کد خبر: ۱۱۷۳۵۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد؛
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر این که سازمان فاوا از بخش‌های اثرگذار شهرداری به شمار می‌رود، گفت: نقش این سازمان در تحقق مفهوم «شهر هوشمند» به عنوان یکی از شعارهای اساسی مدیریت شهری در دوره اخیر بی ‌بدیل است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمدهادی مهدی‌نیا با بیان این خبر اظهار کرد: «شهر هوشمند» که یک مفهوم نوین جهانی است، از ابتدای کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر به عنوان یک شعار اصلی انتخاب شد و سازمان فاوا نیز طی سه سال گذشته کارهای موثر و مفیدی در این زمینه صورت داده و اقداماتی نیز در دست انجام است که انشاءا... تا پایان این دوره به نتیجه می‌رسد و شهروندان ثمرات آن را خواهند دید.
وی با اشاره به یکی از پروژه‌های شاخص این سازمان افزود: تهیه نقشه سه‌بعدی مشهد از جمله طرح ‌هایی است که بر اساس مصوبه شورای شهر در خصوص تهیه نقشه سه‌بعدی دو منطقه ثامن و توس به صورت پایلوت، با همت همکاران سازمان فاوا به کل شهر تسری پیدا کرد و امروز با بهره‌گیری از تکنولوژی ‌های نوین تصویربرداری هوایی با پهپاد و آنالیز آن، اطلاعات لازم جمع‌آوری شده و در چند ماه آینده این نقشه سه‌ بعدی آماده خواهد شد که می‌تواند به مدیریت شهری کمک شایانی کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد، بر اهمیت هوشمندسازی در حوزه شهرسازی تاکید و بیان کرد: در زمینه شهرسازی ما پیش از این، هیات‌ های فنی و پارکینگ را داشتیم که ماهیت عملکرد آن ها بر مبنای تصمیم‌ گیری ‌های شخصی بود. بر اساس دو طرحی که در شورای شهر به تصویب رسید، این دو موضوع ساماندهی شد و مقررات و ضوابط آن بر مبنای داده ‌های علمی تعیین شد که در قالب شیوه ‌نامه نحوه پاسخگویی هیات‌ های فنی تحت عنوان کمیته ‌های فنی و شهرسازی و نیز ضوابط هیات‌ های پارکینگ ارائه شد.
مهدی ‌نیا خاطرنشان کرد: اکنون مقرر شده است که این دو مورد به صورت الکترونیکی و با استفاده از فناوری شبیه‌ سازی در سامانه یکپارچه شهرسازی بارگذاری شود و شاهد این باشیم که پرونده‌ها حتی ‌المقدور به شکل الکترونیکی پاسخگویی شوند. بدین طریق که ضوابط مربوطه مطابق شیوه‌نامه، روی سیستم یکپارچه شهرسازی قرار گیرد و دیگر نیازی به تشکیل جلسه کمیته فنی برای پاسخگویی به شهروندان نباشد. در نتیجه بیش از 80 درصد پرونده‌ها با استفاده از سامانه یکپارچه شهرسازی و امکانات نرم‌افزاری که در نتیجه زحمات سازمان فاوا شهرداری فراهم شده است قابلیت پاسخگویی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در حوزه مسائل مربوط به پارکینگ نیز سازمان فاوا با استفاده از قابلیت‌های یک شرکت دانش‌بنیان متشکل از اساتید و پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد، ضوابط مربوطه را در قالب یک نرم‌افزار شبیه‌سازی گنجانده است که می‌تواند فایل کامپیوتری نقشه را از متقاضی دریافت کرده و بدون دخالت انسانی آن را تحلیل کند و جانمایی پارک اتومبیل را انجام دهد.
مهدی‌نیا در خصوص نتایج چنین اقداماتی گفت: بهره‌گیری از این امکانات جدید و کاربرد فناوری‌های نوین نرم‌افزاری در مدیریت شهری، تا حد زیاد بروکراسی اداری را در زمینه پروانه و پایان‌کار ساختمان کاهش خواهد داد و از طرف دیگر با حذف عوامل انسانی، سلامت اداری را بالا خواهد برد. همچنین سرمایه اجتماعی ما را در میان شهروندان افزایش خواهد داد.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات سازمان فاوا شهرداری مشهد در زمینه شیوه‌های نوین پرداخت نیز شایان توجه است. کیف پول الکترونیک قابلیت‌های زیادی دارد و سازمان فاوا پیگیری‌ها و تلاش‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام داده‌ است. این اقدامات افزون بر کارهای نرم‌افزاری و فنی، مستلزم هماهنگی با مجموعه‌های بیرون از شهرداری همچون بانک‌ها و مجموعه‌های فعال در زمینه تجارت الکترونیک بوده است تا بتوانند قابلیت‌های اپلیکیشن‌های شهروندی را به‌ویژه در حوزه مالی ارتقا دهند که در آینده نزدیک شاهد نتایج آن خواهیم بود.
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

مهندس صفا صبوری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران از اقدامات انجام شده در سال 98 این معاونت در نشست خبری خبر داده و گفت: متاسفانه کرونا برنامه های شهرداری تهران به دلیل آلودگی هوا 90 روز به تعویق انداخت.
فهرستی از علائم بیماری کووید-۱۹

فهرستی از علائم بیماری کووید-۱۹

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا فهرستی از علائم بیماری کووید-۱۹ از جمله احتقان یا آبریزش بینی منتشر کرده است.