کد خبر: ۱۳۲۳۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
اگر شخصی در مقام دفاع از خود مرتکب عملی شود که طبق قانون جرم انگاری شده، مجازات نمی شود اما دفاع او باید شرایطی داشته باشد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مسعود مطهری نژاد وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: دفاع مشروع در قانون مجازات اسلامی تعریف نشده و بیشتر تاکید این قانون، بر ذکر مصادیق دفاع مشروع هست. ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در این باره گفته هرگاه فردی در مقام دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال یا آزادی تن خود یا دیگری در برابر هرگونه تجاوز یا خطر فعلی یا قریب‌الوقوع با رعایت مراحل دفاع، مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب می‌شود، در صورت اجتماع شرایط مجازات نمی‌شود.

مطهری نژاد درباره شرایط لازم گفت: دفاع مستند به قراین معقول یا خوف عقلایی باشد، رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد، خطر و تجاوز به‌سبب اقدام آگاهانه یا تجاوز خود فرد و دفاع دیگری صورت نگرفته باشد و توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملاً ممکن نباشد یا مداخله آنان در دفع تجاوز و خطر مؤثر واقع نشود.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بنابر این در مواقعی که دسترسی سریع به پلیس یا عوامل دیگر جهت جلوگیری از ضرر جسمانی وجود ندارد شخص می‌تواند در حد معمول برای جلوگیری از صدمه دیدن، اقداماتی نظیر حمله به شخص جانی جهت دفاع از خود به عمل آورد. این اقدامات دفاع مشروع محسوب می‌شود.

مطهری نژاد اظهار کرد: دفاع باید از نظر عرف با تهدید تقریبا مساوی باشه تا دفاع مشروع محسوب شود، به عبارتی اگر با دویدن می‌توان از صحنه دور شد نباید از سلاح سرد و …برای دفاع استفاده کرد و معیار تشخیص دفاع مشروع عرف است.

بنابر این اگر فردی به منظور دفاع از خود موجب آسیب به سارق شود اگر شرایط بالا رعایت نشده باشد سارق می‌تواند از شخص شکایت کند؟

وی بیان کرد: با توجه به مطالب گفته شده نمی‌توان به هیچ شخصی حتی به دزد، آسیب وارد کرد، مگر در باب دفاع مشروع و جهت جلوگیری از ورود آسیب و در حدی که عرفا پذیرفته است.

این وکیل دادگستری اظهار کرد: راهکاری که مردم می‌توانند در پیش بگیرند این است که از اموال خود به نحو متعارف نگهداری و حفاظت کنند تا دچار سرقت نشوند. در ثانی با ایجاد رعب و وحشت و سر و صدا موجبات فرار سارق را فراهم کند ودر صورت امکان با توسل به قوای انتظامی وی را دستگیر کنند و این که سعی نمایند به هیچ عنوان به سارق صدمه وارد نکنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
آخرین اخبار