کد خبر: ۱۳۸۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۲
پرچم گنبد حرم مطهر حضرت معصومه(س) در شب رحلت شهادت‌گونه آن حضرت با حضور خیل عظیم زائران از نقاط مختلف ایران اسلامی، در صحن امام رضا(ع) حرم قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،آیین تعویض پرچم گنبد مطهر حرم بانوی کرامت و برافراشتن پرچم عزا بر فراز گنبد حرم به مناسبت سالروز رحلت شهادت‌گونه کریمه اهل‌بیت(س) عصر امروز در صحن امام رضا(ع) حرم مطهر قم برگزار شد.

این مراسم با حضور دلدادگان به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) از نقاط مختلف ایران و با مرثیه‌خوانی عباس حیدرزاده و شعرخوانی مجید تال در وصف حضرت معصومه(س) دنبال شده است.

خادمان حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) در این مراسم به پرچم عزای حضرت معصومه(س) ادای احترام کرده و از آن توسل جستند.

*جایگاه حضرت معصومه(س) در ایران خط بطلانی بر مدعیان شعار «زن زندگی آزادی» است

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم دولابی عضومجلس خبرگان رهبریدر این مراسم با بیان اینکه حضرت معصومه (س) یک بانوی جهادگر بودند که با هدف دفاع و ملاقات امام غریبش از مدینه به سمت خراسان حرکت کردند، اظهار کرد: وقتی کاروان بانوی کرامت به نزدیکی قم می رسد مأمون دستور می دهد که افرادی به کاروان ایشان حمله کنند تا مانع رسدن ایشان به برادرشان و قدرت گرفتن امام رضا (ع) شوند.

وی با بیان اینکه جوانان کاروان حضرت معصومه (س) در مقابل چشمان حضرت به شهادت رسیدند، گفت: شهید شدن و در راه امام جان شیرین را فدا کردن در تاریخ شیعه سابقه بسیاری دارد و این بانوی غم دیده و مصیبت زده فرمودند من را به قم برسانید زیرا قم جایگاه ارادتمندان به اهل‌بیت(ع) است و مردم قم از ایشان تجلیل و تکریم کردند و بعد از چند روز اقامت در قم در مثل فردایی در سن ۲۸ سالگی از دنیا رفتند.

استاد تفسیر قرآن کریم با تأکید بر اینکه برخی معتقدند که این بانو به واسطه سمی که مأموران مأمون به ایشان داده بودند به شهادت رسیدند، گفت: تعظیم و تجلیل ما از حضرت معصومه (س) چند نکته دارد که اولین نکته و پیام آن ادای احترام به ساحت مقدس اهل بیت (ع) است که خدا در قرآن دستور به مودت و محبت اهل بیت داده است.

*روایتی از امام صادق(ع) در مورد جایگاه حضرت معصومه(س)

وی با بیان اینکه حضرت معصومه (س) مورد احترام و توجه ویژه اهل بیت(ع) بوده‌اند، افزود: امام صادق(ع) درباره جایگاه این بانو در میان اهل بیت (ع) سال‌ها قبل از ولادت این بانوی مکرمه و پدر بزرگوارشان فرمودند برای خدا حرمی است و آن مکه است، برای پیامبر (ص) حرمی است و آن مدینه است، برای امیر المونین(ع) حرمی است که آن کوفه است و برای ما اهل بیت حرمی است که آن قم است.

حاج ابوالقاسم ادامه داد: امام صادق (ع) سال‌ها قبل از ولادت حضرت معصومه(س) فرمودند در آینده بانویی از فرزندان من در این شهر دفن می شود که نامش فاطمه است، هر کسی به زیارت این بانو بیاید بهشت بر او واجب است.

وی با بیان اینکه پیام دوم این مراسم ادای احترام به خود این بانوی مکرمه و مجلله است، گفت: امام رضا(ع) درباره زیارت این بانو فرمودند هر کس به زیارت خواهر من در شهر قم برود بهشت از آن او است و امام جواد(ع) فرمودند هر کس به زیارت عمه من در قم برود بهشت از آن او است.

*امام خمینی(ره) برای رفع هر مشکلی به حضرت معصومه(س) متوسل می‌شد

وی با بیان اینکه بزرگان ما نیز در مدح این بانوی بزرگوار مطالب ویژه‌ای گفتند، گفت: امام خمینی(ره) می فرمود هر وقت در قم مشکلی برای من ایجاد می شد به حرم می رفتم و متوسل به این بانو می شدم و خدا گره از کار من باز می کرد؛ آیت الله بهجت و آیت الله مرعشی نجفی سالهای سال نماز صبح خود را در حرم مطهر بانوی کرامت اقامه می کردند و ملاصدرا از علمای برجسته اسلام است که از کهک به قم می آمد تا مشکلات علمی خود را با توسل به حضرت معصومه(س) بر طرف کند.

استاد حوزه علمیه  افزود: پیام سومی که باید در این مراسم به آن توجه شود این است که در دورانی که عده ای به نام زن به زن خیانت می کنند، به نام زندگی، زندگی را بر مردم حرام کرده اند و به نام آزادی به دنبال اسارت زنان پاکدامن این ملت هستند، تجلیل ما از حضرت معصومه(س) و جایگاه ایشان در ایران، بیان می کند که نگاه اسلام نسبت به زن از مکاتب دیگر جلوتر است و تکریم زن جزو اصول اصلی نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه در نگاه اسلام زن کسی نیست که عفتش به تاراج رفته است، گفت: زن یعنی آسیه که خداوند در قرآن او را الگوی زنان و مردان مؤمن قرار داد و با وجود این که زیر شکنجه رفت اما دست از ایمانش نکشید؛ زن یعنی حضرت خدیجه که همه دارایی و اعتبار خود را برای اسلام داد و ایمانش سست نشد، زن یعنی حضرت مریم که خداوند پیامبر خود را با نام او معرفی می‌کند و زن یعنی زینب که در عاشورا جلوه گر می شود.

*آزادی دروغین غرب به دنبال تبدیل زن به کالاست

حاج ابوالقاسم با بیان اینکه زن در نگاه ما محترم است و بدون زن نمی توان زندگی کرد، افزود: هر آزادی که انسان را به آزادگی نرساند جز اسارت چیز دیگری نیست و آزادی دروغین غرب به دنبال تبدیل زن به کالا برای فروختن بیشتر و شهوترانی مردان بلهوس است.

وی با تأکید بر اینکه زن برای ما عزیز است و در متن زندگی قرار دارد، گفت: زن در اسلام الگویی مانند حضرت فاطمه(س) دارد که در حدیث کسا وقتی خدا می خواهد اهل بیت(ع) را معرفی کند فاطمه را محور قرار می دهد؛ زن یعنی بانوی بزرگواری که در راه مولایش برای دفاع از امامش سینه اش را پشت در سپر می‌کند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

مديرعامل شركت بهره برداري مترو تهران و حومه گفت: سطح خدماتي كه مترو پايتخت طی ۲۴سال گذشته به شهروندان ارائه کرده در سطح بين المللي است.
موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

مقام معظم رهبری تاکید کردند: اگر مسمومیت دانش‌آموزان اثبات شود، باید عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار