کد خبر: ۱۳۰۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸
معاون شهرسازی و معماری اداره‌ کل‌ راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: طرح جامع ۵ شهر خاش، سراوان، آشار، سرجنگل و زهک به منظور ساماندهی خدمات شهری توسط این اداره کل در حال تهیه است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سهیلا عنانی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه طرح جامع در واقع طرح بلند مدتی است که در آن استفاده از اراضی و حوزه‌های مسکونی، صنعتی، اداری، کشاورزی و تأسیسات عمومی مناطق مختلف تعیین و قوانین و مقررات مربوط به آنها و مواردی چون حفظ بنا و نماهای تاریخی شهر نیز در آن تعیین و تنظیم می‌شود، اظهار داشت: از مجموع ۳۱ شهر در محدوده تحت پوشش این اداره کل ۱۹ شهر دارای طرح جامع مصوب هستند و طرح جامع ۵ شهر ذکر شده نیز توسط مشاورین ذی صلاح و کارشناسان این معاونت در مرحله تهیه و بررسی است که با اقدامات صورت گرفته طرح جامع شهر زهک در سال جاری در جلسه شورای برنامه ریزی استان به تصویب رسید.

وی با اشاره به اهمیت طرح تفصیلی شهرها گفت: این طرح نیز بر اساس ضوابط و معیارهای طرح جامع شهر، چگونگی استفاده از اراضی محلات مختلف شهر و همچنین وضعیت شبکه عبور و مرور و میزان تراکم ساختمانی در آن اولویت بندی شده و به بهسازی و نوسازی و توسعه و رفع مشکلات شهر کمک می‌کند.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: در این راستا هم اینک ۱۶ شهر در محدوده این اداره کل دارای تفصیلی هستند و طرح تفصیلی برای ۵ شهر دیگر استان نیز در حال تهیه است.

عنانی با اشاره به تفاوت طرح جامع و تفصیلی، افزود: طرح جامع بلند مدت بوده و به جهات توسعه شهر، نقش شهر، چشم انداز، پهنه بندی حریم شهر و پهنه وری کاربری آن نگاه ویژه دارد اما طرح تفصیلی بعد از طرح جامع تهیه شده و براساس آن تعیین و تطبیق کاربری‌ها، شبکه بندی معابر و تعیین حدوده شهر در چارچوب طرح جامع تعیین می‌شود.

وی تصریح کرد: طرح تفصیلی یک سند اجرایی به معنای عام بوده و تنها مرجعی که می‌تواند تغییری در آن ایجاد کند کمیسیون ماده ۵ است.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین افق طرح جامع نسبت به جمعیت، شرایط شهر و سایر موارد مورد بازنگری قرار می‌گیرد که بین ۱۰ تا ۱۵ سال در نظر گرفته شده که این مدت زمان برای اکثر شهرهای استان ۱۰ ساله در نظر گرفته است.

عنانی بیان کرد: در حوزه فعالیت این معاونت هشت شهر ادیمی، دوست محمد، بنجار، میرجاوه، علی اکبر، نوک آباد، سیب وسوران و مهرستان که افق طرح جامع آن اتمام یافته است در مرحله انعقاد قرار داد و انتخاب مشاور قرار دارد.
برچسب ها: شهرفردا ، سیستان ، شهرسازی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

نمایندگان ادیان الهی در مجلس شورای اسلامی، شامگاه امروز با حضور در اداره کل انتقال خون تهران به نمایندگی از تمامی هموطنان هم کیش خود در سراسر ایران درحرکتی نمادین دوشادوش هم با اهدای خون در نجات جان هموطنان نیازمند به خون مشارکت جستند.
ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل از ضرورتهای بیان شده در کتاب اقتصاد حمل و نقل شهری است.