کد خبر: ۱۳۱۲۵۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
معاون سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی خبرداد
معاون سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی از خسارت ۵۷ هزار و ۴۸۶ میلیارد ریالی حوادثی همچون خشکسالی، سیل و بارندگی، سرمازدگی، باد و طوفان و تگرگ در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، نادر نقیلی در نشست مجموعه عوامل تهیه گزارش توصیه‌های هواشناسی کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی که همزمان با هفته ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی با بیان اینکه ایران کشوری حادثه خیز است و از ۴۳ فقره بلایای طبیعی در جهان ۳۲ نوع آن در ایران رخ می‌دهد، اظهار داشت: این مسأله موجب شده تا ایران به عنوان یکی از ۱۰ کشور بلاخیز جهان به شمار رود.

وی با بیان اینکه مجموعه گسترده‌ای از تهدیدات شامل خشکسالی، سیل، آفات نباتی و دامی، شیوع بیماری‌های دام و طیور، ضایعات شیمیایی و دیگر بلایا سالیانه میلیاردها ریال به کشاورزان خسارت وارد می‌کند، گفت: زیربخش‌های مختلف کشاورزی شامل تولیدات زراعی و دامی، جنگلداری، شیلات و آبزی‌پروری با خطرات بسیاری به ویژه تغییرات اقلیمی و نوسانات بازار، آفت‌ها و بیماری‌ها، رویدادهای جوی شدید، و حتی تعداد فزآینده بحران‌ها و مناقشات طولانی، مواجه است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه خشکسالی یکی از مهم‌ترین عوامل آسیب‌رسان است، افزود: ۸۳ درصد از مجموع خسارت‌های اقتصادی ناشی از خشکسالی در بخش کشاورزی رخ داده است و باید گفت، انواع تهدیدها خسارت فراوانی را به تولید غذا، امنیت غذایی و نیز معیشت مردم وارد می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید کاهش خطرات و مدیریت بلایا تبدیل به بخش جدایی‌ناپذیری از کشاورزی مدرن شود، افزود: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بیش از ۵۷ هزار و۴۸۶ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی وارد شده است که از ناحیه سرمازدگی مبلغ ۱۷,۰۳۵ میلیارد ریال، سیل و بارندگی یک‌هزار میلیارد ریال، تگرگ به مبلغ ۱۰,۴۰۰ میلیارد ریال، باد و طوفان مبلغ ۱,۸۷۰ میلیارد ریال، خشکسالی ۲۷۰۹۹ میلیارد ریال و سایر خسارات (آتش‌سوزی) نیز مبلغ ۷۱ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی وارد شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

نمایندگان ادیان الهی در مجلس شورای اسلامی، شامگاه امروز با حضور در اداره کل انتقال خون تهران به نمایندگی از تمامی هموطنان هم کیش خود در سراسر ایران درحرکتی نمادین دوشادوش هم با اهدای خون در نجات جان هموطنان نیازمند به خون مشارکت جستند.
ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل از ضرورتهای بیان شده در کتاب اقتصاد حمل و نقل شهری است.