کد خبر: ۱۳۰۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸
معاون شهرسازی و معماری اداره‌ کل‌ راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: طرح جامع ۵ شهر خاش، سراوان، آشار، سرجنگل و زهک به منظور ساماندهی خدمات شهری توسط این اداره کل در حال تهیه است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سهیلا عنانی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه طرح جامع در واقع طرح بلند مدتی است که در آن استفاده از اراضی و حوزه‌های مسکونی، صنعتی، اداری، کشاورزی و تأسیسات عمومی مناطق مختلف تعیین و قوانین و مقررات مربوط به آنها و مواردی چون حفظ بنا و نماهای تاریخی شهر نیز در آن تعیین و تنظیم می‌شود، اظهار داشت: از مجموع ۳۱ شهر در محدوده تحت پوشش این اداره کل ۱۹ شهر دارای طرح جامع مصوب هستند و طرح جامع ۵ شهر ذکر شده نیز توسط مشاورین ذی صلاح و کارشناسان این معاونت در مرحله تهیه و بررسی است که با اقدامات صورت گرفته طرح جامع شهر زهک در سال جاری در جلسه شورای برنامه ریزی استان به تصویب رسید.

وی با اشاره به اهمیت طرح تفصیلی شهرها گفت: این طرح نیز بر اساس ضوابط و معیارهای طرح جامع شهر، چگونگی استفاده از اراضی محلات مختلف شهر و همچنین وضعیت شبکه عبور و مرور و میزان تراکم ساختمانی در آن اولویت بندی شده و به بهسازی و نوسازی و توسعه و رفع مشکلات شهر کمک می‌کند.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: در این راستا هم اینک ۱۶ شهر در محدوده این اداره کل دارای تفصیلی هستند و طرح تفصیلی برای ۵ شهر دیگر استان نیز در حال تهیه است.

عنانی با اشاره به تفاوت طرح جامع و تفصیلی، افزود: طرح جامع بلند مدت بوده و به جهات توسعه شهر، نقش شهر، چشم انداز، پهنه بندی حریم شهر و پهنه وری کاربری آن نگاه ویژه دارد اما طرح تفصیلی بعد از طرح جامع تهیه شده و براساس آن تعیین و تطبیق کاربری‌ها، شبکه بندی معابر و تعیین حدوده شهر در چارچوب طرح جامع تعیین می‌شود.

وی تصریح کرد: طرح تفصیلی یک سند اجرایی به معنای عام بوده و تنها مرجعی که می‌تواند تغییری در آن ایجاد کند کمیسیون ماده ۵ است.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین افق طرح جامع نسبت به جمعیت، شرایط شهر و سایر موارد مورد بازنگری قرار می‌گیرد که بین ۱۰ تا ۱۵ سال در نظر گرفته شده که این مدت زمان برای اکثر شهرهای استان ۱۰ ساله در نظر گرفته است.

عنانی بیان کرد: در حوزه فعالیت این معاونت هشت شهر ادیمی، دوست محمد، بنجار، میرجاوه، علی اکبر، نوک آباد، سیب وسوران و مهرستان که افق طرح جامع آن اتمام یافته است در مرحله انعقاد قرار داد و انتخاب مشاور قرار دارد.
برچسب ها: شهرفردا ، سیستان ، شهرسازی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تنها یک زلزله ۶ ریشتری در بافتهای فرسوده تهران 2 میلیون کشته بر جای می گذارد/ 120 شغل و کسب و کار در انتظار رونق ساخت و ساز

تنها یک زلزله ۶ ریشتری در بافتهای فرسوده تهران 2 میلیون کشته بر جای می گذارد/ 120 شغل و کسب و کار در انتظار رونق ساخت و ساز

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و کارشناس اقتصادی و بانکی با اشاره به ارتباط با همسایگان برای حل معضل تورم در مصالح ساخت یک میلیون مسکن ، گفت: طرح ساخت یک میلیون مسکن زمانی اثر بخش خواهد بود که زیرساختهای آن در داخل شهر فراهم شود و با مشارکت مردم به اجرا برسد.
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار