کد خبر: ۱۳۲۷۷۰
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۰
معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در فصل سرد سال در گرمخانه‌های پایتخت به صورت میانگین بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ مددجو پذیرش شدند، گفت: در سال گذشته، ۵۶۷ هزار و ۵۰۳ نفر شب خدمت در گرمخانه‌ها داشتیم و در ۹ ماهه امسال، ۴۸۵ هزار و ۵۰۹ نفر در شب پذیرش داشتیم.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سعید شرف‌دوست با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در گرمخانه‌ها با توجه به شیوع سویه جدید کرونا گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا به الان تلاش شده که تمام پروتکل‌های بهداشتی در گرمخانه‌ها رعایت شود و تا به حال حتی یک مورد ابتلا به کرونا درمیان مددجویان گرمخانه‌ها نداشتیم.

معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه مددجویان در ابتدای ورود به گرمخانه‌های کوچکتر توسط مددکاران و در گرمخانه‌های بزرگتر توسط پزشکان آنالیز جسمانی خواهند شد، عنوان کرد: اگر مددجویان علائم مشهودی نداشته باشند، براساس خوداظهاری پذیرش می‌شوند و اگر هم علائم خاصی داشته و اعلام کنند، به مرکز سامانسرای خاورشهر منتقل و در آن مرکز قرنطینه می‌شوند تا بهبود پیدا کرده و ترخیص شوند.

پذیرش حدود نیم میلیون نفر در گرمخانه‌های پایتخت

شرف‌دوست با بیان اینکه در فصل سرد سال در گرمخانه‌های پایتخت به صورت میانگین بین هزار و ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ مددجو پذیرش شدند، از آمار کلی پذیرش سال گذشته و جاری خبر داد و افزود: در سال گذشته، ۵۶۷ هزار و ۵۰۳ نفر شب خدمت در گرمخانه‌ها داشتیم و در ۹ ماهه امسال نیز،  ۴۸۵ هزار و ۵۰۹ نفر در شب پذیرش داشتیم و براساس آمار ۹۰ درصد مددجویان در گرمخانه‌ها آقا و ۱۰ درصد خانم هستند.

معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اعلام اینکه در مجموع در تهران ۲۰ گرمخانه شامل ۱۶ مرکز ویژه مردان و ۴ مرکز ویژه زنان داریم، اضافه کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۰ تخت داریم و  از این آمار حدود ۳۰۰ تخت مخصوص بانوان و مابقی مخصوص آقایان است.

شرف‌دوست در پاسخ به این سوال که آیا طرح اتوبوس‌خوابی از سطح شهر جمع خواهد شد یا خیر؟ گفت: شب‌ها اتوبوس‌ها در نقاطی از شهر مستقر هستند و مددکاران ما با مشاوره به مددجویان مستقر در اتوبوس، افراد را به واسطه گشت به گرمخانه‌ها ارجاع می‌دهند.

او همچنین‌ تاکید کرد که اتوبوس‌ها در زمان کوتاهی مستقر هستند و در حال برنامه‌ریزی هستیم که شرایط بهتری برقرار شود و اتوبوس‌ها جمع‌آوری شوند.

معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران تاکید کرد: این اتوبوس‌های شهری جزو اتوبوس‌های فرسوده هستند و در شهر مجوز تردد ندارند و فقط شب‌ها برای اسکان استفاده می‌شوند و در تلاش هستیم که به کمک مددکاران همه این افراد را در گرمخانه‌ها اسکان دهیم.

شرف‌دوست با اعلام اینکه ۸۹ درصد مددجویان در گرمخانه‌ها اعتیاد دارند، افزود: بعضی از این افراد معتاد متجاهر هستند و نیاز دارند به طور منظم مواد مخدر مصرف کنند و به این دلیل که خروج از گرمخانه از ۱۲ تا ۶ صبح ممنوع است، به گرمخانه‌ها مراجعه نمی‌کنند.

او ادامه داد: افراد قبل از ۱۲ شب می‌توانند از گرمخانه خارج شود، اما برای ورود باید مجددا پروتکل‌های گرمخانه مانند استحمام و تعویض لباس را انجام دهند، بنابراین به دلیل اینکه انجام این مراحل برای آنها سخت خواهد بود، به گرمخانه‌ها مراجعه نمی‌کنند.

معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه اگر افراد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، ممکن است بیماری در گرمخانه‌ها اپیدمی شود، افزود: اگر تا به حال ابتلا به کرونا و بیماری‌های دیگر را نداشتیم، فقط به خاطر رعایت بهداشت است.

بنا براعلام سایت شهر، شرف‌دوست در پایان در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری برنامه‌ای برای همکاری با پلیس برای جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر دارد یا خیر؟ گفت: شهرداری تهران برای جمع آوری معتادان متجاهر برنامه دارد و قرار است تمام افراد دارای منع پذیرش، ساماندهی و برای روند درمانی آنها نیز برنامه‌ریزی شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای  دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به تولید دانش بنیان به عنوان سه کلمه راهبردی، رفع محدودیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانست و خواستار خروج خودروسازان از چرخه دولتی شد.
ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

نماینده مجلس ضمن اشاره به سه جزء اصلی شعار سال حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور را ضروری خواند.