کد خبر: ۱۳۰۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
مهندس حسن جورابلو کارشناس ارشد ترویج و آموزش کشاورزی و مسئول گروه مطالعاتی اقتصاد سبز انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون عدم تمایل جوانان به اشتغال در حوزه کشاورزی به خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،گفت: با توجه به این شرایط، اکنون مشاهده می شود جوانان و نسل جدید علاقه ای به کشاورزی، کشت و کار و دامپروری و امثالهم ندارند. چرا که کار کشاورزی در ایران خصوصاً در شرایط کنونی فاقد صرفه اقتصادی است و این موضوع باعث شده تا جوانان انگیزه ای برای ماندن در روستا و پرداختن به کار کشاورزی و دامپروری نداشته باشند. 
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید
وی ادامه داد: بالا بودن هزینه های تولید در بخش کشاورزی یکی از دلایل کاهش صرفه اقتصادی در حوزه کشاورزی می باشد. کشاورزی در ایران با مشکلات متعدد و مختلفی روبروست به گونه ای که بسیاری از کشاورزان بجای اینکه تمام هم و غم خود را معطوف به تولید محصولات کشاورزی کنند با مشکلات جانبی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند. همین موضوع باعث می شود سرمایه گذاری در کشاورزی ایران طرفدار زیادی نداشته باشد.

میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

کارشناس حوزه کشاورزی در ادامه تصریح کرد: بررسی ها حاکی از آن است که میانگین سن کشاورزان در ایران روز به روز در حال افزایش است. اکنون این میانگین در ایران حدود 53 سال می باشد. کشاورزان نسل جدید علاقه ای به کار کشاورزی ندارند زیرا جوان امروزی محاسبه گر وقتی می بیند که کشاورزی با وضع کنونی مقرون به صرفه نیست، بنابراین به دنبال حرفه های دیگری می رود. این آمار بیانگر آن است که ما در سالهای آینده با بحران کمبود کشاورز روبرو خواهیم بود. به مرور نسل قدیم ازکارافتاده خواهد شد. از طرف دیگر نسل جدیدی وجود ندارد که جایگزین آن شود و به کار کشاورزی بپردازد و این موضوعی است بسیار جدی که باید برای آن راهکاری اندیشید. 

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تاکید کرد: در طرف دیگر ما با فارغ التحصیلان کشاورزی روبرو هستیم که تخصص دانشگاهی در حوزه کشاورزی دارند، اما تجربه لازم برای ورود به عرصه کشاورزی و تخصص عملی و کاربردی را ندارند و از طرفی نه زمین کشاورزی که در آن به کار عملیاتی کشاورزی بپردازند و نه سرمایه کافی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی دارند. پس می بینید که زمینه برای ورود مهندسین کشاورزی به عرصه تولید و اشتغال هم دشوار است.

سنت و معیشت در حسرت مدرنیته 
 مسئول گروه مطالعاتی اقتصاد سبز انجمن علمی با اشاره به اینکه سیاست های غلط در برخورد با این قشر در توسعه روستایی نیز باعث گردیده انگیزه ای برای ماندن جوانان در روستاها نماند تاکید کرد: دسترسی به اطلاعات و تصاویر و فیلم های (در مجموع شبکه مجازی) شرایط کشاورزی در کشورهای دیگر همانقدر که می تواند ایجاد انگیزه در برخی کند، می تواند ضد انگیزه برای خیلی از جوانان شود. چرا که وقتی در مقام مقایسه بر می آیند از ورود به این بخش سرخورده می شوند. از جوانان نمی توان انتظار داشت به شکل سنتی و معیشتی به کشاورزی و دامپروری و ... بپردازد. اگر هم بخواهد مدرن و تجاری کار کند شرایط برایش فراهم نیست.

جورابلو با تاکید بر اینکه منظور از شرایط مواردی از قبیل: دریافت مجوزها، آموزش کاربردی، ترویج روش های نوین، وجود تحقیقات کاربردی، تکنولوژی، تسهیلات و ... است، اذعان داشت: راهکارهای متعددی برای توسعه اشتغال جوانان در بخش کشاورزی وجود دارد که از جمله آنها میتوان به ایجاد گردشگری کشاورزی، استقرار صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی، تغییر نگرش جوانان نسبت به شغل کشاورزی و ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی، اصلاح و ورود تکنولوژی و ماشین آلات، ایجاد فرهنگ تعاون و بومی سازی آن اشاره نمود. 

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پایان خاطر نشان ساخت: جوانان باید با شرایطی رو برو شوند که برای کسب آنها با موانع برخورد نکنند. باید خلاقیت و ایده پردازی را بیاموزند. باید با علم جدید مسلح شوند. باید تاب آوری و سازگاری در مقابل شرایط جدید و بحران ها را آموزش ببینند. برای کسب تسهیلات به راحترین و سریعترین روش ها دسترسی پیدا کنند. باید رفاه را در روستا لمس کنند و از همه مهمتر اقتصاد کسب و کار را بیاموزند. واقعاً تا کنون بجز شعار و تبلیغات در این خصوص چه کاری کرده ایم، نتیجه قابل مشاهده بیانگر عملکرد ما خواهد بود. 

انتهای پیام / 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربانبه گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، عید سعید قربان هم مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی اعمال خاصی دارد که برای انجام آن‌ها فضیلت‌های بسیاری تعریف شده است. در این گزارش اعمال شب و روز این عید خجسته گرد آوری شده است.
حرکت از معضل بیکاری به سمت بحران کمبود نیروی کار

حرکت از معضل بیکاری به سمت بحران کمبود نیروی کار

فرماندار شهرستان اردستان گفت: در حالیکه در مراسم معارفه در اردیبهشت 97 تنها اولویتی که از بنده خواسته شد رفع معضل بیکاری در شهرستان اردستان بود امروز به نقطه ای رسیدیم که دچار بحران نیروی کار در اردستان هستیم.