کد خبر: ۱۱۷۲۳۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
با حضور رئيس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران بررسي شد
محمدجواد حق‌شناس در بازديد از خانه سعيد نفيسي گفت: اميدوارم شرايطي فراهم شود که به‌زودي خانه‌موزه ديگري در قلب طهران با نام استاد دکتر سعيد نفيسي تأسيس شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محمدجواد حق‌شناس رئيس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران به همراه علي‌محمد سعادتي شهردار منطقه از منزل سعيد نفيسي با حضور رامين نفيسي فرزند ايشان واقع در ناحيه يک اين منطقه بازديد کردند.

در اين بازديد حق‌شناس ضمن استقبال از پيشنهاد تبديل اين خانه به خانه‌موزه گفت: اميدوارم شرايطي فراهم شود که به‌زودي خانه‌موزه ديگري در منطقه 12 به عنوان قلب طهران و جايي که بسياري از مشاهير و بزرگان فرهنگي و اجتماعي معاصر در آن سکني داشته‌اند، با نام استاد دکتر سعيد نفيسي تأسيس شود و آيندگان بتوانند از اين ميراث علمي-فرهنگي بهره‌مند شوند.

سعادتي نيز با يادآوري اينکه ثروت‌هاي اين خانه، کتاب‌ها به‌ويژه نسخه‌هاي دستخط خود اين اديب مورخ‌اند، گفت: ميان آنچه در قفسه‌هاي اين کتابخانه‌ها مي‌بينيد، کتاب‌هاي بسياري موجود است که به دستخط زيباي خود استاد بدون يک خط‌خوردگي نگارش شده و هنوز به چاپ نرسيده است. چاپ، انتشار و معرفي اين کتاب‌هاي نفيس هم ظرفيت علمي و هم ظرفيت گردشگري علمي-فرهنگي و حتي ظرفيت اقتصادي و درآمدزايي دارد. 

وي ضمن تقدير از تلاش رامين نفيسي در حفظ ميراث پدر ادامه داد: فرزند فرزانه ايشان امانت‌دار فوق‌العاده‌اي در حفظ اين ميراث بوده و آرزوي سلامت براي ايشان دارم.

شهردار منطقه 12 بر ضرورت اقدامي درخور براي حفظ اين ميراث تأکيد کرد و ادامه داد: بنا به درخواست فرزند ايشان و جايگاه آقاي دکتر نفيسي براي کشور هم در حوزه علمي و هم در حوزه فرهنگي، پيشنهاد مشخص ما اين است که با هماهنگي خود خانواده، يک هيأت امنا براي تأسيس و اداره اين موزه تشکيل شود؛ شامل عضو خانواده که خود ايشان‌اند و صاحب اين ملک هم هستند، مجموعه شهرداري تهران و يک نهاد فرهنگي مثل دانشگاه، ميراث فرهنگي يا هرجاي مشابه ديگر که بتواند در اين راه کمک کند.

وي ضمن اعلام آمادگي براي تبديل اين خانه، به خانه‌موزه اظهار داشت: پس از مرمت و تبديل‌شدن اين خانه به خانه‌موزه، اين خانه مي‌تواند زير نظر آن هيأت امنا اداره شود. کليات پيشنهاد ما اين است و در نهايت شايد در جزئيات نياز به بازبيني‌هايي احساس شود که انجام خواهد شد.

در ادامه رامين نفيسي به تلاش‌هايش براي تبديل اين خانه به خانه‌موزه اشاره کرد و گفت: اکنون 55 سال است اين خانه را سرپا نگه داشته‌ام و حال در آستانه کهنسالي، درصدد آن‌ام کاري کنيم اين خانه براي آيندگان ماندگار شود. در همين زمينه با ميراث فرهنگي ارتباط گرفتم و اولين حرکت اين بود که اينجا را در سال 92 به ثبت ميراث رساندم تا اينجا تبديل به يک خانه‌موزه و مرکز فرهنگي-پژوهشي شود؛ در نتيجه توانستم مجوز مجموعه‌داري و موزه‌داري براي اين خانه دريافت کنم.
وي با ابراز تأسف از همکاري‌نکردن نهادي‌هاي فرهنگي ادامه داد: به هرکدام از نهادها و مراکز فرهنگي که تعدادشان هم کم نيست مراجعه کردم، با آنکه ابتدا استقبال خوبي از اين اتفاق مي‌کردند، در رسيدن به اين هدف، مساعدت کافي نداشتند.

رامين نفيسي به کتابخانه معتبر پدر اشاره کرد و ادامه داد: در اين خانه در آن زمان حدود 35 هزار جلد کتاب موجود بود و از اين رو به کتابخانه سعيد نفيسي معروف شده بود که از معتبرترين کتابخانه‌هاي زمان خود به شمار مي‌رفت و خيلي از آنها به دست خود ايشان به عنوان هديه از کتابخانه خارج شدند؛ البته کتاب‌هاي عمده و نخبه آن به دانشگاه تهران داده شد که حتي اکنون در تالار فردوسي، براي نسخ خطي‌اي که از اين کتابخانه خارج شده، به‌طور مجزا غرفه خاصي در نظر گرفته شده که به همراه تنديس ايشان در آن فضا موجود است.

وي همچنين تصريح کرد: با آنکه فاصله نگارش برخي کتاب‌ها به بيش از 40 يا 50 سال مي‌رسد، مي‌بينيم که خط اولين کتاب با آخرين کتاب کوچک‌ترين فرقي نکرده. ايشان هرکجا که به کتابي برمي‌خورد که ارزشمند بود، به‌ويژه کتاب‌هاي خطي که با توجه به نبود امکاناتي نظير فتوکپي، بيم آن مي‌رفت که محتوايشان به فراموشي سپرده شود يا از بين برود، رونويسي مي‌کرد و اگر در جاي ديگري در دنيا به نسخ ديگر آن برخورد مي‌کرد، به مقابله و تصحيح مي‌پرداخت. اين کتاب‌ها از 20 تا 2 هزار صفحه‌اند.

فرزند سعيد نفيسي، اولويت پدر را براي جامعه، کار فرهنگي خواند و گفت: ايشان از روي سنت خانوادگي و با توجه به اينکه پدر ايشان ناظم‌الاطباء بود، وقتي براي ادامه تحصيل به فرنگ فرستاده شد، در رشته طب مشغول به تحصيل شد، اما در ادامه به اين نتيجه مي‌رسد که يک طبيب در نهايت بتواند حد بالا 200 هزار نفر را در طول زندگي خود معالجه کند، درحالي‌که مملکت ما از يک بيماري بدتر رنج مي‌برد که در آن زمان بي‌سوادي بوده است؛ بنابراين يک معلم با تربيت دانش‌آموزان، مي‌تواند معلمان بالقوه بي‌شماري به جامعه تقديم کند که بي‌سوادي را در جامعه ريشه‌کن کنند؛ به اين ترتيب طب را رها کرد و به سراغ معلمي رفت و پس از بازگشت به ايران نيز تا پايان عمر معلم ماند و هرگز هيچ پست و مقام ديگري نپذيرفت.

به گفته وي حفظ و نوسازي‌ بنا، همچنين تهيه نسخه الکترونيکي از همه کتاب‌هاي موجود در آن از جمله اقدامات وي براي ماندگار کردن اين خانه بوده است.

سعيد نفيسي فرزند ناظم‌الاطباء است که هردو در آرامگاه موسوم به سرقبرآقا در خيابان مولوي آرميده‌اند. وي را بنيانگذار مکتب نثر دانشگاهي و معمار نثر جديد معاصر ايران مي‌خوانند. بزرگ‌ترين خدمت وي به زبان و ادب و فرهنگ فارسي، تصحيح و تنقيح متون قديمي است که از گوشه‌هاي کتابخانه‌هاي جهان بيرون کشيده و روي آنها با جديت تمام کار کرده و به صورت کتاب عرضه داشته ‌است.

از جمله اشياء گران‌بهاي خانه سعيد نفيسي به جز کتاب‌ها مي‌توان به دانشنامه دکتري وي در رشته ادبيات فارسي، نشان علمي از دانشسراي عالي، نشان پاپ براي نگارش کتاب تاريخ مسيحيت در ايران که نماينده پاپ و سفير واتيکان در همين خانه به ايشان اعطا کرد، مدال لژيون دونور فرانسه، عضويت آکادمي علوم فرانسه و نشان Palmes Acdemiques، جايزه بهترين کتاب سال و... اشاره کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.
کووید 19 چه بلایی سر مسکن آورد؟

کووید 19 چه بلایی سر مسکن آورد؟

اگر گذری از تاثیر ویروس کرونا بر پیکره اقتصاد داشته باشیم کاملا تغییرات اقتصادی من جمله افزایش قیمت مسکن به خصوص در برخی استانها بسیار مشهود است.