کد خبر: ۱۳۲۲۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
استاندار خوزستان گفت: گرفتار یک خشکسالی بی سابقه هستیم به گونه‌ای که ذخیره سدهای استان تنها چهار درصد است و باید شرایط را مدیریت کنیم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، صادق خلیلیان استاندار خوزستان شامگاه یکشنبه در گفتگوی زنده تلویزیونی از سیمای استانی گفت: با توجه به اینکه اولین سفر استانی رئیس‌جمهور به خوزستان بود، آمادگی لازم برای طرح مصوبات وجود نداشت.

وی افزود: بر اساس تجربیات گذشته و مشکلات احصا شده در حدود یک ماه برنامه‌هایی تدوین کردیم و پروژه‌هایی را با زمان‌بندی مشخص و اعتبارات مرتبط تدوین کردیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: دو هفته در نشست‌های مختلف با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیران، بانک‌ها و دستگاه‌های ذیربط نهایتاً این پروژه‌ها به تصویب رسید.

خلیلیان اظهار کرد: امضاهای مصوبات مختلف را گرفتیم از جمله این مصوبات در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که شامل ۹ بیمارستان بوده که باید ساخته، تکمیل یا تجهیز شوند که همه این موارد به تصویب نهایی رسیده و ضمانت اجرایی دارد.

استاندار خوزستان بیان کرد: در حوزه راه شهرسازی جاده اهواز به چهارمحال، جاده اصلی به سمت شرق و استان فارس ظرف دو سال تکمیل می‌شود. همچنین دو خطه کردن راه‌آهن بندر امام به اهواز و اندیمشک و ساخت جاده‌های فرعی مورد نیاز از جمله راهی که باید به سمت مناطق زلزله‌زده اندیکا ساخته شود نیز در دستور کار قرار دارد.

پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت

خلیلیان تصریح کرد: در قالب طرح‌های اشتغال‌زایی، بانک‌ها مکلف شدند اعتبارات ارزان‌قیمتی برای سرمایه‌گذاری در استان تأمین کنند و حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این بخش در نظر گرفته شده است. سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای ازدواج جوانان در نظر گرفته شده است و مجموع اعتبارات ۳۶ هزار میلیارد تومان هست که ظرف دو تا سه سال مشکلات استان کاهش یابد.

استاندار خوزستان ادامه داد: طرح‌های دیگری نیز در بخش‌های کشاورزی، صنایع‌دستی و گردشگری داریم. همچنین پنج هزار میلیارد تومان صنعت نفت در حوزه‌های مسئولیت‌های اجتماعی تقبل کرده است.

خلیلیان عنوان کرد: مانند همه استان‌ها، ضمانت اجرایی این پروژه‌ها از طریق دولت و سازمان برنامه بودجه است و اعتبارات این پروژه‌ها مشخص شده است و دبیرخانه و کارگروه‌های پیگیری برای پروژه‌ها تشکیل و فعال خواهد شد و بناست ظرف دو تا سه سال اجرایی شوند.

بازسازی ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی

استاندار خوزستان گفت: در اهواز هزار تخت بیمارستانی باید بازسازی کنیم و برخی از بیمارستان‌ها در اهواز قدمت طولانی دارند و فرسوده شده باید نوسازی شوند که در این پروژه‌ها دیده شده است.

سدهای خوزستان تنها ۴ درصد ظرفیت دارند/ تغییر ۸۰ درصد فرماندارانخلیلیان اظهار کرد: در بحث آب و فاضلاب قرار شده تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و شبکه‌های مختلف ظرف دو تا سه سال تکمیل یا بازسازی شود از جمله این پروژه‌ها تصفیه‌خانه شادگان است که در آستانه بهره‌برداری است.

استاندار خوزستان افزود: اجرای تصفیه‌خانه فاضلاب اهواز در دو فاز پیش بینی شده است یک فاز ویژه شرایط اضطراری در مواقع بروز بارش‌ها است و یک بخش نیز تکمیل تصفیه‌خانه است که دو سال زمان می‌برد.

نماینده عالی دولت در استان خوزستان تصریح کرد: در بحث تأمین آب شرب اعتبارات آن تحت هفت پروژه است که مهم‌ترینش طرح غدیر است که ۵۲ درصد از جمعیت استان را تحت پوشش قرار می‌دهد و ظرف دو سال به اتمام می‌رسد؛ در عین حال یک پروژه ضربتی را طراحی کردیم که اجرای آن هشت ماه زمان می‌برد و نزدیک ۳۴ درصد از آن در سه ماه اخیر انجام شده است. این طرح هم کیفیت آب را افزایش می‌دهد و حجم آب را از ۱۰ مترمکعب بر ثانیه به ۲۰ مترمکعب بر ثانیه می‌رساند و به عبارتی دو برابر می‌کند.

ایجاد ۱۵۰ هزار شغل

استاندار خوزستان بیان کرد: در حوزه‌های فرهنگی، مسائل زنان و خانواده، در حوزه کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) پروژه‌های مختلفی طراحی شده که ۱۵۰ هزار شغل جدید را طی سه سال ایجاد می‌کند و ۳۶ هزار میلیارد تومان اعتبار و هشت هزار میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه اشتغال در نظر گرفته شده است.

خلیلیان در خصوص آخرین اقدامات در مناطق زلزله‌زده اندیکا توضیح داد: اسکان اضطراری با کمک هلال‌احمر و توزیع چادرهای اضطراری در اختیار خانوارهایی که منازلشان قابل سکونت نیست انجام شد.
وی ادامه داد :۹۸۰ واحد داریم که ۱۰۰ درصد تخریب شدند یا نیاز به تعمیر اساسی دارند. یک هزار و ۹۵۰ واحد مسکونی نیز نیاز به تعمیر دارند که خود مردم و صاحبان منازل کار بازسازی را شروع کردند و پس از ابلاغ اعتبار خسارت‌ها پرداخت خواهد شد.

استاندار خوزستان افزود: یک سری امکانات موقت در اختیار آنها قرار دادیم. اسکان موقت نیز در کنار جایگاه‌های دام در حال ساخت است تا خانه‌ها ساخته شوند.

شناسایی نیروهای کارآمد

وی در خصوص روند انتصاب مدیران توضیح داد: برای دولتی که قرار است حداقل چهار سال و یا احتمالاً هشت سال زمام امور را در دست بگیرند حداقل باید دو تا سه ماه فرصت در نظر گرفته شود تا مشکلات رصد شوند و نیروهای کارآمد و شایسته متناسب با مشکلات شناسایی شوند. ضمن اینکه بخشی از مدیران انتصابشان غیرسیاسی بوده است. بخشی از فرمانداران تا حدود ۸۰ درصد تغییر خواهند کرد و هم اکنون فرمانداران خرمشهر، اهواز و باغ‌ملک را تغییر دادیم و دو تا سه فرماندار هم تا هفته آینده تغییر خواهند کرد.

استاندار خوزستان اضافه کرد: در چهار معاونت ستادی استانداری جمع‌بندی مان کامل شده و تغییراتی در نظر داریم که اولین انتصاب در این رده امروز در سطح معاونت اقتصادی که سوابق مؤثر و تجارب ارزشمندی در سطح ملی دارند انجام شد.

خلیلیان گفت: در سطح ادارات نیز در حال رایزنی هستیم و تغییر مدیریت در شرکت نفت انجام شد و انتصاب در دانشگاه چمران در شرف وقوع است و تعیین مدیران در چند دستگاه دیگر هم در حال نهایی شدن است.

استاندار خوزستان بیان کرد: در انتصابات معیارها بر اساس مواردی همچون جوان بودن، باتجربه و انگیزه بالا بودن و داشتن روحیه انقلابی و جهادی کار کردن است.

خلیلیان گفت: تغییرات مدیریتی در مناطق آزاد رخ داده و امیدواریم اهداف مورد نظر تحقق یابد و شاهد بهبود وضعیت آبادان و خرمشهر باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم منطقه آزاد اروند در سال‌های آینده کارنامه متفاوتی نسبت به گذشته از خود بر جای گذارد.

تاکید رئیس‌جمهور بر حقابه

استاندار خوزستان در خصوص حقابه های استان در حوزه‌های مختلف بیان کرد: حقابه را بایست از بحث خشکسالی جدا کنیم. رئیس‌جمهور در سفرشان به استان بر حقابه استان تاکید داشتند در جلساتی که اخیراً در مرکز داشتیم نیز شاهد بودیم این حقابه ها به رسمیت شناخته شده است و چه در دوران خشکسالی و چه در زمان ترسالی حقابه های استان محفوظ است.

توسعه کشت‌های گلخانه‌ای

خلیلیان یادآور شد: امسال دچار خشکسالی کم سابقه‌ای هستیم. باید الگوی مصرف و کشت خود را تغییر دهیم و استقرار صنایع و توسعه شهری را مورد تجدیدنظر قرار دهیم. ما بایست از کشت‌های گلخانه‌ای استفاده کنیم که آب کمتری مصرف می‌کند و تولید ۱۰ برابری دارد و زمین کمتری برای تولید نیاز دارد.
استاندار خوزستان افزود: ذخیره سدهای ما ۴ درصد است و باید شرایط را مدیریت کنیم. در مناطق پایین‌دست برخی کشاورزان مشکل‌دارند که روز گذشته برای حل این مسئله جلسه داشتیم و بنا شد مدیریت لازم در بالادست صورت گیرد تا حقابه کشاورزی در مناطق پایین‌دست هم تخصیص یابد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: شرکت نفت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در استان است و بایست مسئولیت‌های اجتماعی خود را انجام دهد و امضای مقامات مسئول را برای تخصیص هفت هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۲ گرفتیم و پروژه‌های مختلفی از این محل تأمین اعتبار می‌شوند.

استفاده از نیروی بومی

خلیلیان افزود: برای صنایع پتروشیمی، فولادی و … بخشنامه‌ای داشتیم که علاوه بر انجام مسئولیت‌های اجتماعی، گردش مالی و پرداخت مالیات خود را به درون استان منتقل کنند و در به‌کارگیری نیروها و خرید بیمه نیز از ظرفیت‌های درون استان استفاده شود.

وی گفت: گاهی اوقات مشکلاتی برای سرمایه‌گذاران پیش می‌آید مانند قطع خدمات آب و برق که در موارد این‌چنینی دستگاه‌ها نباید مانع فعالیت تولیدی شوند.
استاندار خوزستان عنوان کرد: شرکت هفت‌تپه بعد از ۶ سال مشکلشان حل شده و باید همه دست به دست هم دهیم تا رونق به این واحد تولیدی برگردد.

۳۵۰ هزار هکتار کانون تولید ریزگرد
وی در خصوص کانون‌های ریزگرد استان تصریح کرد: ۳۵۰ هزار هکتار کانون تولید ریزگرد داریم که ۲۵ هزار هکتار از آن در سال‌های گذشته نهال‌کاری شد، سطح بالاتری نیز قرق شد و ۲۳ هزار هکتار هم مدیریت روان آب شد و سعی شد با اقدامات مختلف کانون‌های ریزگرد تحت مدیریت قرار گیرد.
سدهای خوزستان تنها ۴ درصد ظرفیت دارند/ تغییر ۸۰ درصد فرمانداراناستاندار خوزستان در پایان گفت: بایست از همه ظرفیت‌های مردمی و گروه‌های مختلف استفاده کنیم، پشتیبانی از خوزستان در دولت در بالاترین سطح وجود دارد و باید از این فرصت استفاده کرده و با پرهیز از حواشی کار کنیم و در عین تقویت زیرساخت‌ها در بخش‌های فرهنگی هم کار کنیم.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای  دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به تولید دانش بنیان به عنوان سه کلمه راهبردی، رفع محدودیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانست و خواستار خروج خودروسازان از چرخه دولتی شد.
ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

نماینده مجلس ضمن اشاره به سه جزء اصلی شعار سال حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور را ضروری خواند.