کد خبر: ۱۳۰۷۹۷
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
زارعان:
سرپرست سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان گفت: بر اساس مصوبات قانونی و با هدف کاهش ترددهای غیرضروری، ارائه خدمات متمرکز، جلوگیری از توسعه بی‌رویه آرامستان‌ها و لزوم ارائه خدمات بهینه به شهروندان، ساخت قبور به صورت دو یا سه طبقه در دستور کار آرامستان‌ها قرار دارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ابراهیم زارعان در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: سازمان آرامستان‌ها یکی از سازمان‌های تابعه شهرداری اصفهان بوده که خدمات آن مشتمل بر امور اجرایی و فرهنگی مردم در هنگام از دست دادن بستگان و پس از آن است. این سازمان متولی ارائه خدمات مربوط به حمل، تغسیل، تکفین و تدفین و ارائه خدمات پس از خاکسپاری اموات در شهر اصفهان و زمینه‌ساز تسلی خاطر بازماندگان، ترحیم متوفیان و تذکر و تنبه زائران قبور مؤمنین و مومنات است.

سرپرست سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان ادامه داد: این سازمان با هدف کسب رضای الهی و رعایت اصول دین مبین اسلام و همگام با فرهنگ و آداب و رسوم شهروندان در صدد انجام دقیق امور شرعی متوفیان، افزایش سطح رفاه بازماندگان هنگام مراجعه به سازمان و ایجاد بستری مناسب و مؤثر به منظور عبرت پذیری زائران از محیط آرامستان‌ها و تجلی یاد معاد در زندگی روزمره مراجعان است؛ از این رو برای ارائه خدمات شایسته و بهینه به مراجعان پیش‌بینی و اتخاذ تمهیدات لازم از ضروریات بوده و سهم بسزایی در رضایتمندی شهروندان دارد.

وی تاکید کرد: اخیراً کلیپی از عملیات ساخت قبور در آرامستان باغ رضوان در فضای مجازی منتشر شده و متأسفانه به علت عدم آگاهی و یا برداشت‌های نادرست، منتج به اظهارنظرهایی در این خصوص شد، اما شهروندان باید مطلع باشند یکی از اصلی‌ترین اقدامات این سازمان برنامه‌ریزی و اتخاذ تمهیدات لازم برای ساخت قبور و ارائه خدمات در این خصوص است.

زارعان گفت: در همین راستا سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان بر اساس استانداردهای مربوطه و لزوم اتخاذ راهکارهای مناسب برای تاب‌آوری در شرایط سخت، همیشه آمادگی‌های لازم را داشته و متناسب با نیازهای شهر، نسبت به ساخت قبور اقدام می‌کند تا شهروندان و مصیبت دیدگان در مواقع مورد نیاز و فوت عزیزانشان دچار سختی و مشکل نشده و در اسرع وقت خدمات مورد نیاز را دریافت کنند.

وی ادامه داد: این مهم بر اساس یک روال طبیعی و تعریف شده و عادی از سال‌ها قبل در دستور کار سازمان آرامستان‌ها قرار دارد و به بهترین شکل نیز انجام شده است کما اینکه در ایام سخت کرونایی نیز این سازمان به نحو شایسته و مطلوب به مصیبت دیدگان خدمات‌رسانی کرده و خادمان آرامستان‌ها با تلاش شبانه‌روزی و صادقانه موجبات رضایتمندی بیش از پیش شهروندان را فراهم ساخته‌اند.

سرپرست سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان در خصوص ساخت قبور دو یا سه طبقه، اظهار کرد: از حدود ۲۰ سال گذشته تاکنون پیرو درخواست‌ها و مطالبات مردمی برای تمرکز بیشتر متوفیان در قبور چند طبقه، اقدامات قانونی لازم انجام و بر اساس مصوبات قانونی و با هدف کاهش ترددهای غیرضروری، ارائه خدمات متمرکز، جلوگیری از توسعه بی‌رویه آرامستان ها و لزوم ارائه خدمات بهینه به شهروندان، ساخت قبور به صورت دو یا سه طبقه در دستور کار آرامستان ها قرار دارد و از حدود سه سال پیش نیز تاکنون با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کاهش زمان اجرای پروژه‌ها و جلوگیری از اتلاف وقت و تسریع در خدمات‌رسانی به مصیبت دیدگان ساخت قبور با بلوک‌های سیمانی جای خود را به ساخت قبور با قطعات پیش ساخته بتنی داد.

وی اظهار کرد: از مدت‌ها قبل این رویه در آرامستان باغ رضوان و قریب به اتفاق آرامستان‌ها در حال انجام است و هیچ‌گونه منافاتی با مباحث شرعی، دینی و اصول مربوط به خاکسپاری اموات نداشته و سال‌های متمادی است که بسیاری از اموات مسلمین در این قبور آرام گرفته‌اند؛ بنابراین پیش‌بینی ساخت قبور و موارد مرتبط با خاکسپاری اموات از اصول فعالیت سازمان آرامستان ها بوده و داشتن آمادگی‌های لازم لزوماً به این معنی نیست که باید حتماً اتفاق یا مسئله خاصی حادث شده و یا ارتباطی به آمار مرگ و میرها و امثالهم داشته باشد.

وی تصریح کرد: اظهار نظر در مورد مباحث تخصصی و مواردی که آگاهی لازم را از آن نداریم و انتشار آن با هر هدف و نیتی ضمن اینکه باعث دل نگرانی مردم و سو استفاده اشخاص مغرض خواهد شد، به صلاح و صحیح نیست و انتظار می‌رود در این ایام سخت، نفس‌گیر و رنج‌آور کرونایی به جای اینکه مرهمی بر روح و جسم خسته مردم و خادمان خود در آرامستان ها باشیم به نام مردم و به کام خود از آن بهره برداری ننماییم و اگر باری را از دوششان برنمی داریم باری را به آن اضافه نکنیم.

سرپرست سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان تاکید کرد: بی شک تلاش‌های شبانه‌روزی و مشقت بار این زحمتکشان بی منت و محجور در درگاه الهی مأجور خواهد بود.

کد خبر 524488
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حمل و نقل عمومی دغدغه مدیران شهری آینده باشد

حمل و نقل عمومی دغدغه مدیران شهری آینده باشد

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به نقش حمل و نقل عمومی در مدیریت شهری آینده گفت: حمل و نقل عمومی دغدغه مدیران شهری آینده باشد.
روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

نمایندگان ادیان الهی در مجلس شورای اسلامی، شامگاه امروز با حضور در اداره کل انتقال خون تهران به نمایندگی از تمامی هموطنان هم کیش خود در سراسر ایران درحرکتی نمادین دوشادوش هم با اهدای خون در نجات جان هموطنان نیازمند به خون مشارکت جستند.