کد خبر: ۱۳۲۱۱۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۲
دستگاه توانبخشی تنفسی یکی از شرکت‌های فناور که در لیست طرح کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ثبت شده است، در فاز کارآزمایی‌های بالینی قرار دارد و به گفته محققان این طرح، دستگاه ساخته شده می‌تواند برای بازتوانی ریه افراد مبتلا به کرونا مؤثر باشد و آمار مرگ و میر افرادی را که به ونتیلاتور وصل شده‌اند، کاهش دهد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محمدرضا شهابی از محققان این طرح دستگاه توانبخشی تنفسی را از محصولات دانش بنیان این شرکت دانست و در این باره توضیح داد: افرادی که به بیماری‌های تنفسی و یا کرونا مبتلا می‌شوند، بعد از مدتی مجبور به استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی و تنفس مصنوعی هستند.

وی با بیان اینکه استفاده از دستگاه‌های تنفس مصنوعی موجب از دست رفتن توانایی تنفس طبیعی بیماران می‌شود، خاطر نشان کرد: ما به منظور ارائه راهکاری برای بازتوانی سیستم تنفسی این دسته از بیماران اقدام به طراحی و ساخت دستگاهی برای بازتوانی ریه کردیم.

شهابی به جزئیات این دستگاه اشاره کرد و یادآور شد: این دستگاه در فاز بازدم بیمار، به عضلات دیافراگم و سایر عضلاتی که در تنفس فرد دخیل است، تحریک الکتریکی اعمال می‌کند. 

وی اعمال تحریک الکتریکی را موجب تقویب سیستم تنفسی دانست و خاطر نشان کرد: اغلب بیماران بعد از دوره‌ای که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌کنند، به دلیل آنکه توانایی تنفس را از دست می‌دهند، کارایی ریه خود را از دست می‌دهند و دچار مرگ می‌شوند؛ ولی این دستگاه توانایی تنفس طبیعی را به این بیماران باز می‌گرداند و موجب می‌شود که روز به روز ریه توانایی خود را کسب کند.

این محقق با بیان اینکه این دستگاه می‌تواند تا 50 درصد مرگ و میر افرادی را که به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند، کاهش دهد، افزود: این دستگاه توانسته در زمره طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گیرد و در حال حاضر در فاز کارآزمایی بالینی قرار دارد.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
آخرین اخبار