کد خبر: ۱۲۲۸۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
شهردار منطقه 12 از برگزاری مانور حریق ناشی از زلزله در بازار بزرگ تهران واقع در این منطقه خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه ضمن اعلام این خبر گفت: مانورهای عملیاتی با موضوع زلزله در شهری زلزله‌خیز مانند تهران، از مهم‌ترین اقدامات برای مدیریت بحران در هر منطقه از این شهر به شمار می‌رود.

وی کاهش تلفات و خسارات ناشی از بلایایی نظیر زلزله، ایجاد آمادگی برای انجام واکنش‌های سریع و اصولی و افزایش آگاهی عمومی در مورد باید و نبایدهای زلزله را از جمله اهداف چنین مانورهایی معرفی کرد و ادامه داد: به منظور افزایش آمادگی نیروهای امدادرسانی در مواقع بحرانی، شهرداری منطقه ۱۲ با همکاری اداره کل بحران استان تهران، سازمان آتش نشانی، هلال احمر، مرکز خدمات پیش بیمارستانی (اورژانس) شهر تهران، همچنین همه ادارات خدماتی محدوده، مانور عملیاتی عوامل ناشی از زلزله-حریق را در بازار بزرگ تهران به اجرا درآورد.

شهردار قلب طهران با اشاره به اینکه ویژگی مانور برگزارشده، توجه به موضوع اطفای حریق ناشی از زلزله بوده و از این منظر با نگاهی تخصصی‌ به اجرا درآمده، بیان کرد: در این مانور که با پیش‌فرض وقوع زلزله‌ای با بزرگای 5/5 ریشتر در گسل ری برگزار شد، از امکانات تیم آنست (سگ‌های زنده‌یاب) سازمان اورژانس به منظور نجات مصدومین احتمالی استفاده شد. 

وی افزود: توجه به موضوع اطفای حریق و نجات مصدومان از دیگر برنامه‌های تعریف‌شده برای این مانور بود که با استفاده از نیروهای امداد و نجات سازمان آتش‌نشانی به منظور ارتقای سطح توان امدادگران به اجرا درآمد.

مطابق سناریوی این مانور، زلزله فرضی به قوت 5/5 ریشتر در گسل ری رخ می‌دهد که طی آن یک ساختمان تخریب و چندین ساختمان دچار حریق می‌شوند و در اثر آوار، یک نفر فوت، 2 نفر مصدوم بدحال و 15 نفر مصدوم سرپایی می‌شوند. طی این مانور 2 مصدوم بدحال به بیمارستان‌های اطراف محدوده فرستاده می‌شوند و بقیه مصدومان در چادرهای تریاژ سازمان هلال احمر مورد مداوا قرار می‌گیرند؛ همچنین به منظور اسکان اضطراری احتمالی مردم، 3 عدد چادر اسکان اضطراری در محل برپا می‌شود. پلیس راهنمایی و رانندگی نیز برای ساماندهی تردد خیابان‌های اطراف در محل حاضر است.

ماشین‌آلات و تجهیزات به‌کاررفته در این مانور شامل 6 دستگاه خودروی امداد و نجات مربوط به سازمان آتش‌نشانی، 2 دستگاه آمبولانس مربوط به اورژانس و هلال احمر، تیم آنست، خودروهای عملیاتی اضطراری سازمان‌های آب و برق و پلیس راهنمایی و رانندگی بود. مانورهای زلزله، اعلامی برای آمادگی نیروهای امدادی، هنگام وقوع زلزله و ارزیابی توان عملیاتی آن‌هاست که توسط ستاد مدیریت بحران هر منطقه در شهر تهران برگزار می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
30 میلیارد تومان برای ساخت پارکینگ محله/ جانمایی 6 منطقه از تهران برای ساخت پارکینگ

30 میلیارد تومان برای ساخت پارکینگ محله/ جانمایی 6 منطقه از تهران برای ساخت پارکینگ

معاون فنی مهندسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به هزینه 30 میلیارد تومانی که برای ساخت پارکینگهای محلی درنظر گرفته شده است گفت: البته ساخت این پارکینگها هزینه بیشتری خواهد داشت و جانمایی پارکینگها در 6 منطقه مشخص شده است.
زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

بامداد شنبه (۲۷ دی) زمین‌لرزه‌ای‌ به بزرگی ۵/۵ ریشتر در عمق ۱۹ کیلومتری زمین، مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی کنگ در استان هرمزگان را لرزاند.