کد خبر: ۱۲۳۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
در یازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان شرقی عنوان شد
استاندار آذربایجان شرقی از سهم ۷۰ درصدی گاز طبیعی در سبد انرژی استان خبر داد و گفت: ۵۵ درصد از گاز مصرفی استان در بخش خانگی مصرف می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، یازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال ۹۹ به ریاست استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد.

در این جلسه گزارش ترازنامه انرژی استان آذربایجان شرقی توسط نماینده مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، به صورت ویدئوکنفرانس ارائه شد که براساس آن، سهم گاز طبیعی در سبد انرژی استان، ۷۰ درصد است و آذربایجان شرقی از این نظر رتبه اول کشور را دارد.

استاندار آذربایجان شرقی با قدردانی از تهیه این گزارش، اظهار داشت: ۵۵ درصد از گاز مصرفی استان در بخش خانگی مصرف می‌شود که نسبت بالایی است و علت آن، سردسیر بودن استان است.

افزایش مصرف انرژی در بخش‌های صنعت و کشاورزی

محمدرضا پورمحمدی با تأکید بر اینکه گزارش ترازنامه انرژی استان باید به صورت مستمر به‌روزرسانی شود، افزود: افزایش مصرف انرژی در بخش‌های صنعت و کشاورزی، به معنی افزایش تولید و توسعه است و باید تلاش کنیم تا نسبت مصرف انرژی به نفع بخش‌های تولیدی افزایش یابد.

در این جلسه که با حضور نمایندگان سراب و بناب در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گزارش طرح جامع توسعه و عمران شهرهای بناب و سراب توسط مشاوران طرح ارائه شد و پس از بحث و بررسی، طرح جامع شهر بناب، تصویب و طرح جامع شهر سراب برای بررسی بیشتر و تکمیل مطالعات، به دبیرخانه کارگروه امور زیربنایی ارجاع شد.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر تسریع در بررسی مطالعات طرح‌های جامع، گفت: با توجه به سرعت تحولات و نیازهای شهروندان، طولانی شدن زمان بررسی طرح‌های جامع، موجب بی‌اثر شدن بسیاری از مطالعات می‌شود که لازم است در این زمینه تجدیدنظر شود.

امضای تفاهم‌نامه تهیه سند بستر رودخانه‌های استان

در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان همچنین تفاهم‌نامه تهیه سند بستر رودخانه‌های استان میان شرکت آب منطقه‌ای و اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی امضا شد.

براساس این تفاهم‌نامه، دو هزار کیلومتر در فاز نخست و در مجموع ۸۵۰۰ کیلومتر از بستر رودخانه‌های استان سنددار می‌شوند.

تمام بسترها و حرایم رودخانه‌های استان شناسایی می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی درباره این تفاهم‌نامه، گفت: طبق برنامه زمان‌بندی‌شده، در چند سال آینده به تدریج تمام بسترها و حرایم رودخانه‌های استان شناسایی و برای آنها سند ثبتی صادر می‌شود.

داود بهبودی اعلام کرد: این امر از تصرف‌های غیرقانونی بستر رودخانه‌ها و ساخت‌وساز غیرمجاز و در نتیجه خسارت‌های احتمالی هنگام بروز حوادثی مثل سیل، جلوگیری و درواقع نقش پدافند غیرعامل ایفا خواهد کرد.

توافق چهار جانبه برای شناسنامه دار شدن ۵۰۰ ۸ کیلومتر از حریم و بستر رودخانه‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز از توافق چهارجانبه این شرکت با اداره کل ثبت اسناد و املاک و نظارت عالیه استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای صدور سند بستر رودخانه‌ها طی یک برنامه سه ساله خبر داد.

یوسف غفارزاده با اشاره به اهمیت حریم و بستر رودخانه‌های موجود و لزوم جلوگیری از تصرفات به حریم و بستر آنها اظهار کرد: در این تفاهم نامه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان تأمین کننده منابع مالی، شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی به عنوان تهیه کننده اطلاعات و نقشه‌های مورد نیاز، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان به عنوان صادر کننده سند و استانداری به عنوان ناظر بر حسن انجام کار تعیین شده ا ست.

وی همچنین گفت: بر اساس این تفاهم نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال اول ۳,۰۰۰ میلیون ریال برای شمیمی نمودن و تهیه اطلاعات و نقشه‌های مورد نیاز جهت صدور سند حدود ۲۰۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان اختصاص خواهد داد و در صورت ارائه اسناد مستند توسط آب منطقه‌ای در سال‌های دوم و سوم متناسب با هزینه انجام کار، نسبت به تامین سایر اعتبارات مورد نیاز در تفاهم‌نامه اقدام خواهد شد.

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در این تفاهمنامه این شرکت همچنین مکلف شده است تا با استفاده از نقشه‌های مطالعه شده مصوب سازمان نقشه برداری یا سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و عقد قرارداد با مشاورین ذیصلاح، نسبت به مطالعه نقاط شمیمی رودخانه‌ها و ارسال نتایج آن به اداره کل ثبت اسناد و املاک برای اخذ سند اقدام نماید.

غفارزاده در پایان گفت: بر اساس این تفاهم نامه اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی نیز پس از دریافت اطلاعات و نقشه‌های مربوطه نسبت به تثبیت عرضه اقدام و نتیجه را به این شرکت و واحدهای شهرستانی اداره ثبت اعلام نموده، در نهایت سند مربوطه صادر می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

بامداد شنبه (۲۷ دی) زمین‌لرزه‌ای‌ به بزرگی ۵/۵ ریشتر در عمق ۱۹ کیلومتری زمین، مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی کنگ در استان هرمزگان را لرزاند.
نامه به کودکی که هرگز زاده نشد!

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد!

شجاعت خواهرِ خوش بینیه، من خوش بین نبودم چون شجاع نبودم! درد با ما به دنیا میاد، با ما قد می کشه و باهامون اُخت می شه، جوری که حس می کنیم مثِ دست و پا همیشه باید باهامون باشه.