کد خبر: ۱۲۸۳۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران با اشاره به افزایش بیماری های نورلوژی در افراد، اظهار کرد:سالانه ۱۸۰ هزار نفر در کشور سکته مغزی می کنند و در بسیاری از بیماران کرونایی سکته مغزی منجر به التهاب عروق و لخته خون می شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر حسین پاکدامن در  نشست خبری که در محل انجمن روز چهارشنبه 16 تیر ماه برگزار شد، گفت: سکته مغزی از شایعترین بیماریهای مغز و اعصاب است  که بسیاری از بیماران از عوارض سکته مغزی رنج می برند.

پاکدامن اظهار داشت: زمان طلایی در ساعات اولیه سکته مغزی برای درمان مهم  است و باید در چند ساعت اولیه پس از ابتلا به این بیماری اقدامات درمانی سریع انجام شود تا فرد دچار ناتوانی روحی و جسمی نشود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به دیگر بیماریهای مغز و اعصاب گفت: آلزایمر یکی دیگر از این بیماریها است و با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور و پیر شدن جمعیت در آینده ای نزدیک با سالمندان مبتلا به آلزایمر  بسیاری مواجه خواهیم شد، که زنگ هشداری برای ماست .

وی بیان داشت: اکنون ۷۵۰ هزار بیمار آلزایمر در کشور وجود دارد و بر اساس آمارهای جهانی سن بالای ۸۰ سال یک سوم مبتلا به این بیماری می شوند و لازم است سیاست گذاریهای اساسی با پیر شدن جمعیت و جلوگیری از بروز مشکلات و افزایش هزینه درمان بیماران مبتلا به آلزایمر در کشور انجام شود.
پاکدامن اظهار داشت: سردر نیز از بیماریهای شایع مغز و اعصاب در کشور نسبت به کشورهای غربی است و ۱۶ تا ۱۸ درصد مردم از میگرن رنج می برند.

وی تاکید کرد: اکنون ۸۵۰ هزار بیمار مبتلا به ام اس نیز داریم و از کشورهای با شیوع بالا در این زمینه هستیم و لازم است این بیماریها مورد توجه مسوولان و مردم قرار بگیرد.

پاکدامن با بیان اینکه در دهه ۹۰ پیشرفت های زیادی برای درمان بیماریهای یاد شده در کشور انجام شده افزود: داروهای زیاد و موثری برای درمان صرع، ام اس، سکته مغزی و غیره کشف و تولید شده و داروهای نسل دوم تولید شدند اما باید اقدامات پیشگیرانه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

پاکدامن تشریح کرد: تئوریهایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد مبنای تجربی و کوتاه مدت بوده و در آینده ممکن است عوارض زیادی این ویروس بر روح و جسم ما بگذارد.

رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران افزود : کرونا علاوه بر ریه تمام سیستم عصبی و مغزی حس های بویایی ، شنوایی، نخاع ، عروق ، اعصاب محیطی را درگیر کرده و افراد مبتلا به این بیماری که با عوارض متفاوت درگیر کرونا می شوند تا مدتهای زیادی دچار ناتوانی های متفاوت خواهند شد.

پاکدامن افزود:یک سوم افرادی که از کرونا نجات می بابند دچار اختلالات جسمی و روحی می شوند و حتی برخی از مبتلایان به این بیماری ممکن است فشار خون بالا، مشکلات قلبی قند بگیرند.

وی تصریح کرد:ویروس کرونا به هیچ سیستمی از بدن رحم نمی کند و درمان قطعی برای آن وجود ندارد و داروهای موجود فقط سیر بیماری را کم می کند.

دکتر احسان شریفی پور نورولوژیست نیز در این نشست گفت:آنچه بیش از کرونا باید مورد توجه قرار گیرد بیماریهای مغز و اعصاب است و باید پایه و اساس بهداشت عمومی جامعه و تصمیم گیران سلامت باشد.

وی افزود: آلزایمر از بیماریهای نام مغز و اعصاب بوده که با بالا رفتن سن رو به افزایش است و مراقبت های بهداشتی قبل و بعد از ابتلا به این بیماری مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

شریفی پور اظهار داشت:سکته مغزی نیز همین طور است و باید بیشتر به این بیماریها در مورد پیشگیری از آنها اقدامات اساسی را انجام داد.

این نورولوژیست در پاسخ به سوال خبرنگار شهر فردا پیرامون افزایش بیماری شایع خود ایمنی و عوامل ایجاد کننده آن تاکید کرد: اختلالات خود ایمنی نیز در چند سال اخیر به ویژه میان جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال بسیار شایع است و در واقع زنان ۲ برابر مردان دچار این بیماری می شوند. این اختلال منجر حمله سلولهای بدن به بدن خود فرد است و در انتها منجر به ناتوانی فرد می گردد.

به گفته وی، مصرف سیگار و کمبود ویتامین دی در بروز اختلالات خود ایمنی تاثیر زیادی دارد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربانبه گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، عید سعید قربان هم مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی اعمال خاصی دارد که برای انجام آن‌ها فضیلت‌های بسیاری تعریف شده است. در این گزارش اعمال شب و روز این عید خجسته گرد آوری شده است.
حرکت از معضل بیکاری به سمت بحران کمبود نیروی کار

حرکت از معضل بیکاری به سمت بحران کمبود نیروی کار

فرماندار شهرستان اردستان گفت: در حالیکه در مراسم معارفه در اردیبهشت 97 تنها اولویتی که از بنده خواسته شد رفع معضل بیکاری در شهرستان اردستان بود امروز به نقطه ای رسیدیم که دچار بحران نیروی کار در اردستان هستیم.