کد خبر: ۱۱۷۸۸۴
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: هم اکنون بیش از ۹۰ گونه مقاوم به خشکی و کم‌ نیاز آبی در مرکز تحقیقات شماره یک این سازمان «محمودآباد» به تولید انبوه رسیده و به عنوان گیاهان غالب در عرصه‌های فضای سبز شهر اصفهان کشت می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، فروغ مرتضایی نژاد در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به بحران خشکسالی‌های اخیر و به خصوص با خشک شدن فصلی زاینده رود، سازمان پارک‌ها و فضای سبز از اواخر دهه ۷۰ اقدام به پژوهش در زمینه شناسایی انواع گیاهان زینتی سازگار با منطقه و مقاوم به خشکی و کم آبی کرد و از این رهگذر، درختان سازگار با منطقه و مقاوم به کم آبی و با عمر مفید زیاد را به عنوان عناصر اصلی و به عنوان گونه‌های غالب در دستور کار طراحی و کاشت در عرصه‌های فضای سبز شهر اصفهان قرار داد.

وی افزود: درختچه‌های زینتی و گل‌های دائمی سازگار و مقاوم به کم‌آبی به ترتیب در اولویت‌های بعدی در دستور کار قرار گرفتند.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان ادامه داد: تاکنون از مجموع ۳۰۰ گونه گیاهی مستقر در مرکز تحقیقات سازمان بیش از ۱۴۰ گونه از انواع گیاهان زینتی بومی Endomic و گیاهان زینتی غیربومی Exotic شناسایی کتابخانه‌ای و میدانی شدند و تحت انجام آزمایش و اجرای طرح‌های تحقیقاتی سازگاری قرار گرفتند و عکس‌العمل آنها نسبت به تنش‌های محیطی و زراعی به خصوص تنش خشکی مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات شماره یک سازمان پارک‌ها و فضای سبز «محمودآباد» به وسعت ۱۲ هکتار بوده و فعالیت‌های پژوهشی خود را از اواخر دهه ۷۰ بر روی بیش از ۴۵۰ رقم از چمن‌های سردسیری و گرمسیری آغاز کرده است، گفت: در حال حاضر ضمن افزایش این کلکسیون به ۵۰۰ رقم نتایج ارزشمندی در خصوص شناسایی گونه‌های چمن‌های مقاوم به خشکی، شوری، سرما و گرما را به دست آورده است.

مرتضایی‌نژاد اظهار کرد: روند و مراحل کلی بررسی سازگاری گونه‌ها، از تحقیق تا تولید شامل: مطالعات کتابخانه‌ای گسترده و مشاوره با اساتید مجرب، مطالعات و بررسی‌های منطقه‌ای و میدانی و شناسایی پوشش گیاهی و فلور منطقه، جمع آوری بذر، پیاز و اندام‌های تکثیر گونه‌های مورد نظر، انتقال به ایستگاه تحقیقاتی شماره یک سازمان پارک‌ها و فضای سبز"ایستگاه محمودآباد"، بررسی میزان سازگاری گونه‌ها به تنش‌های محیطی و زراعی به ویژه تنش خشکی و شوری، انجام طرح‌ها و بررسی‌های میدانی و صحرایی به صورت آماری بر روی گونه‌هایی که سازگاری و تحمل آنها نسبت به تنش‌های محیطی ثابت شده، در اختیار قرار دادن اطلاعات به دست آمده جهت آموزش کارشناسان و تولیدکنندگان بخش خصوصی و تولید انبوه و پر آوری گیاهان مقاوم و متحمل به خشکی پس از طرح‌های آزمایشی به منظور استفاده از آنها در عرصه‌های مختلف فضای سبز درون و برون شهری است.

وی خاطرنشان کرد: در طرح‌های تحقیقاتی انجام گرفته و ثبوت مقاومت گونه‌های مذکور به خشکی و کم‌آبی، هم اکنون بیش از ۹۰ گونه از آنها انتخاب و گزینش شده و به تولید انبوه رسیده و به عنوان گیاهان غالب در عرصه‌های فضای سبز شهر اصفهان کشت می‌شود.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تصریح کرد: از سال ۹۰ تاکنون بیش از ۷۰ هزار مترمربع انواع چمن‌های مقاوم (گرمسیری و سردسیری) و بیش از دو میلیون گلدان از انواع گیاهان چندساله مقاوم به مناطق ۱۵ گانه شهرداری عرضه شده است.


برچسب ها: شهرفردا ، اصفهان ، شهرداری
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
290  میلیون نفر از بیماری هپاتیت خود بی اطلاعند

290 میلیون نفر از بیماری هپاتیت خود بی اطلاعند

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: در جهان 290 میلیون نفر بدون دانستن اینکه به بیماری هپاتیت مبتلا هستند، زندگی می کنند.
تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

مهندس صفا صبوری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران از اقدامات انجام شده در سال 98 این معاونت در نشست خبری خبر داده و گفت: متاسفانه کرونا برنامه های شهرداری تهران به دلیل آلودگی هوا 90 روز به تعویق انداخت.