کد خبر: ۱۱۷۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
عبدالرضا گلپایگانی در نشست خبری مجازی مطرح کرد
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،عبدالرضا گلپایگانی در نشست خبری مجازی با اشاره به این که متوسط عمر حضور افراد در محلات سه سال است گفت: یکی از دلایل چالش ها و کیفیت زندگی در محلات کاهش حس تعلق به محل زندگی است .

وی  در ادامه با اشاره به اینکه  لوایحی که برای تعیین چارچوب اختیارات شوراهای معماری مناطق تهیه کردیم منجر شد با یک برنامه هوشمند گفت: همه سیستم های دفاتر خدمات الکترونیک و شهرسازی دیگر امکان صدور پروانه خارج از مقررات را ندارند. این کار بزرگی است که برکاتش برای شهر و شهروندان تداوم خواهد داشت.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: در گام‌های بعدی با کار بزرگی که در تعیین وظایف نظارتی مأموران شهرداری در اداره کل ساختمان صورت گرفته است با اطمینان می‌توان گفت تا پایان سال جاری هیچ بنایی خلاف مقررات و ضوابط نیز ساخته نمی‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه رویکرد دیگر معاونت شهرسازی احترام به حقوق مردم در مقابل حق به شهر است، گفت: زمانی که حاکمیت و شهرداری در برابر مردم قرار می‌گیرند باید به طور حتم جزئی‌ترین حقوق مردم را هم رعایت کند. مردم حق دارند به صورت شفاف تصمیمات شهرداری را رصد کنند، در مدیریت شهری مداخله داشته باشند و طبق قوانین اگر شهرداری نتوانست زمینی که کاربری فضای سبز دارد بعد از 5 سال تملک کند به شهروند پروانه ساخت بدهد.

گلپایگانی گفت: موضوع دیگری که یک تغییر بنیادین محسوب می‌شود اصلاح قوانین و مقررات است؛ در گذشته وقتی از جنبه اجرایی کار مشکلی پیش می‌آمد با دور زدن قوانین و مقررات مشکلات روزمره مردم را حل می‌کردند درصورتی که اگر مشکلی هست باید اصلاح شود. به همین دلیل پروژه‌های بزرگی در تهران به تأیید و تصویب کمیسیون ماده 5 رساندیم که تاثیر بسزایی در اصلاح قوانین و مقررات داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه چند کار بزرگ دیگر نیز در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: بازنگری طرح تفصیلی کار بزرگی است که در دستور کار است دو گام از این پروژه توسط دانشگاه تربیت مدرس ارائه شده است. اصلاح ضوابط پهنه سکونت نیز که باعث بهم‌ریختگی سیمای شهری شده بود کلیاتش در کمیسیون ماده 5 تصویب شده و امیدواریم طی دو هفته آینده در دستور کار کمیسیون مربوطه درشورای شهر قرار گیرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران خاطرنشان کرد: آنچه در بحث محرک اقتصادی با عنوان اصلاح خط آسمان مطرح شده نیز پروژه بزرگی است که حتما در تأمین عدالت اجتماعی شهری و کیفیت فضای شهری تاثیر بسزایی خواهد داشت. اصلاح ضوابط پارکینگ و  همچنین ضوابط بلندمرتبه‌سازی نیز از جمله مواردی است که به آنها پرداخته شده علاوه بر این طرح تفصیلی منطقه 22 نیز اصلاح شد که اگر روند گذشته آن ادامه می‌یافت جمعیت پذیری آن به 700 الی 800 هزار نفر می‌رسید در حالی که طرح جامع حداکثر 450 هزار جمعیت را در آن پیش بینی کرده بود.

وی از ایجاد امکانی با عنوان "بانک زمین" از محل تعیین وضعیت زمین‌های خارج از محدوده‌ای که بعدا در طرح تفصیلی در محدوده قرار گرفته‌اند خبر داد و گفت: 20 درصد این زمین‌ها باید صرف زمین‌های معوض واقع در شهر شود و با چارچوبی که تعینی کرده‌ایم باید برای تعیین سرانه‌های خدماتی شهر تهران مورد استفاده قرار گیرند.

گلپایگانی به تقویت حس تعلق به شهر اشاره کرد و گفت: بیشتر ساکنان تهران به نوعی کوچ‌نشین شده‌اند و عمر سکونت در محلات تهران زیر سه سال است در این شرایط حس تعلق به شهر و محله کاهش می‌یابد و در این راستا ایجاد میدان گاه‌های شهری و محلی یکی از دستاوردهای مدیریت شهری و معاونت شهرسازی است که حس تعلق مردم را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: یکی از جنبه‌های پیشنهادی ما برای خانه‌های کوچک اندازه نیز احساس تعلق به محلات بوده چرا که متأسفانه تهران به سمت قطبی شدن یعنی محله داراها و ندارها در حال پیش رفت است این امر روند ناخوشایندی است که در سابقه سنت شهری ایرانی وجود نداشته است و به دلیل سوداگری زمین و تجمع کیفیت در برخی نقاط شهر تهران و همچنین قیمت سرسام‌آور مسکن به وجود آمده است اما به سهم خودمان در تلاش هستیم این آثار را کاهش دهیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه به شعار تهران شهری برای همه اشاره کرد و گفت: در راستای تحقق این شعار پروژه‌های مناسب سازی در دستور کار قرار گرفته و در تلاش هستیم شهر را برای همه مردم مناسب سازی کنیم. در این راستا نیز مسابقه‌های معماری متعددی برگزار شده که معنی آن این است که از همه دعوت می‌کنیم نظراتشان را به ما ارائه دهند و این راه را یکی از راه‌های تحقق شعار تهرانی شهری برای همه می‌دانیم.

وی افزود: آخرین مسابقه‌ای که قرار است برگزار شود نیز طراحی یادمان شهید قاسم سلیمانی است که به زودی از پوسترهای آن پرده‌برداری خواهد شد و طرح برتر با جوایز ارزنده معرفی می‌شود.

گلپایگانی خاطرنشان کرد: تغییر رویکرد دیگری که به نظر می‌آید در حوزه شهرسازی کارساز بوده نوع نگاه مربوط به درآمد ناشی از عوارض صدور پروانه است در گذشته همکاران سابق ما از اینکه در حوزه معاونت شهرسازی عوارضی دریافت شود، ابا داشتند و معتقد بودند مگر شهرسازی مسئول درآمد است درحالی که قدرتمندترین ابزار برنامه‌ریزی شهری دریافت ارزش افزوده ناشی از طرح‌های شهری است و این ابزار قدرتمند تقریبا رها شده بود.

وی افزود: اقداماتی که در لوایح عوارضی، طی دو سال گذشته اتفاق افتاده و همچنین برنامه‌هایی که برای آینده داریم با رویکرد دریافت ارزش افزوده از کسی است که از یک ارزش افزوده سود کلان می‌برد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: بازگرداندن این ارزش برای حفظ کیفیت‌های شهر چیزی است که در نهایت منجر به جلوگیری از شهرفروشی می‌شود. اگر تراکمی به واحدها و پارسل‌های واقع در شهر به عنوان یک امتیاز نه یک حق، می‌دهیم باید شهر را هم از این امتیاز منتفع کنیم. پدیده شوم شهرفروشی که آثارش در شهر دیده می‌شود نیاز به برنامه بلندمدت دارد که در گام نخست سعی کردیم صرفا براساس قوانین  و مقررات پروانه بدهیم.

وی افزود: اینکه جلوی فروش باغات گرفته شود، کاربری‌ها منطبق با طرح تفصیلی باشد و ... زمانی محقق می شود که کل امتیازی که به هر پلاک داده می‌شود حق و حقوق شهر نیز در برابر آن امتیاز اخذ شود. این حق و حقوق عوارض اندکی که دریافت می‌شود برابری و تطابق ندارد بنابراین باید به سمتی برویم که به عنوان یک ابزار قدرتمند از ان استفاده کنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه با اشاره به ایمنی شهر و شهروندان و صدور بخشنامه الزام واحدهای زیر 200 متر برای مجهز شدن به سیستم اطفای حریق، گفت: در گذشته چنین چیزی وجود نداشت اما اخیرا تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده که براساس آن باید تمهیدات ایمنی در نقشه‌ها و پایان کار در نظر گرفته شود و به طور حتم اجرا شود.

وی به گودهای پرخطر در سطح شهر اشاره کرد و گفت: این گودها برای مردم نگرانی‌هایی بوجود آورده است در این راستا لایحه ای تنظیم کردیم که طی هفته آینده در صحن شورای شهر تهران مطرح خواهد شد. بر این اساس در یک بازه زمان مشخص مالک و متقاضی باید گود را به سطح ایمن برساند در غیر این صورت با ضمانت نامه بانکی که از مالک گرفته می شود شهرداری وارد عمل خواهد شد.

گلپایگانی ادامه داد: با هماهنگی اداره کل حقوقی و اعضای شورای شهر تهران درباره گودهای موجود نیز تصمیمات جدی گرفته شده و شهرداری با هزینه خودش یا گودها را با خاک پر می‌کند یا سازه‌ای برای تثبیت آن ایجاد می‌کند. به کسانی که ساخت و سازشان را رها کرده و باعث نگرانی مردم شده‌اند،  اخطار می‌دهم شهرداری تحمل تداوم این وضعیت را ندارد؛ از این رو با مهندسین ناظر مکاتبه خواهد شد و به طور حتم تا پایان سال به وضعیت ایمنی در این زمینه خواهیم رسید.

وی گفت:از مالکین می‌خواهم پیش از اینکه با خاک گودها را پر کنیم نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام کنند چرا که در غیر این صورت هزینه مضاعفی گریبانگیرشان خواهد شد. حتما با دستگاه‌های قضایی نیز در این زمینه همکاری‌های هماهنگی های لازم صورت می‌گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .