کد خبر: ۱۳۳۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت‌های سمن ها در اداره امور شهر تهران گفت: نباید با شعارهای پوچ سمن ها را دلسرد کنیم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،ٰاحمد علوی در نطق پیش از دستور خود در شورای شهر تهران با اشاره به هشتم اسفند روز جهانی سازمان‌های مردم نهاد گفت: اما سال‌هاست که آنطور که باید و آنطور که لازم است نه به این روز و نه به سازمان‌های مردم نهاد و نقشی که آنان در حل مشکلات و مسائل دارند، توجه نمی‌شود و این درحالی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی و حضرت امام خمینی (ره) همواره بر نقش و جایگاه مردم تاکید داشته اند. مقام معظم رهبری نیز در موارد متعددی به ارزش حضور و فعالیت تشکل‌های مردم نهاد اشاره داشته اند. به ویژه در تبیین راهبردهای گام دوم انقلاب ایشان با کلید واژه «حلقه‌های میانی مردم» از تشکل‌های مردم و گروه‌های جهادی به عنوان ذهن فعال و زبان گویا یاد می‌کنند تا آنها بتوانند کاروان عظیم جامعه را با تمرکز و فعالیت پی در پی و لحظه به لحظه هدایت کنند.

علوی با اشاره به بند هشتم اصل سوم قانون اساسی افزود: در این اصل درباره مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش و همچنین ماده ۷۱ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران که در آن صراحتا بر « برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی با موافقت‌دستگاه‌های ذیربط» تاکید شده است.


وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد از بدو شکل‌گیری تا به امروز زمینه‌ساز و بسترساز مشارکت‌های اجتماعی داوطلبانه شهروندان بوده و هستند، گفت: به عنوان مسئول ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهرتهران و نماینده مردم تهران در شورای شهر با صدای بلند اعلام می‌کنم که علیرغم تمام بی‌مهری‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، ما قدردان یکایک سازمان‌های مردم نهاد و داوطلبان گمنامی هستیم که رد ایثارگری و اقداماتشان در پرکردن سفره‌های خالی از نان مردم، مراقبت از شهر و محیط زیست، آموزش به کودکان و زنان، به رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیدگان اجتماعی و ... در یک کلام تلاش برای ساخت آینده‌ای بهتر برای مردم و این سرزمین دیده می‌شود.


سرپرست ستاد سمن های شهر تهران با اشاره به گذشت ۶ ماه از عمر شورای شهر ششم تصریح کرد: مردم باید تفاوت‌ در عملکردها را ببینند. یکی از تفاوت‌ها باید در نوع مواجهه و همراهی ما با سازمان‌های مردم‌نهاد باشد. ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران در دوره جدید بنا ندارد که یک ستاد منفعل و بی‌عمل باشد. ما می‌خواهیم مرجعی برای حمایت حقیقی از توسعه اجتماعی، مشارکت، تولید نوآوری‌های اجتماعی و حل مسائل شهری به دست گروه‌های اجتماع محور و توان‌افزایی درست از سازمان‌های مردم نهاد باشیم و بخشی از امور را، از سیاستگذاری گرفته تا اجرا در سطح محلات و مناطق به خود مردم، نه فقط در سطح شهر تهران بلکه در سطح استان تهران، واگذار کنیم.


وی با اعلام حمایت ویژه از سمن ها گفت: ان‌شاءالله زمینه برای رفع مشکلات محلی نیز با کمک داوطلبان محلات به ویژه جوانان و نوجوانان دهه هشتادی فراهم شود.


علوی تاکید کرد: تمام سعی خود را می کنیم تا سازمان‌های مردم نهاد در سطح عالی تصمیم‌گیری و نظارت بر امور شهر و شهرداری قرار بگیرند. اما برای تحقق این امور نیازمند اصلاح برخی از رویه‌های گذشته و رفع موانع فرهنگی و اجتماعی در توسعه فعالیت سمن‌ها هستیم.


وی در مورد این مشکلات گفت: لازم است نحوه تعامل مدیریت شهری با سازمان های مردم نهاد اصلاح شود. سازمان‌های مردم نهاد پیمانکار دولت یا شهرداری نیستند؛ بلکه داوطلبانی بی‌چشم داشت همراه با دغذغه‌های اصیل اجتماعی هستند و خوشبختانه شهردار تهران زیرساخت‌های شهری را برای فعالیت گروه‌های جهادی و سازمان‌های مردم‌نهاد تا جای ممکن فراهم کرده است و همچنین نباید از نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در تصمیم سازی‌های شهری، دیده‌بانی و نظارت و نوآوری‌های اجتماعی غافل شد، به ویژه لازم است که در فرآیند بودجه نویسی، در فرآیند بررسی طرح‌ها و لوایح و همچنین در فرآیند نظارت بر امور شهر و شهرداری از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد مرتبط استفاده کنیم.


عضو شورای شهر تهران با بیان این مطلب که راهی جز اعتماد به مردم برای انجام امور خودشان نیست، گفت: یکی از مصداق های اعتماد به مردم نیز زمینه سازی برای مشارکت اجتماعی ساختار یافته مردم در قالب سازمان‌های مردم نهاد است. مردم باید نقش و اثر خود در حل مشکلاتشان را ببینید و باور کنند که آن وقت میزان مشارکت و همدلی نیز افزایش خواهد یافت و ما امروز نیازمند اعتماد و تعامل دوسویه مدیران شهری و سازمان های مردم نهاد و گروه‌های جهادی هستیم. نباید با دادن شعارهای پوچ یا محدود کردن فعالیت آنان را ناامید و دلسرد کنیم.


علوی تاکید کرد: یقین بدانید که امروز سازمان‌های مردم نهاد و مشارکت مردم در امور، یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای ارتقاء سرمایه اجتماعی و ترمیم اعتماد از دست رفته در میان برخی از گروه ها و اقشار مردمی است.

وی همچنین خطاب به مجموعه مدیریت شهری گفت: شکل گیری تعامل و همکاری شفاف ارکان شهری و سازمان های مردم نهاد با یکدیگر، تبیین الگو و مدل تعامل سازمان‌های مردم نهاد با مدیریت شهری، توجه و نگاه به آینده مشارکت‌های اجتماعی در شهر، ضرورت جلب اعتماد سازمان‌های مردم نهاد و مسئولان، بهره گیری از ظرفیت‌های شهری برای ارائه خدمت به مردم و بهره گیری از ظرفیت‌های اجتماع محور به ویژه بین جوانان و نوجوانان با روحیه جهادی باید تعیین تکلیف شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات تهران تعطیل شد

مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات تهران تعطیل شد

به دلیل آلودگی هوا در تهران امروز سه شنبه تمام مداراس،‌دانشگاه‌ها و ادارات تهران تعطیل شد.
آئین رونمایی از سازه حجمی خلیج با سند فارس

آئین رونمایی از سازه حجمی خلیج با سند فارس

با حضور اعضای شورای شهر تهران از سازه حجمی خلیج با سند فارس در ایستگاه اقدسیه رونمایی شد.