کد خبر: ۱۲۲۵۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار از معرفی ٦ طرح برگزیده و منتخب در آئین اختتامیه کلیماتون خبر داد و گفت: در مجموع ۴ طرح منتخب، ۲ طرح در زمینه کاهش پسماند(کاپ)، یک طرح در زمینه توسعه ساختمان سبز و یک طرح در حوزه استفاده بهینه از منابع آبی و بازچرخانی آب و ۲ طرح شایسته تقدیر نیز در حوزه حمل و نقل پایدار و ارتقا کیفیت هوا مطرح شده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،عادل خزایی با اشاره به اینکه همزمان با ٩ آذر ماه جاری برای سومین بار در تهران رویداد بین‌المللی کلیماتون با محوریت "ایده‌های تحول‌آفرین برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، سازگاری و تاب‌آوری شهری در مواجهه با تغییرات اقلیمی در شهر تهران" به صورت مجازی آغاز به کار کرد، گفت: این رویداد سه روزه به دلیل همزمانی با روزهای تشدید محدودیت ها و بر اساس تاکید ستاد ملی کرونا در روز نخست به صورت آنلاین و در دو روز 10 و 11 آذرماه به صورت آفلاین به کار خود ادامه داد که در سومین رویداد بین المللی کلیماتون تمامی چالش ها و محورهای گفتگو در زمینه محیط زیست شهری طراحی شدند به طوری‌که این رویداد در پنج محور و چهار چالش به اجرا درآمد.  

وی تصریح کرد: چالش‌های رویداد کلیماتون "٢٠٢۰" شهر تهران در پنج چالش مدیریت مصرف انرژی و توسعه انرژی‌های پاک، حمل و نقل پایدار و ارتقای کیفیت هوا، توسعه ساختمان‌های سبز، استفاده بهینه ازمنابع آبی و بازچرخانی آب و کاهش پسماند (کاپ) تعریف شد همچنین چهار رویکرد اصلی برای این رویداد بین المللی مدنظر قرار گرفت که شامل ارتقای نقش زنان و جوانان در مقابله با تغییرات اقلیمی، زندگی حین کرونا و پساکرونا، هوشمندسازی و توسعه فناوری و ترویج سبک زندگی پایدار و ارتقای مشارکت اجتماعی بود.  

به گفته معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار در سومین رویداد بین المللی کلیماتون شهر تهران بیش از ٤٠٠ ثبت نام کردند که شرکت‌کنندگان پس از آنکه در هر یک از چالش‌ها و رویکردها و وبینارهای آموزشی و توجیهی شرکت کردند به عضویت یک یا چند تیم تخصصی در چالش‌های پنج گانه درآمدند و شروع به ایده پردازی کردند. در پایان آذرماه پس از دو هفته ایده پردازی شرکت کنندگان تمامی ایده‌هایی که آماده نگارش بودند تهیه و به دبیرخانه ارسال شدند.  

خزایی در ادامه با اشاره به نحوه داوری رویداد بین المللی کلیماتون تصریح کرد: داورهای راهبردی نیز به صورت همزمان بر نظرات کارشناسان نظارت کرده و پس از  چندین جلسه هم اندیشی داوران به صورت مجازی برگزار شد، داوری های صورت گرفته در سومین رویداد بین المللی کلیماتون شهر تهران بر اساس معیارهای ده گانه انجام شده است که بر اساس آن سه دسته بندی  طرح های برتر، طرح های برگزیده و منتخب و طرح های شایسته تقدیر در نظر گرفته شد.  

به گفته وی در نهایت ٤٤  طرح پیشنهادی از فرآیند این رویداد واصل شد و پس از طی مراحل داوری طرح‌ها و ایده‌های برتر انتخاب شدند.

معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار  با تاکید بر معیارهای داوری در دو شاخص تخصصی و عمومی اظهارکرد: از مهم ترین این معیارها باید به ارتباط طرح ها با اولویت ها و نیازهای شهر تهران، نوآوری و خلاقیت، قابلیت عملیاتی و اجرایی بودن طرح، منطقی بودن و ارتباط میان اجزای طرح، ارتباط و اثرگذاری طرح، اثرگذاری طرح در کاهش گازهای گلخانه ای و سازگاری با تاب آوری شهری در مواجهه با تغییرات اقلیم شهری اشاره کرد.  

خزایی در پایان با بیان اینکه رویداد کلیماتون از برجسته‌ترین فعالیت‌های بین‌المللی در حوزه‌های آموزش، کارآفرینی و نوآوری با تأکید بر ارائه ایده‌ها در مواجهه با تغییرات اقلیمی است که در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸)، علاوه بر شهر تهران، در ۱۴۵ شهر دیگر دنیا  نیز برگزار شد گفت: این رویداد در سال‌ ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) نیز توسط اداره کل محیط‌زیست به مرحله اجرا در آمد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

بامداد شنبه (۲۷ دی) زمین‌لرزه‌ای‌ به بزرگی ۵/۵ ریشتر در عمق ۱۹ کیلومتری زمین، مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی کنگ در استان هرمزگان را لرزاند.
نامه به کودکی که هرگز زاده نشد!

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد!

شجاعت خواهرِ خوش بینیه، من خوش بین نبودم چون شجاع نبودم! درد با ما به دنیا میاد، با ما قد می کشه و باهامون اُخت می شه، جوری که حس می کنیم مثِ دست و پا همیشه باید باهامون باشه.