کد خبر: ۱۳۹۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۴
بیش از دو میلیون جوان دهه شصتی تا سال ۱۴۰۰ مجرد بوده‌اند و به گفته جمعیت شناسان هرچند سهم زنان از این تجرد کمتر از مردان است اما نگرانی اصلی مربوط به زنان مجرد بالای ۳۵ می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،بر اساس آمارها تا سال گذشته یک میلیون و ۴۰۰ هزار مرد و ۸۳۰ هزار زن دهه شصتی (۳۰ تا ۴۰ ساله) مجرد بوده‌اند. با این حال اما جمعیت شناسان معتقدند ازدواج مردان مجرد دهه شصتی گرچه دیر و زود داشته باشد اما سوخت و سوز ندارد و نگرانی اصلی مربوط به زنان مجرد دهه شصتی است.

شهلا کاظمی پور، با بیان اینکه فرصت ازدواج برای زنان پس از ۳۰ سالگی کمتر می شود و این در حالی است که برای آقایان این محدودیت وجود ندارد و ازدواج خواهند کرد، به ایسنا گفت: می توان گفت نگرانی قدری برای زنان دهه شصتی که ممکن است به تجرد قطعی برسند، وجود دارد. شاید حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار زن دهه شصتی به تجرد قطعی برسند اما آنچه تجربه در خصوص تجرد قطعی مردان به ما نشان می‌دهد این است که حدودا دو درصد از مردان در تجرد قطعی باقی خواهند ماند و باقی مردان ازدواج می‌کنند.

چه خبر از آلودگی هوا؟
کاهش آلودگی هوای تهران در پی بارش باران از امشب پیش بینی شده است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی این استان قسمتی ابری تا نیمه ابری و در مناطق پرتردد شهری همراه باغبار محلی پیش‌بینی می‌شود و از امشب با فعالیت سامانه بارشی و وزش باد ملایم از شدت آلودگی هوا کاسته خواهد شد.

از امشب تا صبح جمعه (۱۴ تا ۱۶ دی) با فعالیت سامانه بارشی شاهد افزایش ابرناکی، گاهی وزش باد ملایم و در بعضی ساعات بارش برف و باران و در ارتفاعات مه و برف خواهیم بود.  

همچنین در روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۵ و۱۶ دی) با فعالیت این سامانه از شدت آلودگی هوا کاسته خواهد شد. همچنین در روز شنبه و یکشنبه (۱۷ و ۱۸ دی) به‌ویژه در نیمه‌جنوبی استان افزایش وزش باد گاهی وزش باد شدید و در پی آن رفع آلودگی هوا پیش‌بینی می‌شود.   

در شرایط آلودگی هوا چه مواد غذایی مفید است؟
متخصصان توصیه می‌کنند در شرایط آلودگی هوا مردم خوراکی‌هایی از قبیل سیب شیرین، انار شیرین یا کمی مایل به ترش، خوردن کدو حلوایی یا کدو سبز به اشکال مختلف مخصوصا همراه با آلو بخارا، فلفل دلمه‌ای در وعده‌های غذایی و پرتقال شیرین را در وعده های خود قرار دهند.

موافق تداوم تعطیلی مدارس نیستیم
از اول هفته باز هم دانش آموزان تهرانی و دانش آموزان برخی دیگر از شهرهای صنعتی به دلیل آلودگی هوا به صورت غیر حضوری آموزش می‌بینند، با این حال گویا آموزش و پروش با این تعطیلی‌ها موافق نیست.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه موافق تداوم تعطیلی مدارس و آموزش غیرحضوری به علت آلودگی هوا نیستیم گفت: پس از پایان این اتفاق، برنامه‌های مکمل آموزشی برای جبران افت تحصیلی بچه‌ها خواهیم داشت.

به گفته علیرضا کریمیان، قطع به یقین آموزش غیرحضوری جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد، اما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام خواهد شد، پس از رفع آلودگی هوا و غیرحضوری شدن مدارس، برنامه‌های مکمل و تکمیلی را خواهیم داشت.

تعیین «رتبه قطعی» معلمان تا پایان سال
یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش نیز شب گذشته با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی از تعیین «رتبه قطعی» معلمان تا پایان سال خبر داده است.

یوسف نوری با اعلام خبر یاد شده و با بیان اینکه حدود ۸۰۹ هزار نفر از همکاران فرهنگی از مزایای رتبه اول برخوردار شدند و اکنون همکاران در حال بررسی سوابق برای تعیین رتبه قطعی هستند که تعدادی صادر شده است، گفته است: صدور هر یک رتبه‌ ۱۰۰ نفر - ساعت زمان در دانشگاهها نیاز دارد اما در آموزش و پرورش همکارانم با سرعت بیشتری مشغول کار بر روی این موضوع هستند. هر زمان که رتبه قطعی صادر شود، مزایای درنظر گرفته شده برابر سقف ۳۸ هزار میلیارد تومانی که در بودجه برای این امر دیده شده، از ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۰ برای آنها محاسبه و مابه التفاوت‌ها پرداخت خواهد شد.  

چم‌شیر، گتوندی دیگر؟!
بر اساس ادعای کارشناسان و مسئولان وزارت نیرو، آبگیری چم‌شیر موضوعی است که براساس اصولی مطالعه شده بیان شده است چراکه به این نتیجه رسیده‌اند که با آبگیری چم‌شیر شوری آب رودخانه در فصل تابستان تعدیل خواهد شد.

محسن موسوی خوانساری - عضو انجمن آب و خاک پایدار ایرانیان و کارشناس حوزه آب - درباره این موضوع که آیا آبگیری سد چمشیر حماسه‌ای اقتصادی در جهت توسعه کشاورزی است یا باعث آسیب به محیط زیست و مردم منطقه می‌شود، اظهار می‌کند:کته اول در بالادست سد است. مطالعات این سد حدود ۲۰ سال قبل انجام شده است؛ به عبارتی این سد زمانی طراحی و اجرا شده که مصارف آب در بالادست به این شکل نبوده است. اخیرا مصارف آب در بالادست در استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و نورآباد بسیار زیاد بوده به‌طوری‌که برنج‌کاری بسیار رواج پیدا کرده و آب به صورت پمپاژ برای آن استفاده شده و در نتیجه مصارف آب بالا رفته است. نکته مهم این است که ما باید به مصارف آب بالادست دقت و آن را کنترل کنیم که آسیبی به سد وارد نکند. به هر حال سد چم‌شیر با یک فرضیاتی اجرا شده است.

وی همچنین درباره مزایا و معایب آبگیری چم‌شیر می‌گوید: آب رودخانه در فصل تابستان در منطقه زیدون و هندیجان به‌شدت شور است و خاک‌های آن منطقه را نیز به‌شدت شور کرده است. یکی از اهداف سد چمشیر این است که بتواند شوری خاک و آب را تعدیل کند. اگر آبگیری برای رسیدن به این هدف باشد، خوب است. نکته دوم این است که بتواند تولید انرژی برق‌آبی که نوعی انرژی تجدیدپذیر است، داشته باشد. بدین جهت برای رسیدن به این هدف نیز مناسب است.

این در حالیست که محمد درویش - فعال محیط زیست - معتقد است: آبگیری سد چم‌شیر می‌تواند یک فاجعه بسیار بزرگ را رقم بزند حتی اکنون در گزارش پیمانکار نیز آمده که ۸۰۰ لیتر در ثانیه آب‌دزدی از این سد انجام می‌شود. احتمال اینکه این میزان به مراتب افزایش پیدا کند نیز وجود دارد.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به فروچاله‌ها و عمق نمکی در ژرفای کمتر از ۱۰۰ متری می‌گوید: این پدیده ممکن است باعث حل شدن میلیاردها تن نمک شود و یک فاجعه محیط زیستی را به وجود آورد که حتی حیات آبزیان در خلیج فارس را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

درویش معتقد است که اکنون مهم‌ترین مطالبه این است که دست کم یک سال آبگیری چم‌شیر را عقب بیندازند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

مديرعامل شركت بهره برداري مترو تهران و حومه گفت: سطح خدماتي كه مترو پايتخت طی ۲۴سال گذشته به شهروندان ارائه کرده در سطح بين المللي است.
موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

مقام معظم رهبری تاکید کردند: اگر مسمومیت دانش‌آموزان اثبات شود، باید عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند.