کد خبر: ۱۲۸۹۹۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷
عضو شورای اسلامی شهر همدان گفت: باید به ازای هر خودرویی که به شهر اضافه می‌شود۴۰ متر مربع فضای ترافیکی به شهر نیز اضافه شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، کامران گردان درباره مهندسی ترافیک و گشایش معابر شهر همدان ادامه داد: اضافه شدن هر خودرو به شهر نیاز به ۴۰ مترمربع فضای ترافیکی د ارد و این فضای ممکن است خیابان‌، پارکینگ یا فضاهایی باشد که می‌تواند ترافیک را هدایت کند.

وی اضافه کرد: اما با توجه به اینکه گنجایش خیابان‌ها بیش از این نیست و امکان گشایش بیشتر هم وجود ندارد بهتر است روی حمل و نقل عمومی و پارکینگ‌ها کار کنیم چراکه اگر تعداد پارکینگ‌ها زیاد باشد مردم به حمل‌ونقل عمومی رغبت نشان می‌دهند.

گردان با اشاره به اینکه ترافیک و حمل و نقل مقوله‌ای نیست که به یک سازمان خاص مربوط باشد و یا یک جنبه خاص داشته باشد، گفت: سه عنصر مهندسی ترافیک، اجرای مقررات و آموزش در ترافیک و حمل‌ونقل عمومی در این امر تأثیر دارند و این سه آیتم باید از طرفی با هم هماهنگ باشند و از طرف دیگر هر یک کار خود را به درستی انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: در بحث مهندسی ترافیک داخل شهرها اقداماتی مانند تأمین پارکینگ، نصب تابلو و علائم، خط‌کشی و مسائل مربوط به کارهای فیزیکی برعهده شهرداری‌ها است و اگر این کار انجام شود باید به دو ضلع دیگر توجه شود.

وی تصریح کرد: اجرای مقررات به پلیس مربوط می‌شود که باید مقررات را بر اساس قوانین انجام دهد، پلیس با حضور فعال و استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری می‌تواند نظارت لازم را بر ترافیک داشته باشد و اگر پلیس وظیفه خود را درست انجام دهد یک ضلع مؤثر خواهد بود.

گردان اضافه کرد: آموزش در حوزه ترافیک و حمل و نقل عمومی باید فراگیر باشد و از سنین کودکی تا پایان عمر را شامل شود چراکه انسان‌ها در طول عمر با مسائل ترافیکی و حمل و نقل سر و کار دارند و این مسئله باید به وسیله سازمان‌های مختلف انجام شود اما متأسفانه در این بخش متولی خاصی وجود ندارد و سازمان‌هایی مانند شهرداری، پلیس و آموزش‌وپرورش قسمتی از کار را انجام می‌دهند.

به اعتقاد این کارشناس حوزه ترافیک، نبود متولی خاص برای آموزش ترافیک و حمل و نقل عمومی یک نقص در کل کشور است و در شورای ترافیک هم که متشکل از چندین سازمان است تنها شهرداری و پلیس اقدامات تأثیرگذاری انجام می‌دهند.

گردان افزایش ناوگان حمل‌ونقل عمومی و به ویژه اتوبوس را یکی از مسائلی می‌داند که می‌تواند بحث ترافیک را حل کند و ادامه داد: این قضیه یک بحث مدیریتی و حاکمیتی محسوب می‌شود و اگرچه بر اساس طرح جامع ترافیک باید مونو ریل، بی آرتی و قطار شهری نیز انجام شود اما در حال حاضر افزایش تعداد اتوبوس باعث اعتماد مردم و استفاده از این وسیله می‌شود.

این عضو شورای شهر همدان اظهار کرد: مشکل بعدی پارک‌های حاشیه‌ای و توقف‌های دوبل در سطح شهر است که ناشی از عدم وجود پارکینگ کافی است و با وجود اینکه در سال‌های اخیر پارکینگ‌هایی ساخته شده است اما گنجایش تکاپوی روزانه ۴۵ هزار خودرو در شهر همدان را ندارد و باید تعداد پارکینگ‌هایی که قابلیت استفاده برای مردم را داشته باشد بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش در این حوزه باید توسعه یابد و از مردم هم به طرق مختلف در این امر استفاده شود، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی در شهر همدان کمبود اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی، کمبود پارکینگ و استفاده از پارک‌های حاشیه‌ای و ساماندهی و مدیریت آن است.

گردان اجرای مقررات را نوعی آموزش دانست و تصریح کرد: پلیس باید در این زمینه وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد و اگر اجرای مقررات توسط پلیس به خوبی انجام شود نوعی آموزش محسوب می‌شود، همچنین جریمه‌ها باید سخت‌گیرانه‌تر باشد زیرا جریمه‌ها با توجه به تورم بالا کارایی لازم را ندارند و باید به روز شوند.

عضو شورای شهر همدان اضافه کرد: خرید اتوبوس، ایجاد پارکینگ‌های طبقاتی مکانیزه، مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک در کوتاه مدت و ایجاد زیرگذرها و پل‌ها، مکانیزه کردن چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و استفاده از دوربین‌های پایشی و کنترل سرعت در دراز مدت می‌تواند معضلات ترافیکی را برطرف کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

دبیرکل انجمن نسل سومی‌ها و جوانان انقلابی مسلمانکفت: برای بقای انقلاب و تداوم راه صدها هزار شهید معتقدیم حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت افراد برای نشان دادن شایستگی‌های خود، رقابت و مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است.
اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربانبه گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، عید سعید قربان هم مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی اعمال خاصی دارد که برای انجام آن‌ها فضیلت‌های بسیاری تعریف شده است. در این گزارش اعمال شب و روز این عید خجسته گرد آوری شده است.