

شمس‌احسان با بیان اینکه شکی نیست که باغ گیاه شناسی تهران مانند یک مجموعه‌ای بی نظیر در مقیاس شهری، ملی و فراملی به حساب می‌آید، اظهارکرد: هنوز ساز و کار مشخصی برای چگونگی حفاظت از این مجموعه و نحوه تعیین تکلیف محدوده پیرامونی آن صورت نگرفته است.

عضو شورای اسلامی‌شهر تهران اضافه کرد: با توجه به موقعیت راهبردی این مجموعه از لحاظ اکولوژیکی، اجتماعی و فرهنگی برای شهر تهران، از شهرداری تهران انتظار می‌رود که در ارائه ساز و کار حل مشکلات این مجموعه و حفظ حریم آن تسریع کند و گزارش شفاف و منسجم از آخرین وضعیت پروانه صادره در حریم این مجموعه را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

مديرعامل شركت بهره برداري مترو تهران و حومه گفت: سطح خدماتي كه مترو پايتخت طی ۲۴سال گذشته به شهروندان ارائه کرده در سطح بين المللي است.
موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

مقام معظم رهبری تاکید کردند: اگر مسمومیت دانش‌آموزان اثبات شود، باید عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار