کد خبر: ۱۳۰۵۷۱
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان خبر داد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: در پنج ماهه نخست سال جاری دو میلیون و ۵۶۰ هزار مترمربع از اراضی ملی استان در قالب ۴۴۳ فقره پرونده رفع تصرف شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سعدی نقشبندی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در این مدت ۸۶۷ فقره تخریب و تصرف عدوانی در اجرای مفاد ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع در مراجع قضائی تشکیل و در راستای اجراییه های صادره توسط واحدهای اجرای احکام دادگستری شهرستان‌ها ۲۵۶ هکتار رفع تصرف انجام شده است.

وی اضافه کرد: در اجرای ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع و برای مقابله با قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی نیز ۵۱ فقره پرونده تخلف تشکیل و برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان تأکید کرد: در این مدت ۵۸ فقره پرونده برای قطع چهار هزار و ۶۷۰ اصله درخت و نهال در اجرای ماده ۴۲ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع و نیز در اجرای ماده ۴۳ قانون مذکور ۲۸ فقره پرونده بوته کنی تشکیل و برای رسیدگی به مراجع قضائی ارجاع شده است.

نقشبندی با بیان اینکه ۹ هزار و ۹۴۶ پرونده جرایم و دادخواست‌های حوضه اراضی ملی در دادگستری کردستان در حال رسیدگی است، افزود: سقز با یک‌هزار و ۳۹۷ فقره پرونده بیشترین و سرو آباد با ۵۰۵ فقره کمترین پرونده تخلفاتی را دارند.

وی گفت: سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور در راستای تحقق شعار سال برنامه‌های اجرایی خود را ابلاغ کرده و در همین زمینه تقویت واحدهای گشت و مراقبت تجهیز پاسگاه‌های ویژه منابع طبیعی شهرستان‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی برای دهیاران و همیاران طبیعت، مجریان و بهره برداران طرح‌های منابع طبیعی از جمله اقداماتی است که برای کاهش تصرفات و تخریب اراضی ملی انجام شده است.

رفع تصرف ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار مترمربع از اراضی ملی در کردستان

وی با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در جهت حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با حمایت و همکاری خانه مطبوعات و رسانه‌های استان کردستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری کردستان، صدا و سیمای مرکز استان کردستان، نخستین جشنواره منابع طبیعی و رسانه را با هدف اشاعه، گسترش و نهادینه کردن فرهنگ حفاظت، احیا توسعه، اصلاح و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی و رشد و تعالی سواد رسانه‌های استان در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان افزود: تولید و پخش کلیپ اقدامات همکاران، انیمیشن‌های آموزشی در شبکه‌های اجتماعی و صدا و سیما، تولید اینفوگرافی های آموزشی پیشگیری از حریق و رفع تصرف، توزیع تراکت و انتشار پیام در اماکن عمومی و فضای مجازی و نقاط بحرانی و نصب پوستر و بنر از جمله اقداماتی است که در این راستا انجام گرفته است.

وی اعلام کرد: قریب به ۳۰ فقره حکم قطعی قلع قم در کل استان صادر شده است که جهت اجرا به دفتر دادستان شهرستان اعلام شده و در شرف اجراست.

نقشبندی در پایان سخنان خود توطئه‌های رسانه‌های معاند و ضدانقلاب در خصوص عادی انگاری تخریب منابع طبیعی را محکوم کرد و گفت: انتظار داریم مردم استان با هوشیاری و بصیرت از این سرمایه‌های طبیعی حفاظت نموده و با متصرفان مقابله کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای  دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به تولید دانش بنیان به عنوان سه کلمه راهبردی، رفع محدودیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانست و خواستار خروج خودروسازان از چرخه دولتی شد.
ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

نماینده مجلس ضمن اشاره به سه جزء اصلی شعار سال حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور را ضروری خواند.