کد خبر: ۱۳۱۹۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۶
شهر فردا خبر می دهد؛
کتاب «حقوق شهر و شهروندی ، بازاندیشی در مبانی، مفاهیم ، ابعاد و کارکردها» روز دوشنبه اول آذرماه1400 در سرای اهل قلم رونمایی می شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،آیین رونمایی از کتاب «حقوق شهر و شهروندی، بازاندیشی در مبانی، مفاهیم ، ابعاد و کارکردها» به تحریر محمد رضا حاجی کرم رعیت و دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی کارشناس حوزه برنامه ریزی شهری در سرای اهل قلم برگزار می شود. 

گفتنی است، در بخشی از این کتاب پیرامون نحوه مدیریت شهرها و حقوق شهروندی صحبت شده است که به بخشی از این اثر اشاره می شود. 

شهرها امروز مکان های مهمی برای هم سویی جدید هویت های ملی و جهانی هستند . آنها فضاهای برجسته ای برای بازتعریف و بررسی مجدد مفاهیمی مانند شهروندی هستند در عصر حاضر، رعایت حریم حقوق مردم در عرصه‌های مختلف، یکی از ضروریات زندگی اجتماعی محسوب می شوند. 

شهروند مدرن در قبال شهروندی، باید تعهداتی را تقبل کند ، زیرا شهروندی ، مفهومی گسترده از شهر نشینی دارد و شهروند منفعل ، فاقد شخصیت مدنی است. 

بنای مشارکت که در روند مدنیت جامعه مطرح است دارای زیر پایه حق و تکلیف است. از سوی دیگر، شهروندی از جمله موضوعاتی است که در بستر تربیت و آموزش، شروع به نشو و نما می کند و در شهر بالنده می شود، به همین دلیل آموزش های حقوق شهروندی به باب مهمی در مدیریت شهری تبدیل شده است. امروزه شهروند سازی یعنی فراهم کردن امکانات، تسهیلات، ساز و کارهای لازم برای شهروندان تا آنها بتوانند از حقوق شهروندی‌شان بهره‌مندشوند و ضمنا بتوانند وظایف و تکالیف شهروندی‌شان را در قبال جامعه محلی و شهری که در آن زندگی می کنند، انجام دهند روابط مناسب شهروندی و مدیریت شهری باعث بسط توانایی شهروندان، تقویت حس تعلق اجتماعی شهروندان، ایجاد اعتماد اجتماعی شهروندان به مدیریت شهری و حل مشکلات شهری از طریق مشارکت شهروندان می شود . 

شرح تاریخچه حقوق شهروندی و اصطلاحاتی مانند شهر، شهروند، حقوق شهری و ... می پردازد. از آنجا که هر پژوهش علمی باید بر دوش نظریه‌ها استوار باشد در فصل دوم کتاب، رویکردها و نظریه‌های شهروندی و حقوق شهروندی تحلیل می شوند. 

نظر به جایگاه و اهمیت آموزش شهروندی در تثبیت تفهیم حقوق شهروندی، فصل پنجم کتاب به بررسی نقش آموزش در حقوق شهروندی پرداخته است تا از این رهگذر بتوان شهروندانی توانمند و آگاه به حقوق و تکالیف خود تربیت کرد. در نهایت  بررسی روابط متقابل شهروندان و مدیران شهری یعنی شهرداری ها و شوراهای شهر در بستر حقوق شهروندی از اولویت  های این کتاب است. 

گفتنی است، مراسم رونمایی از کتاب حقوق شهروندی روز دوشنبه یکم آذرماه سال 1400 در سالن سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفرجنوبی، کوچه خواجه‌نصیر،پلاک ۲، سرای اهل قلم برگزار می شود. 

انتهای پیام/ 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای  دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به تولید دانش بنیان به عنوان سه کلمه راهبردی، رفع محدودیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانست و خواستار خروج خودروسازان از چرخه دولتی شد.
ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

نماینده مجلس ضمن اشاره به سه جزء اصلی شعار سال حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور را ضروری خواند.