کد خبر: ۱۳۵۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۷
یادمان نمی‌رود پاییز سال۱۳۹۶ بود که یک‌ نمایشگاه خودرو در حوالی خیابان پسیان تهران، شبانه به قطع و سربرداری تعدادی از چنارهای خیابان ولیعصر ‌اقدام کرد تا دید مغازه بیش از پیش شود. آن زمان حدود ۱۰درخت جان‌شان فدای منافع اقتصادی تنها یک‌ فروشگاه شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،اهالی و مغازه‌داران امیدوار بودند با آمدن این بهار، سرشاخه‌های درختان دوباره جوانه بزنند و برگ بدهند، اما اینطور نشد. حالا دیگر همه مطمئن هستند که ۱۱،۱۰چنار دیگر هم به جمع چنارهای خشک شده قبلی خیابان ولیعصر اضافه شده‌اند و با قامتی خمیده و خشک، درست روبه‌روی ورودی خیابان شهیدفیاضی (فرشته) خودنمایی می‌کنند. یادمان نمی‌رود پاییز سال۱۳۹۶ بود که یک‌ نمایشگاه خودرو در حوالی خیابان پسیان تهران، شبانه به قطع و سربرداری تعدادی از چنارهای خیابان ولیعصر ‌اقدام کرد تا دید مغازه بیش از پیش شود. آن زمان حدود ۱۰درخت جان‌شان فدای منافع اقتصادی تنها یک‌ فروشگاه شد.

اگرچه بعدتر با پیگیری‌های شهرداری تهران و سازمان فضای سبز و بوستان‌های شهر، دادگاه، جریمه سختی برای آن نمایشگاه خودرو در نظر گرفت و ۲نفر از پرسنل شهرداری منطقه یک برکنار شدند، اما هیچ‌گاه آن چنارهای سر به فلک کشیده قدیمی، زنده نشدند و جایشان هنوز خالی است. حالا این سرنوشت به‌گونه‌ای دیگر شامل حال چنارهای دیگر شده؛ قضیه از این قرار است که ساخت‌وساز چند سال پیش باعث شده تا آب و نور کافی به این چنارهایی که بالاتر از چهارراه پارک‌وی و روبه‌روی خیابان شهیدفیاضی قرار دارند، نرسد و خشک شوند. یکی از مغازه‌داران حوالی این نقطه می‌گوید: «حدود ۵،۴ سال پیش بود که این ساختمانی که می‌بینید، مجوز ساخت گرفت. بعدها به‌خاطر تاورکرین (جرثقیل) سرشاخه‌های بالایی چنارها به‌شدت آسیب دید و هرچه گذشت دیگر سبز نشدند.»

یکی از اهالی ساکن محله محمودیه هم می‌گوید: «شهرداری دوره قبل دائم شعار ثبت جهانی خیابان ولیعصر را می‌داد، اما با همین مجوز ساختی که داد، مرگ تعدادی از هویت‌های تاریخی خیابان را رقم زد. وقتی به‌صورت عمیق گودبرداری و بتن‌ریزی می‌کنند و آخر سر هم ساختمانی بلند را علم می‌کنند، معلوم است چنارها خشک می‌شوند. من می‌دانستم که این چنارها امسال هم سبز نمی‌شوند و مقصر اصلی را باید بین مدیران شهری دوره پیش پیدا کرد.» آنچه این شهروند می‌گوید را بارها کارشناسان محیط‌زیست تذکر داده‌اند. به‌عبارتی احداث ساختمان‌های بلند اطراف خیابان ولیعصر از یک‌سو به‌دنبال گودبرداری‌های عمیق سبب بی‌نصیب شدن درختان از منابع آبی زیرزمینی شده و از سوی دیگر مانع تابش نور خورشید و غذاسازی چنارها می‌شود.
برچسب ها: چنارها ، سبز ، چنار ، شهر فردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل حذف ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی را به نفع تولید و صادرات دانست و از استقبال بخش خصوصی از این حرکت جهادی دولت خبر داد.
چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و برای کاهش بستر شکل گیری توده‌های گرد و غبار اقدامات بنیادین انجام شود تا از آسیب‌های زیست محیطی جلوگیری شود.
آخرین اخبار