کد خبر: ۱۳۰۷۱۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
افزایش رشد اقتصادی در بهار سال جاری در حالی با افزایش همراه بود که هفت بخش در ایجاد آن سهم داشت و در بین آنها این نفت و گاز است که سهم خود را نسبت به پارسال افزایش داده است، بقیه عمدتا ثابت یا کاهشی بودند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،آنچه مرکز آمار ایران اخیرا درباره وضعیت رشد اقتصادی در بهار امسالاعلام کرد از این حکایت داشت که تولید ناخالص داخلی نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش و رشد اقتصادی مثبت شدهاست؛به گونه‌ای که رشد با احتساب نفت به ۷.۸ درصد و بدون نفت به ۴.۶ درصد رسید.

اینکه رشد در ایجاد رشد اقتصادی و تولید ناهالص داخلیهریک از بخشاقتصادی چه سهمیداشتند موضوعی است که بررسی آن‌ در جزئیات نشان می‌دهددر سه ماه اول سال گذشته تولید ناخالص داخلی ایران ۱۶۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم در بهار امسال به ۱۷۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد افزایش داشته است که در این حجم از تولیدبیشترین سهم مربوط به حوزه خدمات است که در سال گذشته ۵۴ درصد بوده ولی به ۵۳ درصد در سال جاری کاهش دارد.

با این حال بخش خدمات همچنان در صدر بیشترین سهم از تولید قرار داشته و رشد آن به۴.۵ درصد رسیده است.

بخشخدمات مجموعه‌ای شاملعمده و خرده فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا ،حمل و نقل، انبارداری ،پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت های مالی و بیمه مستقلات کرایه و خدمات کسب و کار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان، مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی اجتماعی شخصی و خانگی می شود.

اما بعد از خدمات بیشترین سهم مربوط به حوزه صنعت است که در سال گذشته و امسال سهم آن تغییری نکرده و ۱۳ درصد و رشد آن ۵.۵ درصد بوده است،البته رشد اقتصادی گروه صنایع ومعادن در سال جاری در مجموع ۱۳.۸ درصد بوده که شامل ۲۷.۵ درصد استخراج نفت خام و گاز طبیعی، منفی یک درصد معادن، صنعت ۵.۵، انرژی ۹ و ساختمان ۱۲.۹ درصد بوده است.

همچنین ۱۳ درصد سهم تولید ناخالص داخلی در سال گذشته به استخراج نفت و گاز طبیعی اختصاص داشت که سال جاری ۱۵ درصد رسیده که تنها بخشی است که سهم آن اضافه شده است.

سهم کشاورزی نیز از شش درصد دربهار گذشته به پنجدرصد کاهش یافته که دارای رشد منفی ۴.۵ درصدبوده است و شاملزراعات و باغداری، دامداری جنگدارای و ماهیگیری قرار می‌شود.

تامین آب برق و گاز طبیعی سهم هشت درصدی ثابتی از سال گذشته تاکنون داشته، ساختمان نیز چهاردرصد و سایر معادن با سهم دودرصد از سال ۱۳۹۹ تا بهار ۱۴۰۰ سهمی ثابتی داشته اند.

انتهای پیام


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

دبیرکل انجمن نسل سومی‌ها و جوانان انقلابی مسلمانکفت: برای بقای انقلاب و تداوم راه صدها هزار شهید معتقدیم حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت افراد برای نشان دادن شایستگی‌های خود، رقابت و مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است.
اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربانبه گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، عید سعید قربان هم مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی اعمال خاصی دارد که برای انجام آن‌ها فضیلت‌های بسیاری تعریف شده است. در این گزارش اعمال شب و روز این عید خجسته گرد آوری شده است.