کد خبر: ۱۲۸۵۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷
با حضور رییس‌جمهور صورت گرفت
همزمان با مراسم افتتاح ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکونی در کشور، بهره‌برداری از ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد از پروژه‌های شرکت بازآفرینی شهری نیز با حضور رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی انجام شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مهدی عبوری ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ در آیین بهره‌برداری از طرحهای ملی وزارت راه و شهرسازی با حضور در محل افتتاح پروژه محله تختی تهران اظهار کرد: از مجموع ۲۸ هزار واحد مسکونی طرح  اقدام ملی مسکن که امروز افتتاح شد، بیش از ۱۱ هزار و ۶۳۳  واحد مسکونی مربوط به ۲هزار و ۷۵۷ پروژه شرکت بازآفرینی شهری ایران در ۳۱ استان و ۱۷۹ شهر کشور است.

وی افزود: از مجموع ۲ هزار و ۷۵۷ پروژه ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسکونی تولید شده و افزایش ۴.۲ برابری تولید مسکن را در بافت‌های فرسوده شاهد بوده‌ایم.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که تکلیف شرکت بازآفرینی شهری ایران برای نوسازی و تولید ۱۴۵ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ذیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن تکلیف شامل دو قسمت است، تصریح کرد: این تکالیف عبارتند از تولید ۴۵ هزار واحد مسکونی در اراضی تحت مالکیت شرکت و نیز حمایت از نوسازی مردمی به میزان ۱۰۰ هزار واحد. شرکت بازآفرینی شهری ایران تمام اراضی خود را برای اجرای این طرح به میدان آورده و تاکنون حدود ۴۰ هزار واحد تعریف پروژه شده است.

او با اشاره به این که تخصیص اعتبار به شرکت بازآفرینی شهری ایران در بخش حمایت از نوسازی مردمی تاکنون ۴۰ هزار واحد بوده است، عنوان کرد: این شرکت کل سهمیه اختصاص یافته را به بانک جهت دریافت تسهیلات ارزان قیمت معرفی کرده است.

به گفته عبوری از واحدهای معرفی شده به بانک ۶ هزار و ۷۸۲ واحد در آبان ماه ۱۳۹۹ توسط رییس جمهور افتتاح شد که بیشترین سهم در واحدهای افتتاح شده در این مراسم بود.

وام نوسازی ۲.۵ برابر شده است

رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به تسهیلات تخصیص یافته برای نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار کرد:  با مصوبه هیات وزیران در اردیبشهت سال جاری سقف تسهیلات در تهران و کلانشهرها ۲.۵ برابر افزایش یافت و اکنون به توسعه‌گرانی که از فناوری‌های نوین استفاده کنند، ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد،  همزمان ۵۰ تا ۱۰۰ درصد عوارض پروانه ساختمانی از مالیات معاف است و در برخی از شهرها مانند تهران نیز شهرداری‌ها ۵۰ درصد سهم خود را نیز رایگان کرده‌اند و این موضوع ظرف یک سال گذشته در تمام شهرهای کشور در حال گسترش است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: علاوه براین ۵۰ درصد تخفیف به اولین نقل و انتقال در بافت‌های فرسوده و۵۰ درصد تخفیف هزینه‌های طراحی و نظارت و اجرا نیز توسط سازمان نظام مهندسی ارایه می شود و پکیج مناسبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده فراهم شده است.

عبوری با اشاره به اعطای تسهیلات ودیعه مسکن برای کسانی که در طی دوره ساخت نیاز به جاب جایی دارند، توضیح داد: با تصویب هیات وزیران در تهران و کلانشهرها ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۵ میلیون تومان با سود ۴ درصد و قرض الحسنه در اختیار متقاضیان طرح خود مالکی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ادامه داد: ارایه خدمات روبنایی و زیر بنایی در محدوده‌ها و محلات هدف نیز در دستور کار شرکت بازآفرینی ایران در سال‌های اخیر بوده است و هم اکنون پروژه های بسیاری در همین ارتباط تعریف شده است که در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شاهد افتتاح بسیاری از این پروژه‌ها بودیم.

پروژه ۳.۵ میلیون متر مربعی مسکن ملی در بافت فرسوده بندرعباس

عبوری با بیان این که یکی از بزرگترین پروژه‌های تولید و عرضه مسکن کشور در زمینی به مساحت ۳.۵ میلیون متر مربع توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران در بندرعباس در دست ساخت است، در خصوص فعالیت‌های انجام شده در زمینه سکونتگاه‌های غیررسمی نیز توضیحاتی ارایه کرد و گفت: متاسفانه در مرادآباد چابهار زاغه‌نشینی داریم و برای اولین بار بعد از انقلاب در دولت کنونی هزار واحد مسکونی به شکل رایگان در حال ساخت است و تا پایان تابستان جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین در محله منبع آب اهواز ۸۱۱ واحد فرسوده در دست تخریب و نوسازی است، در محله سپیدار اهواز نیز پروژه هزار و ۶۸۰ واحد مسکونی در دست احداث است و بعد از اتمام جا به جایی ساکنان سکونتگاه‌های غیر رسمی انجام می‌گیرد.

وی مشهد را یکی دیگر از استان‌هایی برشمرد که میزان سکونتگاه‌های غیررسمی در آن بسیار زیاد است و عنوان کرد: در مشهد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن هستند و برای رفع این معضل در اسفند سال گذشته و در آخرین مصوبه هیات وزیران ۱۳۸ پروژه بازآفرینی شهری با اعتبار ۴ هزار میلیارد تومان در مشهد تعریف شد.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در خصوص پروژه خیابان تختی در منطقه ۱۲ تهران که امروز افتتاح شد، توضیحات بیشتری ارایه کرد و گفت: در این پروژه که از سال ۱۳۹۸ کلید خورد، ۵۰ پلاک ریزدانه به متراژ ۲ هزار و ۷۳۷ متر مربع، تجمیع و تبدیل به ۱۳۷ واحد مسکونی شده است که اقدام مشترک بین توسعه‌گر، شهرداری تهران و شرکت بازآفرینی شهری ایران بود.

بنابراین گزارش، امروز ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۰ مراسم افتتاح و کلنگ‌زنی طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی شامل افتتاح ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکن ملی و مسکن مهر، افتتاح ۶۱ پروژه و آغاز عملیات اجرایی ۶۲ پروژه روبنایی و زیربنایی با حضور ویدئوکنفرانسی حسن روحانی ـ رییس جمهور ـ برگزار شد.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

دبیرکل انجمن نسل سومی‌ها و جوانان انقلابی مسلمانکفت: برای بقای انقلاب و تداوم راه صدها هزار شهید معتقدیم حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت افراد برای نشان دادن شایستگی‌های خود، رقابت و مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است.
اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربانبه گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، عید سعید قربان هم مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی اعمال خاصی دارد که برای انجام آن‌ها فضیلت‌های بسیاری تعریف شده است. در این گزارش اعمال شب و روز این عید خجسته گرد آوری شده است.