کد خبر: ۱۳۱۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
شهر فردا گزارش می دهد
رشد هوشمند شهری از جدیدترین و مهمترین برنامه‌هایی است که می تواند با استفاده از آن به پایداری شهرها من جمله شهر تهران در برابر مشکلات و چالش های موجود کمک برساند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»: ایران کشوری است با آیین کهن که سالهاست با همان آیین سرزمینی به وسعت تاریخ با مردمی خونگرم و جغرافیایی پهناور؛خود را به رخ جهان می کشد، اما؛  این آیین و مقرارات و قانون که در زمینه های مختلف طی سالهای متمادی با مدیریت‌های گوناگون دست به دست و دستخوش تغییرات گشته؛ اکنون در اجرای برخی از آن قوانین دچار رخوت و انزوا شده است و همین رخوت و انزوا اجرای قوانین را با مشکل روبرو ساخته است. 

از جمله ضعف هایی که اجرای قانون خود را در امور کلانشهرها نشان می دهد ضعف در مدیریت های شهری است. این ضعف هم به دلیل تراکم مختلف کارها ،نیازمندیهای اقتصادی، لزوم پاسخگویی به نیاز های آنی شهر است،که امکان ساماندهی درست را به کلانشهرهامیدهد.
وقتی فریاد شهرها به آسمان می رسد!/ دولت های محلی به دادخواهی بشتابند
بر اساس گزارش «شهر فردا»، امروز باید شهردار به عنوان فردی متخصص و مدبر در اداره امور برای ایجاد تغییر در کیفیت زیست شهروندان وافزایش رضایتمندی ساکنان شهر متعهد باشد.  
                                                                                                     
چه کسی میتواند مدعی شود؛ که مدیریت شهری در تداوم نقش آفرینی شهرداران با اقتدار می تواند در سال های آتی بدون گفتگو با شهروندان و گروه های مرجع به حل و فصل چالش های مدیریتی بپردازد؟ این سوالی است که مدیریت شهری باید پاسخگو باشد؟! از این رو  شهردار باید دست یاری خود را به سوی سازمان های مردم نهاد و تشکل های صنفی دخیل در اداره شهر دراز کند . و از سوی دیگر به گفتگوی دائمی با گرو های مرجع، نخبگان و جذب مشارکت ایشان بپردازد .      
                     
یکی از خلاء های تجربه شده در دوره اخیر مدیریت شهری تهران، محدودیت گفتگوی رو در رو و چهره به چهره شهردار و مدیران شهری با شهروندان ،دیده بان شهری ،رسانه ها و گرو ه های مرجع است که به نوعی شکاف دولت – ملت را در مقیاسی کوچک و در واقع دولت محلی تشدید خواهد کرد.

استفاده از مشاوره فکری یا همان اتاق فکر؛ که در سنوات گذشته برای نهادینه کردن فرهنگ مشارکت به کار گرفته می شد؛ اما متاسفانه تداوم نیافت، فعال کردن مجدد آن قطعا برای توسعه شهرها مفید و موثر خواهد بود. 

تهران امروزه با جمعیتی تقریبا بیش از 10میلیون نفر به دلایل مختلف در حال حاضر متحمل مشکلات بسیاری است. تداوم روند مشکلات در سالیان گذشته و عدم چار ه اندیشی مناسب، ابر شهر تهران را به مرحله انفجار نزدیک کرده است.حل مشکلات شهر تهران به مفهوم حل مشکلات یک چهارم جمعیت کشور و شاید بیش از آن است ، به همین جهت توجه علمی و دقیق به مشکلات این شهر مسئله ای حیاتی ،ضروری و ملی است.  
وقتی فریاد شهرها به آسمان می رسد!/ دولت های محلی به دادخواهی بشتابند
بر اساس بررسی های صورت گرفته توسط پایگاه خبری تحلیلی «شهر فردا»،‌مشکلات شهرداری تهران را می توان در موارد ذیل خلاصه بیان کرد: 

- ترافیک سرسام آور و فرساینده روح و روان مردم 
- آلودگی هوا و افزایش مرگ و میر ناشی از آن  
- کمبود وسایل حمل ونقل عمومی و سرگردانی مردم در ایستگاه های مترو و اتوبوس        
- تخریب منابع طبیعی و محیط زیست 
- آسیب های اجتماعی (دختران خیابانی ،کارتن خواب ها ،کودکان کار ،متکدیان و ..)
- وجود حداقل 25هزار معتاد متجاهر 
- زلزله و احتمال فعال شدن گسل های طبیعی
- آلودگی صوتی و وجود فرودگاه در مرکز شهر 
- بافت های فرسوده و غیر استاندارد و حادثه خیز
- برج سازی های بی ضابطه و غیر منطق با ضوابط معماری و شهر سازی
- مهاجرت های بی رویه به کلان شهر ها و افزایش غیر قابل  کنترل جمعیت 
- حاشیه نشینی اطراف تهران
- وجود ده ها ساختمان فرسوده و نا امن هم چون پلاسکو
- خطر سیل و نشست برخی زمین ها 
- فقدان مراکز اجتماعات و قانونی و تجمع های مسالمت آمیز 
- کم آبی 

حال به طور مختصر به چاره اندیشی برخی مشکلات می پردازیم.
وقتی فریاد شهرها به آسمان می رسد!/ دولت های محلی به دادخواهی بشتابند
حمل و نقل و ترافیک 
واقعیت آن است که تهران نه براساس استاندارد های علمی ساخته شده است ونه بر آن اساس اداره می شود .
هر روز میلیون ها ساعت از وقت شهر وندان در خیابان های تهران تلف می شود و علاوه بر این که هزینه های سنگین مادی به ملت و دولت تحمیل می شود،عواقب و پیامد های روحی و روانی ناشی از ترافیک ،غیر قابل محاسبه است.

- توسعه خیابان ها،اتوبان ها و بزرگراها 
- متروی شهری 
- حدوده طرح ترافیک
- اتوبوسرانی  

متاسفانه استراتژی توسعه عمودی شهر بر استراتژی توسعه  افقی آن تر جیح داده شد و نتیجه این سیاست فشردگی و تراکم شدید انسان و ماشین  در خیابان های کوچک ،محدود و ..شهر شد.    
وقتی فریاد شهرها به آسمان می رسد!/ دولت های محلی به دادخواهی بشتابند
آلودگی هوا و محیط زیست 
این مشکل متغیر است و وابسته به مشکل اول یعنی ترافیک است . به هر میزان تردد خودرو ها در شهر تهران سخت تر بوده و امکان حرکت آسان و روان کمتر باشد،آلودگی هوا و مشکلات روحی ،روانی و جسمی آن برای شهر وندان بیشتر خواهد بود لذا باید برای حل این مشکل تا حد ممکن :ترافیک روان و ساده در شهر انجام شود. 
 وقتی فریاد شهرها به آسمان می رسد!/ دولت های محلی به دادخواهی بشتابند
خودرو های آلوده کننده فرسوده و غیر استاندارد از حرکت در سطح شهر خود داری کنند
تا حد امکان وسایل نقلیه عمومی آسان و راحت در اختیار شهروندان قرار گیرد تا آنها ترغیب شوند به جای استفاده از خودروی شخصی از خودروی عمومی استفاده کنند. 
وقتی فریاد شهرها به آسمان می رسد!/ دولت های محلی به دادخواهی بشتابند 
ایجاد پارکینگ های طبقاتی و ارزان و امن در خیابان های مرکزی شهر 

ساخت و ساز های غیر مجاز و غیر استاندارد:
در اطراف شهر تهران ،هر روز شاهد ساخت و ساز غیر مجاز هستیمرشد بی رویه شهرک های اقماری اطراف تهران ،بیشترین اسیب را به این شهر زده و هر روز فشار خود را بیشتر می کند. 
 وقتی فریاد شهرها به آسمان می رسد!/ دولت های محلی به دادخواهی بشتابند
نتیجه‌ای که می توان از مجموعه مشکلات و راه حل های ارائه شده که توسط سایت خبری تحلیلی شهر فردا مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته؛ گرفت این است که، در حالی که بسیاری از مشکلات کاملا ملموس هستند و پاره‌ای از مسائل و مشکلات به درستی تشخیص داده می شوند اما در بخش راه‌حلها چالشی جدی وجود دارد و به نظر می رسد هر چه تلاش می شود به دلیل کلی پردازی موجود در راه حلها تمامی تلاش های صورت گرفته در بخش تشخیص مشکلات بی ثمر مانده است. 

انتهای پیام/ 

نویسنده: مینا احمدخانی/ منبع:جامعه شناسی شهر تهران/ حکمروایی خوب شهری
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
آخرین اخبار