کد خبر: ۱۳۶۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۱
طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق احداث ۳ هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی بر اساس توافقنامه پنج جانبه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوریِ، وزارت نیرو، سازمان بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی در قم اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محسن امیدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم امروز ۲۱ مردادماه در نشست هم‌اندیشی طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق احداث ۳ هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی که با حضور مدیرکل دفتر توسعه مولدهای مقیاس کوچک ساتبا و برخی از مدیران استان برگزار شد، ضمن حمایت از این طرح، بر ضرورت اهتمام جدی و همراهی تمام دستگاه‌های ذی‌ربط برای اجرایی شده آن تأکید کرد.

 امیدیان اجرای این طرح را در حوزه توانمندسازی اقشار محروم مهم ارزیابی و تأکید کرد: با توجه به رشد ۲۷۰ درصدی تبصره ۱۶ در تمام بخش‌ها فصل جدیدی باز شده است که می‌توانیم حمایت لازم را از این طرح داشته باشیم.

وی خواستار تشکیل جلسه هماهنگی هفتگی بین دستگاه‌ها برای تسریع در اجرای طرح احداث سه هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی برای اقشار کم برخوردار شد و یادآور شد: صنایع استان نیز با توجه به نیازهای خود و ظرفیتی که در اختیار دارند می‌توانند در طرح استقرار سامانه‌های خورشیدی پیشگام شوند.

مدیرکل دفتر توسعه مولدهای مقیاس کوچک ساتبا نیز در این نشست، طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق احداث سه هزار سامانه خورشیدی را طرحی هوشمندانه‌ای دانست که می‌تواند کمبود برق در کشور را نیز جبران کند.

وی با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۱ برای این طرح ۶ هزار میلیارد تومان امسال اختصاص داده شده است، یادآور شد: امیدواریم با همکاری سازمان بسیج و سایر سازمان‌هایی که در این موضوع دخیل هستند هر چه زودتر این طرح اجرایی شود.

جعفر محمدنژاد سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) با بیان اینکه امروز هیچ بهانه‌ای برای عدم تحقق این طرح نداریم، تصریح کرد: استان قم به لحاظ جغرافیایی شرایط مناسبی را برای استقرار سامانه‌های خورشیدی دارا است.

وی بر ضرورت شناسایی هرچه سریع‌تر مناطق روستایی و معرفی به شرکت توزیع نیروی برق برای استقرار سامانه‌های خورشیدی تأکید کرد و گفت: برخلاف تصور تولید انرژی در نیروگاه‌های تجدید پذیر ارزان‌تر از نیروگاه‌های فسیلی تمام می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) با بیان اینکه برق جزو زیرساخت‌هایی است که جزء اهرم‌های قدرت ملی یک کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: اگر کشوری دسترسی به انرژی داشته باشد می‌تواند ادعای قدرت کند.

وی با بیان اینکه هرسال هزینه‌های زیادی برای تقویت برق در مناطق انتهای شبکه انجام می‌شود، ابراز کرد: با توجه به اینکه این طرح در مناطق روستایی انجام می‌شود، امکان استقرار صنایع تبدیلی در این مناطق نیز ایجاد می‌شود.

محمدنژاد با بیان اینکه تصمیم‌گیری توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد بی‌نظیر است، یادآور شد: اگر حتی ۵۰ درصد این طرح محقق شود در کل دنیا بی‌نظیر است.

مهندس سیدمحمد ارجمندزاده معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق قم نیز در این نشست در سخنانی اظهار کرد: میزان نیروگاه‌های تولید پراکنده در حال بهره‌برداری در سطح استان ۷۸ مگاوات است که از این میزان حدود ۱۳.۲ مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر خورشیدی هستند.

وی با اشاره به آماری از نیروگاه‌های خورشیدی در سطح استان قم عنوان کرد: در حوزه مساجد و مدارس ۱۰ دستگاه، در حوزه دستگاه‌های اجرایی استان ۱۶ دستگاه و  ۱۱۲ دستگاه نیز دارای قرارداد با ظرفیت ۱۶۲ کیلووات در حال بهره‌برداری هستند.

 ارجمندزاده با بیان اینکه در حال حاضر از میزان مصرف سالانه تنها ۲۴ میلیون کیلووات را از نیروگاه‌های خورشیدی تأمین می‌کنیم، اظهار کرد: این عدد بسیار کوچک است و هدف ما این است که بتوانیم این سهم را در حوزه نیروگاه‌های خورشیدی افزایش دهیم.

وی کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، صرفه‌جویی در مصرف آب، عدم انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلاینده‌های محلی را از جمله مزیت‌های توسعه سامانه‌های تولید انرژی تجدید پذیر دانست و یادآور شد: تاکنون در برخی از مدارس علمیه، امامزادگان و برخی از دستگاه‌های اجرایی این سامانه‌ها استقراریافته و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

مهندس مهدی آهنین پنجه مدیرعامل  شرکت توزیع نیروی برق قم نیز در این نشست با بیان اینکه در سال جاری استقرار ۳ هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی در راستای طرح توانمندی سازی افراد کم برخوردار سهمیه استان قم است، گفت: مطابق برنامه‌ریزی‌های که انجام‌شده، هماهنگی‌هایی را با محوریت استانداری با کمیته امداد، بهزیستی و بسیج سازندگی داشتیم.

وی با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته به‌منظور سرعت بخشی به اجرای طرح گفت: برای اینکه این طرح محقق شود باید ماهانه ۵۰۰ سامانه را راه‌اندازی کنیم.

در بخش پایانی این نشست ضمن برگزاری برنامه پرسش و پاسخ در خصوص ابهامات و سوالات در راستای اجرایی شدن این طرح، شرکت کنندگان به بیان نظرات و پیشنهادات خود جهت تسریع در اجرای موفق برنامه و هدف تعیین شده پرداختند.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

مديرعامل شركت بهره برداري مترو تهران و حومه گفت: سطح خدماتي كه مترو پايتخت طی ۲۴سال گذشته به شهروندان ارائه کرده در سطح بين المللي است.
موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

مقام معظم رهبری تاکید کردند: اگر مسمومیت دانش‌آموزان اثبات شود، باید عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار