کد خبر: ۱۲۸۷۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مطرح کرد
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: با توجه به اینکه خاک به‌عنوان بستر فضای سبز و نگه‌دارنده ریشه گیاهان یکی از اصلی‌ترین نقش‌ها را در ایجاد و توسعه فضای سبز ایفا می‌کند، نظارت مستمر بر عملیات خاک‌ریزی و توسعه فضای سبز از اولویت‌های این سازمان است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، پیام جوادیان با بیان اینکه خاک به‌عنوان بستر فضای سبز و نگه‌دارنده ریشه گیاهان، یکی از اصلی‌ترین نقش‌ها را در ایجاد و توسعه فضای سبز ایفا می‌کند، اظهار کرد: گیاهان آب و مواد غذایی موردنیاز خود را به طور عمده از طریق ریشه‌ها جذب می‌کنند و ارائه بستری برای رشد و توسعه ریشه گیاهان از مهم‌ترین خصوصیات خاک است؛ همچنین گیاهان با توسعه سیستم ریشه‌ای و ریشه دوانی درون خاک باعث افزایش استحکام خود شده و در مقابل بلایای طبیعی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

وی با بیان اینکه خاک‌های شهری به‌عنوان بستر فضای سبز به طور مستمر دستخوش تغییر و تحول قرار می‌گیرد، افزود: وجود آلاینده‌های ناشی از فعالیت‌های انسانی نظیر خودروها، کارگاه‌ها و منازل و افزایش دمای هوا در شهرها نسبت به مناطق غیرمسکونی باعث شده تا خصوصیات مختلف فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک به‌شدت تحت تأثیر قرارگرفته و تنزل کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم تصریح کرد: همچنین عملیاتی نظیر پروژه‌های عمرانی باعث شده تا خاک به مقدار خیلی زیاد دچار به هم خوردگی شده و خصوصیات فیزیکی خاک افت شدیدی داشته باشند؛ از طرف دیگر گرمای هوا، خشکی، محدودیت در منابع آبی، استفاده از آب خاک در فضای سبز شهری که دارای کیفیت پایینی است و چالش‌های محیطی سخت در شرایط شهری باعث شده تا کیفیت فضای سبز به‌شدت تحت تأثیر قرار بگیرد و رشد و نمو گیاهان تا حد زیادی محدود شود.

وی گفت: نظارت مستمر بر عملیات خاک‌ریزی و توسعه فضای سبز، نگهداشت کیفیت خاک به شکل بهینه در فضاهای سبز موجود و همچنین ارائه برنامه‌ها و راهکارهای بهبود کیفیت خاک برای داشتن فضای سبزی بهتر، امری ضروری و لازم است که توسط واحد خاک شناسی سازمان پارک‌ها پیگیری و اقدام می‌شود.
برچسب ها: شهرفردا ، قم ، شهرداری
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کاهش تخلفات ساختمانی محور کلیدی ۳ سال گذشته است

کاهش تخلفات ساختمانی محور کلیدی ۳ سال گذشته است

معاون شهرسازی شهرداری تهران با اشاره به سیستمی شدن صدور پروانه در حوزه شهرسازی از کاهش آمار تخلفات ساختمانی خبر داد و گفت: طرح تفصیلی ویژه محدود تاریخی شهر تهران شامل منطقه ۱۲ و بخشی از منطقه ۱۱ تهیه شده است.
برنامه ریزی، همگام با سیاستهای اقتصادی در گردشگری باشد نه جدا از آن

برنامه ریزی، همگام با سیاستهای اقتصادی در گردشگری باشد نه جدا از آن

دکتر امینیان فعال حوزه گردشگری با اشاره به اینکه افراد به صورت جزیره ای عمل می کنند،گفت: در آغاز تحویل سال ۱۴۰۰ همه به سخنان رهبری گوش کردیم اگر هر ۸۵ میلیون جمعیت ایران خود برای کمک به عرصه تولید پیش قدم شوند اقتصاد کشور رونق می یابد همه باید مسئولیت پذیر باشیم.