کد خبر: ۱۳۱۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه هنوز در شرایط پاندمی کل دنیا قرار داریم تا واکسیناسیون کامل و زنجیره بیماری قطع شود، گفت: به طور کلی همه واکسن ها موثر هستند و تفاوت عمده ای به لحاظ کنترل زنجیره بین واکسن ها قائل نمی شویم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» ،دکتر"حمیدرضا رشیدی نژاد" شامگاه ۲۴ آبان ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه استانی کرمان درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار کرد: به دلیل پهناور بودن استان، هم پیک های ایجاد شده طولانی تر است و هم فروش کردن پیک به طول می انجامد.

وی با اشاره به اینکه از دو هفته قبل روند نزولی ابتلا به بیماری در استان متوقف شده، افزود: در اوج پیک نزدیک به ۲۰۰۰ بیمار در بیمارستان های استان کرمان بستری بود؛ دو هفته قبل به کمتر از یک سوم رسید و در هفته گذشته اندی تعداد بیماران بستری و سرپایی ما اضافه و روند نزولی بیماری متوقف شده است.

رشیدی نژاد بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۶۵۰ بیمار در استان بستری و از این تعداد حدود ۲۵۰ مورد مبتلای قطعی هستند که در اوج پیک نزدیک به ۶۰ درصد بیماران تست مثبت داشتند. ضمن اینکه نزدیک به ۴۰۰ بیمار نیز براساس علائم بالینی با تشخیص کرونا بستری هستند، ۱۴۰ بیمار در آی سی یوها و ۵۰ بیمار تحت ونتیلاتور قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان عنوان کرد: در کل دنیا روند بیماری متوقف نشده و در برخی نقاط موج ششم نیز آغاز شده است. وضعیت بیماری به این برمی گردد که اکثر افراد جامعه واکسینه شده و بعد از آن شاید پیک بیماری را نداشته باشیم و تا آن زمان باید رعایت پروتکل ها، فاصله گذاری و زدن ماسک را داشته باشیم تا این همه گیری کنترل و زنجیره بیماری قطع شود لذا تا زمانی که همه گیری هست، ویروس جهش های متفاوتی پیدا می کند و موجب همه گیری بیشتری در جامعه می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین جهشی که با آن سر و کار داریم، ویروس دلتاست، تصریح کرد: در کل کشورمان و استان کرمان هنوز پیک ششم کرونا آغاز نشده اما باید مراقبت و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنیم ضمن اینکه آمادگی ها در مراکز بهداشتی و درمانی وجود دارد.

رشیدی نژاد در ادامه با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا در استان کرمان عنوان کرد: تاکنون بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده که بیش از دو میلیون و ۲۰ هزار نفر نوبت اول و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هر دو دوز را دریافت کرده اند. نسبت به جمعیت هدف استان، نزدیک به ۷۹ درصد هم استانی ها یک نوبت واکسن دریافت کرده اند و زمان دریافت دوز دوم واکسن ها متفاوت است.

وی درباره تاثیر واکسیناسیون بر بیماری کرونا اظهار کرد: ثابت شده افرادی که دچار کرونا شده و به بیمارستان مراجعه داشته و واکسن زده بودند، با علائم خفیف و بدحالی کمتر بوده و به طور مشخص مرگ و میر در بین کسانی که واکسن زدند، بسیار کم بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه به طور قطعی می توان گفت واکسن شدت و وخامت بیماری و عوارض بد بیماری را کاهش می دهد، تصریح کرد: در دنیا بسیاری از بیماری ها را با واکسن ریشه کن کردیم و بسیاری را با واکسن می توانیم کنترل کنیم و دلیل قانع کننده ای است که واکسن تحریک ایمنی ایجاد می کند علیه ویروسی که می خواهد وارد بدن شود م سیستم دفاعی را وادار می کند با این ویروس مقابله کند.

وی با اشاره به اینکه هنوز در شرایط پاندمی کل دنیا قرار داریم تا واکسیناسیون کامل و زنجیره بیماری قطع شود، گفت: به طور کلی همه واکسن ها موثر هستند و تفاوت عمده ای به لحاظ کنترل زنجیره بین واکسن ها قائل نمی شویم.

رشیدی نژاد درباره دوز سوم واکسن کرونا اظهار کرد: طبق برنامه ای که وزارت بهداشت اعلام کرده کار رآغاز کردیم و برحسب نوع واکسنی که تزریق شده از جمله سینوفارم، بهارات و برکت، افراد بعد از گذشت چهار ماه می توانند دوز یادآور را تزریق کنند و کسانی که واکسنشان ویروس فعال بوده، بعد از گذشت شش ماه دوز یادآور را می توانند دریافت کنند.

وی ادامه داد: کادر بهداشت و درمان، افراد بالای ۶۰ سال، جانبازان و معلولان، کسانی که نقص ایمنی و بیماری های مزمن دارند توصیه می شود مراجعه و دوز یادآور را دریافت کنند ضمن اینکه واکسن نوبت سوم می تواند متفاوت از دو دوز قبلی باشد مثلا آسترازنکا باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اگر فردی علائم بیماری دارد قبل از تزریق واکسن باید تست کرونا بدهد و کسی که دچار بیماری شده بعد از چهار هفته از بهبود علائم می تواند واکسن بزند.

وی اظهار کرد: ۳۲ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در استان کرمان داریم و علاوه بر آن در بیمارستان ها برای کادر درمان و برخی مراکز بهداشتی درمانی و حتی تیم های سیار در برخی مناطق حاشیه شهر برای واکسیناسیون مراجعه می کنند و در خانه های بهداشت روستاها تیم های سیار کار واکسیناسیون را انجام می دهند.

رشیدی نژاد تصریح کرد: هیچ کمبودی در هیچ کدام از مراکز بهداشتی و دانشگاه های علوم پزشکی به لحاظ تعداد و انواع واکسن ها نداریم و از هم استانی ها درخواست داریم حتما برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

وی بیان کرد: خانم های باردار از سن ۱۲ هفتگی بارداری می توانند واکسن کرونا دریافت کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

خدمات مترو پايتخت در سطح بين المللي است/ رو نمایی از تمبر بیست و چهارسالگي متروی تهران

مديرعامل شركت بهره برداري مترو تهران و حومه گفت: سطح خدماتي كه مترو پايتخت طی ۲۴سال گذشته به شهروندان ارائه کرده در سطح بين المللي است.
موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

موضوع مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است

مقام معظم رهبری تاکید کردند: اگر مسمومیت دانش‌آموزان اثبات شود، باید عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند.
آخرین اخبار