کد خبر: ۱۲۸۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک:
دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک با بیان اینکه در شرایط فعلی که صرفه‌جویی در مصرف آب یک ضرورت انکارناپذیر برای این کلانشهر است، گفت: اجرای دقیق‌تر سند سازگاری با کم آبی استان که در سال گذشته به تصویب رسید، ضروری است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ایرج رضایی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به مشکل کم‌آبی و کمبود بارش‌ها در سال‌های گذشته و سال جاری بر ضرورت حفاظت از منابع آب استان مرکزی و کلانشهر اراک تاکید و اظهار کرد: در شرایط فعلی و با توجه به ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب در این کلانشهر، اجرای دقیق‌تر سند سازگاری با کم آبی استان که در سال گذشته در جلسه کارگروه ملی به تصویب رسید، ضروری است.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک با اشاره به "سند سازگاری با کم آبی استان مرکزی" تصریح کرد: مطابق این سند مقرر شده است که تا پایان برنامه هفتم توسعه، برداشت آب از منابع استان معادل ۷۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی شود.

وی با بیان اینکه عمده کاهش برداشت آب از منابع آبی استان در بخش کشاورزی خواهد بود که با توسعه سیستم نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت محقق می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر راندمان بخش کشاورزی در سیستم آبیاری غرقابی ۳۰ درصد است که در این روش عملاً ۷۰ درصد آب هدر می‌رود.

رضایی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ با کمبود بارش شروع شد، خاطرنشان کرد: صدها میلیارد تومان برای ساخت تصفیه‌خانه هزینه می‌شود، اما بهره‌برداری اندک از پساب به‌دست آمده از آنها، خسارات بسیاری را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه به‌جای استفاده از آب‌های زیرزمینی باید از ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها بیشتر استفاده شود، گفت: راهکارهایی چون انسداد چاه‌های غیرمجاز، هوشمندسازی چاه‌ها، آبیاری مکانیزه و علمی و تعامل دستگاه‌های اجرایی استانی و شهرستانی یک ضرورت مهم در مبارزه با کم‌آبی است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل حذف ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی را به نفع تولید و صادرات دانست و از استقبال بخش خصوصی از این حرکت جهادی دولت خبر داد.
چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و برای کاهش بستر شکل گیری توده‌های گرد و غبار اقدامات بنیادین انجام شود تا از آسیب‌های زیست محیطی جلوگیری شود.
آخرین اخبار