کد خبر: ۱۲۵۷۹۷
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
فرماندار شهرستان اردستان در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
فرماندار شهرستان اردستان گفت: در حالیکه در مراسم معارفه در اردیبهشت 97 تنها اولویتی که از بنده خواسته شد رفع معضل بیکاری در شهرستان اردستان بود امروز به نقطه ای رسیدیم که دچار بحران نیروی کار در اردستان هستیم.
حمیدرضا تاملی در گفت وگو با خبرنگار شهر فردا پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،در خصوص وضعیت این شهرستان و اقدامات صورت گرفته برای توسعه روز افزون منطقه گفت: شهرستان اردستان دارای 7 دهستان است که 6 دهستان آن کمتر توسعه یافته و محروم با درجه محرومیت 6 است و 3 شهر اردستان، زواره و مهاباد و 120 روستای دارای سکنه و 1230 مزرعه و آبادی و نقطه جمعیتی در شهرستان قرار دارد. 

وی افزود: جمعیت شهرستان اردستان برابر با وسعت شهر نبوده و بر اساس سرشماری سال 95 چیزی در حدود 43 هزار نفر است و می‌توان گفت مهمترین چالشی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند کاهش جمعیت طی سالهای گذشته است و این به این دلیل است که نظام بودجه ریزی و ارائه خدمت در کشور سالهاست که شاخص بسیار پررنگ و تعیین کننده ای دارد و آن هم بحث جمعیت است. 

فرماندار اردستان اذعان کرد: در بخشهای مختلف توزیع امکانات کشور توزیع اعتبارات بر اساس شاخص جمعیت صورت می‌گیرد به نظر می‌رسد این شاخص خود یک شاخص ضد توسعه است و علت این است که نمی توان مدام دم از تمرکز زدایی، بازگشت مردم به شهرستان‌های محل تولد و مهاجرت معکوس به روستاها زده شود در حالیکه همچنان منابع کشور بر اساس جمعیت توزیع می‌شود. 

حرکت از معضل بیکاری به سمت بحران کمبود نیروی کار

تاملی در ادامه تصریح کرد: طبعا سهم کلانشهرها با این شاخص به هیچ عنوان قابل مقایسه با بقیه شهرهای کوچک و نقاط جمعیتی دیگر کشور نخواهد بود . 

وی همچنین به رویداد تاریخی شهرستان اردستان اشاره کرده و گفت: اردستان در یک رویداد تاریخی در اواخر قرن 13 و اوایل قرن 14 شاهد بوده و آنهم پدیده ناامنی و عدم ثبات سیاسی که در دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول در کشور حاکم بوده که این پدیده همان همزمان با وضعیت خشکسالی، کم آبی که پدیده همیشه همراه با مناطق کویری کشور است همراه شده و باعث کوچ و مهاجرت جمعیت عظیمی از شهر ستان به شهرهای اطراف و کلان شهر تهران شده است. 

فرماندار اردستان ادامه داد: عمق فاجعه اینجاست که در سرشماری 1327 جمعیت شهرستان اردستان بالغ بر 150 هزار نفر بوده است که ذکر شده در همان مقطع اصفهان 360 هزار نفر جمعیت داشته است، یعنی شهرستان اردستان نصف اصفهان را در آن زمان جمعیت داشته است. اما در حال حاضر اصفهان یک کلان شهر چند میلیون نفری است اما اردستان 3 هزار نفر جمعیت دارد و این نشان دهنده آن است که برنامه‌های توسعه ای کشور طی این 70 سال گذشته چه تاثیر ویران کننده ای بر شهرهای کوچک و مناطق محروم داشته است. 

وی افزود: طی 40 سال گذشته پس از جمهوری اسلامی در حوزه خدمات اتفاقات خوبی در کشور رخ داده و اردستان هم به دلیل موقعیت خوب و مرکزیت در کشور از این امکانات بهره مند شده است اما چهره محرومیت در قالب ظاهری همچنان در شهرستان حاکم است و به نظر می‌رسد که علت اصلی این اتفاق عدم توجه به حوزه سرمایه گذاری و تقویت بنیه اقتصادی شهرستان است چرا که قالب منطقه اقتصاد کشاورزی و دامداری بوده که آن هم متاسفانه بدون برنامه ریزی علمی و کارشناسی جلو رفته است.
 
فرماندار شهرستان اردستان در ادامه گفت: این شیوه غیر علمی منابع آبی منطقه را متضرر کرده و ضرر جبران ناپذیری را به این حوزه وارد آورده از آبخوان منطقه اردستان که از چندین سال پیش به عنوان منطقه ممنوعه محسوب می‌شده بی حساب و کتاب برداشت‌هایی صورت گرفته است که همین امر به تسریع خشکسالی در شهرستان یاری رسانده است. 

وی افزود: متاسفانه خشکسالی‌ها نیز اقتصاد بخش کشاورزی را کوچک کرده و چون توجهی به سایر حوزه‌های اقتصادی در شهرستان صورت نگرفته، آورده دولت به شهرستان از رهگذر خدمات برق، آب، گاز و جاده‌ها، آموزش و بهداشت و سلامت نیز منجر به حفظ و نگهداشت جمعیت در شهر نشده است. 

تاملی با اشاره به پدیده سالمندی در کشور افزود: مشکل دیگری که در شهرستان ایجاد شده پدیده سالمندی است به طوریکه نرخ سالمندی در شهرستان نزدیک به 20 درصد است که دو برابر متوسط کل کشور بوده و اردستان در استان رتبه اول را به خود اختصاص داده است؛ این جمعیت سالمند بالطبع از کمیت جمعیت مولد خارج می‌شود و به سمت مصرف کنندگی پیش می‌رود. 

فرماندار شهرستان اردستان افزود: آسیب‌های اجتماعی دیگری که از منظر عدم فعالیت اقتصاد ایجاد می‌شود بحث مربوط به مواد مخدر و از بین رفتن روحیه نشاط و شادابی و بوجود آمدن پدیده افسردگی در بین مردم اتفاقاتی است که در شهرستان رخ خواهد داد. 

وی تاکید کرد: بر همین اساس با آسیب شناسی که در شهرستان صورت گرفته روی مزیت‌ها و پتانسیل‌های موجود بررسی صورت گرفته که از نظر سرمایه گذاری شهرستان اردستان در حوزه‌های مختلف قابل توجه است. حوزه سرزمینی گسترده وجود 6 دهستان محروم که می‌تواند از معافیت‌های مالیاتی مناطق محروم سرمایه گذار را بهره مند کند، قرار گرفتن در مجاورت جاده ترانزیت شمال به جنوب کشور، عبور خط آهن شمال به جنوب در شهرستان اردستان و عبور خط هشتم گاز سراسری از جمله امکاناتی است که می‌توانست زمینه را برای فعالیت در حوزه صنعت در شهرستان مهیا کند. 

فرماندار شهرستان اردستان تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل با زیر ساختهای حمل و نقلی که در شهرستان وجود داشت که حدود 100 کیلومتر از جاده ترانزیت که از این منطقه عبور می‌کرد برای سرمایه گذاری قابل توجه است. در حوزه گردشگری، وضعیت اقلیمی از دو اقلیم کوهستانی و کویری برخوردار است و از لحاظ تاریخی فرهنگی منطقه بسیار مستعدی است و جاذبه‌های فرهنگی تاریخی و گردشگری که متاسفانه این بخش نیز از نگاه مدیران منطقه محروم مانده است. شهرستان در تولید انار رتبه اول را دارد و بیشترین میزان تولید گوشت در استان اصفهان متعلق به شهرستان اردستان است و در بحث گیاهان دارویی با توجه به مراتع بسیار غنی منطقه بحث کشاورزی و دامداری با توجه به رویکرد کارشناسی و علمی و موقعیت اقلیمی منطقه باز هم قابلیت توسعه را دارا است. 

وی افزود: در حوزه معدن پتانسیل بسیار خوبی در شهرستان اردستان وجود دارد مس رتبه اول را در شهرستان اردستان به خود اختصاص داده و با شهرستانی روبرو هستیم که اگر چه رویه فعلی آن مشکلات و عوارض و محدودیت‌هایی را نشان می‌داد ولی به لحاظ استعداد، پتانسیل و توانمندی منطقه بالقوه ای است. کاری که می‌شد انجام داد این بود که این ظرفیت‌ها را در بخش‌های مختلف خود فعال کرد. 

تاملی اظهار کرد: در حوزه صنعت اولین کار این بود که تغییر نگاه مدیران شهرستان در حوزه سرمایه گذاری باید صورت می‌گرفت چرا که بالاخره ایران کشوری است که به لحاظ معرف کسب و کار در دنیا وضعیت خوبی ندارد و در شهرستانی که تا کنون نگاه سرمایه گذاری به شکل پررنگ نبوده حرف از تولید و حمایت از سرمایه گذاری زدن مفهوم قابل پذیرشی در ابتدای امر نیست. 

وی افزود: از همان ابتدای فعالیت کارگروه رفع موانع تولیددر شهرستان ایجاد شد و با دستگاه‌های حوزه کسب و کار را به صورت هفتگی جلسه گذاشته شد و سرمایه گذارانی که در منطقه حضور داشتند و کسی به سراغ آنها نرفته بود دعوت شدند. تعدادی از واحدهای صنعتی در گذشته تجربه‌های شکست خورده ای بودند که توسط بانکها تملک شده بودند و آنها را در مذاکره با بانکها و سرمایه گذاری مختلف به چرخه تولید باز گرداندیم و برخی در حال تولید و برخی به دنبال پروانه بهره برداری هستند. 

تاملی اذعان داشت: برخی پروژه‌ها با درصد پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد بود که رها شده بود و از آنها دعوت به عمل آمد و سعی شد موانع پروژه‌ها رفع شود. بخشی از پهنه‌های معدنی شهرستان در اختیار دولت بود که با مدیران ارشد رایزنی شده و پروژه‌های آنها فعال شد . در حوزه گردشگری در بحث تجهیز مقصد و توسعه ظرفیت اقامتی با توجه به کرونا تعداد فضاهای اقامتی قابل مقایسه با هیچ دوره ای نبود. 

فرماندار شهرستان اردستان افزود: در حوزه برند سازی با تولید محتواهای متفاوت رسانه ای در معرفی و شناسایی شهرستان اردستان روزانه کار شد ارتباط با بدنه نخبه اردستان در کشور و استان با بخش عمده ای از افراد ارتباط بر قرار شد خصوصا در حوزه عمرانی، ورزشی و آموزش و بهداشت و درمان. دوران مدیریت بیماری کرونا در حوزه تسهیل ارتباطات اداری و حمایت‌هایی که لازم بود از پروژه‌های استانی جلب شد. در بحث کشاورزی و دامداری سازمانهایی در منطقه اردستان در گذشته حدود 40 سال فعالیت می‌کردند که فعالیت موثری انجام نشده بود مانند بنیاد مستضعفان که در آنجا حضور داشت و یک کشاورزی معمولی انجام میداد که با پیگیری و مذاکرات انجام شده بزرگترین گاوداری در کشور در شهرستان اردستان با 5 هزار راس گوساله پرواری فعال شده است.

وی اذعان کرد: به طور خلاصه باید گفت مهمترین کارهای صورت گرفته شناسایی نقاط ضعف عارضه یابی منطقه، شناسایی نقاط قوت و پتانسیل‌ها، هدف گذاری در بخش توسعه اقتصادی به عنوان اولویت اول، همراه سازی مجموعه‌های اداری و دستگاه‌های کسب و کار، اعتماد سازی در بین سرمایه گذاران و تولید کنندگان حاضر و کسانی که دعوت به سرمایه گذاری در شهرستان شدند بوده است.

وی یادآور شد: پرداختن به طیفی از امکانات سرمایه‌ای که در شهرستان موجود است از دیگر اقدامات صورت گرفته بود، یعنی محدود به یک طیف خاص نشده ایم و در حوزه‌های کشاورزی، دامداری، صنعت و معدن و حمل و نقل برنامه ریزی شد؛ همچنین سعی شده از نخبگان و روابطی که دوستان داشتند در حوزه مسائل مربوط به حوزه اقتصادی در شهرستان در سطح استانداری و ملی استفاده بهینه شود و حمایت جدی و میدانی خود را به سرمایه گذار نشان دادیم. 

فرماندار شهرستان افزود: نتیجه این اقدامات در این سه سال از زمان حضور بنده در شهرستان گفتمانی است که توانسته اجماع ایجاد کند. در حالیکه در مراسم معارفه در اردیبهشت 97 تنها اولویتی که از بنده خواسته شد رفع معضل بیکاری در شهرستان اردستان بود امروز به نقطه ای رسیدیم که دچار بحران نیروی کار در اردستان هستیم. 

وی افزود: در اردیبهشت 97 اردستان در وضعیت پایین ترین بیمه شده تامین اجتماعی تحویل بنده شد یعنی حدود 5 هزارو 900 نفر آمار بیمه شده بود. مانند این است که یک تیم قعر جدولی دسته سه را تحویل گرفته باشید و در حال حاضر آمار اردیبهشت ماه آمار اصلی تامین اجتماعی در شهرستان است که بالای 7 هزار نفر را نشان می‌دهد و این بالاترین رکوردی است که تا کنون توانسته از بدو تاسیس به ثبت برسد. در حال حاضر شاید خدمات و کارهای صورت گرفته تازه در سال 1400 و 1401 محصول خود را نشان خواهد داد این اشتغال کسری از آنچه در این سه سال انجام شده را نشان خواهد داد.
 
وی افزود: آغاز قرن 14 فضای متفاوتی را شاخص‌ها نشان می‌دهد و در سالهای آینده نیز بیشتر ازآنچه که حال حاضر مشاهده می‌کنیم از اردستان خواهیم دید. 

فرماندار شهرستان اردستان گفت: معضلات آینده اردستان مسائل اجتماعی ناشی مهاجرتهای معکوس به این شهرستان و بحث تامین مسکن و اجاره مسکن خواهد بود که البته برای آنها پیش بینی‌هایی صورت گرفته که در همین دوهفته اخیر پروژه بزرگ 558 واحد مسکونی در اردستان کلنگ زنی شد و قرار است ظرف 3 سال این 558 واحد احداث شود.

وی اضافه کرد: خود این پروژه حدود 300 میلیارد تومان سرمایه گذاری است حدود هزار و 50 نفر باید به طور مستقیم در این پروژه کار کنند و تا پایان 3 سال 24 هزار نفر اشتغال غیر مستقیم این پروژه ایجاد خواهد کرد و تقریبا می‌توان گفت در پایان ماه رمضان برای تمام خانواده‌های دو معلول به بالای شهرستان مسکن احداث خواهد شد. 

وی افزود: حوزه اقتصادی مانند یک لوکوموتیو همه واگن‌ها را به حرکت در خواهد آورد که ما را با بحران بیکاری مواجه کرده بود با بحران نیروی کار روبرو خواهد کرد. چون شهرستان به صورت غیر منتظره برای آحاد جامعه یک دفعه وارد این توسعه شده در حال حاضر فرهنگ کار متناسب در شهرستان هنوز ایجاد نشده یعنی هنوز قشر بیکار ما درک نکرده که شهرستان در حال صنعتی شدن است. 

فرماندار شهرستان اردستان اذعان داشت: فنی و حرفه ای در بخش هدایت دانش آموزان کار خاصی انجام نداده بخشی از این نیروی کار با هدایتی که از سمت فنی و حرفه ای و دانشگاه صورت می‌گیرد تامین خواهد شد. 
انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

نمایندگان ادیان الهی در مجلس شورای اسلامی، شامگاه امروز با حضور در اداره کل انتقال خون تهران به نمایندگی از تمامی هموطنان هم کیش خود در سراسر ایران درحرکتی نمادین دوشادوش هم با اهدای خون در نجات جان هموطنان نیازمند به خون مشارکت جستند.
ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل از ضرورتهای بیان شده در کتاب اقتصاد حمل و نقل شهری است.