کد خبر: ۱۱۷۶۵۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
مدیرکل محیط زیست استان قزوین خبر داد
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین از شناسایی و ثبت ۷ غار در استان قزوین خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حسن عباس نژاد اظهار کرد: غار قلعه کرد استان قزوین سومین زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده کمرنگ و خفاش گوش موشی در ایران، با تصویب کارگروه غارشناسی استان قزوین، به عنوان اثر طبیعی ملی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور جهت طرح در شورای عالی محیط زیست پیشنهاد شد.

وی افزود: روز ۲ مهرماه به‌عنوان روز غار پاک با شعار «حفاظت از تنوع زیستی غارها» تعیین شده و غارها دارای کارکردها و ارزشهای متعددی هستند که می‌توان به ارزش زیبایی شناسی و توریستی، باستان شناسی، مطالعات زمین شناسی، غار نوردی و ورزشی و ذخیره منابع آبی، بوم شناسی و تنوع زیستی اشاره کرد.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: در استان قزوین تاکنون ۷ غار به نام‌های غار ولی گشنه رود، غار سفید آب، غار قلعه کرد آوج، غار عباس آباد، غار یخی انگول، غار مهاجر بوئین زهرا و غار آکوجان شناسایی شده که خوشبختانه در اکثر این غارها انواع خفاش‌ها وجود دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: غارها محل زندگی خفاش‌ها بوده و از مهمترین گونه‌های جانوری غارها بشمار رفته که نقش مهمی در اکولوژی حیات پیرامون خود ایفا می‌کنند.

عباس نژاد گفت: در آخرین مطالعات شناسایی و درجه بندی غارهای استان قزوین، غار قلعه کرد آوج به‌عنوان زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده کمرنگ و خفاش گوش موشی کوچک که در رتبه تهدید شده و آسیب پذیر ایران می‌باشند شناسایی شده و این غار به استناد تحقیقات دکتر فیض اللهی در رتبه سومین زایشگاه شناخته شده این گونه خفاش (بال خمیده کمرنگ) در ایران است.

وی ضمن اشاره به لزوم تأمین اعتبار برای شناسایی و انجام مطالعات در زمینه غارها، تاکید کرد: فراخوان اعلام غارهای موجود در استان جهت شناسایی از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران صورت خواهد گرفت و غارهای معرفی شده در کارگروه غارشناسی استان مطرح و جهت تأمین اعتبارات پیگیری لازم صورت خواهد گرفت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: دو غار سفید آب و قلعه کرد دارای شرایط معرفی به عنوان اثر طبیعی ملی را دارد.

در پایان عباس نژاد بیان داشت: غارها سرمایه‌های طبیعی و تاریخی هستند که اتفاقات گذشته را به ما نشان می‌دهند و به علاوه غارها پتانسیل‌های گردشگری و کارآفرینی استان بوده، بنابراین باید به حفاظت و مطالعه و برنامه ریزی توجه ویژه شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
290  میلیون نفر از بیماری هپاتیت خود بی اطلاعند

290 میلیون نفر از بیماری هپاتیت خود بی اطلاعند

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: در جهان 290 میلیون نفر بدون دانستن اینکه به بیماری هپاتیت مبتلا هستند، زندگی می کنند.
تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

مهندس صفا صبوری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران از اقدامات انجام شده در سال 98 این معاونت در نشست خبری خبر داده و گفت: متاسفانه کرونا برنامه های شهرداری تهران به دلیل آلودگی هوا 90 روز به تعویق انداخت.