کد خبر: ۱۳۱۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
کنار مشکلات و مصائب کرونایی، مشکلات دیرین تری مثل آلودگی هوا نیز بر جسم و جان مردم می تازد. تا آنجایی که امروزه در شهرهای بزرگی مثل تهران بخش مهمی از بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی و حتی روحی ناشی از مساله آلودگی هوا است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»چند سالی است که قم هم به جمع شهرهایی مبدل شده است که مساله آلودگی هوا را به اشکال مختلف درک می کند و به فاز بحرانی نزدیک می شود. چندی پیش بود که فیلم آلودگی گسترده محیط زیستی یک کارخانه در قم توجه همگان را به این چالش بزرگ محیط زیستی جلب کرد. فرای آنکه چه اتفاقی افتاد و چه شد به سراغ معاون اداره کل محیط زیست استان قم رفتیم تا در این خصوص اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

دکتر سیداحمدی شفیعی گفت : آلودگی هوا دارای دو تقسیم‌بندی کلی حوزه شهری و صنعتی است، درخصوص آلودگی شهری مواردی که معمولا در سطح شهر به‌ویژه کلان‌شهرها تاثیرگذار است نیز به دو کلاسه تقسیم می‌شود، اول منشأ گازها و دوم منشأ ذراتی همچون گردوغبار و خاک است.
وی افزود: این ذرات می‌تواند از کانون‌های گردوغبار و ریز گردها ناشی شود که بیشتر به حقابه‌های زیست محیطی، منابع طبیعی، پوشش گیاهی، خشکسالی‌ها، تغییر کاربری اراضی و آنچه که ممکن است در فاصله نزدیک یا دور از شهر در اراضی طبیعی درمورد بیابانی شدن و ایجاد چشمه‌های کانون‌های گردوغبار معمولا در تابستان اتفاق بیفتد مرتبط است.

شفیعی اظهارکرد: درخصوص آلودگی هوای ناشی از گازهای سمی مثل ترکیبات اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، گوگرد، اوزون و منوکسید کربن اظهار کرد: این ترکیبات سمی معمولا از منابع صنعتی تولید می‌شود، لذا بطور معمول این منابع صنعتی در سطح شهر را خودروها دربر می‌گیرند و یا حداقل می‌توان گفت سهم مهمی از این منابع به خودروها برمی‌گردد، از طرفی در شرایط عادی نیز کمتر بروز پیدا می‌کند.

معاون اداره کل محیط زیست استان قم ادامه داد: این وضعیت هوا معمولا در شرایطی که وضعیت خاصی همچون وارونگی دمائی در هواشناسی اتفاق می‌افتد و باعث انباشت این هوا در محیط‌های شهری می‌شود، قابل مشاهده است و مثال بارز آن نیز وضعیت هوای کلان شهرهایی همچون تهران و مشهد است، از طرفی خوشبختانه استان قم از نظر آلودگی هوا ناشی از این گازهای سمی و سوخت‌ها در شرایط بهتری قرار دارد که البته همچنان مجالی برای کنترل و جلوگیری از بحران آلودگی هوا در این استان نیز وجود دارد.

وی بااشاره به آلودگی ناشی از صنایع خاطرنشان کرد: این صنایع بعد از دریافت مجوز فعالیت از سازمان محیط‌زیست مشمول اتفاقات مختلفی می‌شوند و در لایه‌های مختلفی از نظر آلاینده‌های زیست‌محیطی و رعایت سلامت انسان‌ها،حیوانات و محیط زیست مورد بازبینی و بررسی قرار می‌گیرند، لذا در مرحله اول نوع تکنولوژی مورد استفاده این مجموعه با هدف کاهش آلایندگی زیست محیطی پایه نظارت می‌شود که معمولا برخی از این تکنولوژی‌ها در صنایع مورد تأیید واقع نشده و باید از تکنولوژی‌ها و روش‌های نوین، علمی و فنی‌تر استفاده کنند.

وی با اشاره به کارخانجات تولید ذغال سنتی و صنعتی تصریح کرد: میزان آلایندگی ذغال سنتی و صنعتی ده‌ها و گاها صدها برابر متفاوت است و طبیعتاً با روش‌های سنتی همچون تصفیه دوم یا بازیافت روغن‌های کارکرده و یا برخی روش‌های پتروشیمی مجوزی صادر نمی‌شود.

شفیعی مرحله دوم بررسی صنایع را رعایت فیلترها، دیزاین و روش‌هایی برشمرد که این صنایع معمولا برای کنترل آلودگی هوا استفاده می‌کنند و اظهار کرد: این مرحله نیز لایه‌های مختلفی دارد، برای مثال برخیایسنا/قم معاون محیط زیست استان قم، بااشاره به انتشار و اشاعه کلیپ‌های آلودگی شدید هوای استان قم در فضای مجازی، به شرح منابع و عوامل آلوده‌کننده و خط مشی‌های موجود قانونی جهت کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی استان پرداخت.

مساله آلودگی هوا به خصوص در فصول سرد سال مساله ای است که عمیقا با روح و روان شهرنشینان و در سالهای اخیر با نزدیک شدن حریم روستاها به شهرها، روستانشینان را هم درگیر کرده است.


برچسب ها: قم ، الودگی هوا ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای  دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به تولید دانش بنیان به عنوان سه کلمه راهبردی، رفع محدودیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانست و خواستار خروج خودروسازان از چرخه دولتی شد.
ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

نماینده مجلس ضمن اشاره به سه جزء اصلی شعار سال حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور را ضروری خواند.