کد خبر: ۱۲۳۶۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
میدان ملل در محور ورودی تخت جمشید به طور فراخوان عمومی محدود توسط معماران برجسته طراحی و اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، شهردار مرودشت با اشاره به اینکه میدان ملل شهر مرودشت نقشی حیاتی و اثرگذار در این محدوده باستانی دارد، اعلام کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های شهرداری مرودشت، طراحی و ساخت المان‌های شهری در دستور کار شهرداری مرودشت قرار دارد که برخی از آنها اجرا و در نظر داریم که برخی دیگر هم با همکاری دستگاه‌های دیگر با کسب اعتبارات استانی و ملی به مرحله اجرا و بهره‌برداری برسانیم.

مهدی مکی، افزود: ورودی محور اختصاصی مجموعه جهانی تخت جمشید باید شاخص و معرف تمدن و فرهنگ این کشور و شهروندانش باشد.

شهردار مرودشت با تاکید بر اینکه فرآیند مربوط به طراحی میدان ملل در دست اجرا قرار دارد، گفت: کارشناسان ما در تهیه اسناد و تصاویر لازم و همچنین هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های به جهت کسب اعتبارات و دستیابی به قوانین و ضوابط مداخله در این محوطه جهانی هستند که با تکمیل این اطلاعات زمینه‌ای با انتشار فراخوانی از معماران مطرح و شایسته در جهت ایده پردازی و طراحی میدان ملل، بهره مند خواهیم شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز در ادامه با اعلام حمایت این پایگاه از روند طراحی و اجرای این پروژه، بیان کرد: مداخله در عرصه و حریم میراث جهانی تخت جمشید همواره با قوانین، ضوابط و محدودیت‌هایی همراه است که به جهت حفاظت از حریم و منظر این محوطه جهانی تعریف شده و لذا به طراحی مناسبی نسبت به میدان ملل نیازمند هستیم.

به گفته حمید فدایی، در همین باره جمع آوری اطلاعات و شناخت بیشتر موقعیت مکانی بیش از هر چیز اهمیت می‌یابد که در روند اجرایی این پروژه مؤثر خواهد بود و انتظار ما این است که در فرآیند مذکور به همه جنبه‌های تأثیرگذار توجه شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر اینکه طراحی در این محوطه جهانی و میدان ملل، باید در هماهنگی با آثار تخت جمشید و بستر فرهنگی طبیعی آن باشد، افزود: برگزاری مسابقه از طریق یک فراخوان محدود می‌تواند بسیاری از اهداف پروژه را پوشش دهد و با توجه به مصمم بودن مجموعه شهرداری و مجموعه میراث جهانی به زیبا سازی و کمک به بهسازی این محدوده، لازم است که با نگاهی توسعه‌ای در فرآیند مذکور نقش ایفا کنیم؛ زیراکه خروجی این اقدامات جدای از دستیابی به یک اثر شاخص، به عنوان نماد فرهنگ و تمدن شهروندان این مرز و بوم مطرح خواهد بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت هم اعلام کرد: المان‌ها به عنوان عناصری مطرح هستند که در هر شهری به‌عنوان یک نماد، معرف ویژگی‌های ملی و محلی محدوده مورد نظر خود و حتی بسته به موقعیت جغرافیایی اثر، به فراتر از آن می‌پردازد که در اینجا توجه به طراحی و اجرای میدان ملل می‌تواند دستاورد مهمی برای شهرستان مرودشت و جلب نظر گردشگران بشمار آید.

بهمن مردانی ساماندهی محور ورودی مجموعه جهانی تخت جمشید را از اهداف مهم و اثرگذار در حوزه فرهنگ و ارتقا کیفیت صنعت گردشگری این شهرستان برشمرد و اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت میدان ملل زیبنده، درخور و شأن جایگاه فرهنگ و تمدن و میراث فرهنگی ما نبوده و فرایند طراحی آن می‌تواند در مقیاس ملی مورد توجه قرار گیرد که البته در اینجا، توجه به مؤلفه‌های گوناگون و اطلاعات زمینه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مترو در تنگنای کاهش مسافر

مترو در تنگنای کاهش مسافر

مهندس نوبخت از کاهش 50 درصدی مسافران مترو از ابتدای سال 99 تا کنون خبر داد و گفت: متروی تهران با مشکل کاهش درآمد مواجه است.
حاج قاسم یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود

حاج قاسم یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود

معاون رئيس جمهور و رئيس بنیاد شهید انقلال اسلامی در نمایشگاه سردار دلها گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود.
پربازدیدترین ها