کد خبر: ۱۱۶۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
نماینده مجلس یازدهم در گفتگو با شهرفردا:
نماینده مجلس یازدهم با اشاره به اینکه شهرداریها باید بدون دغدغه از آینده و نگرانی از کسب درآمدها بتوانند شهرها را اداره کنند، گفت: در فراکسیون شوراها و مدیریت شهری بررسی های لازم صورت بگیرد تا خلاء ها و کمبودهای موجود در نحوه کسب درآمد شهرداری مرتفع گردد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر جعفر قادری نماینده مجلس یازدهم و عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پیرامون طرح توسعه پایدار شهری در مجلس گفت: مجلس دهم قانون درآمدهای پایدار شهری را تصویب و به شورای نگهبان ارسال کرده است قاعدتا شورای نگهبان در بخشهایی ایراداتی به این قانون وارد کرده است که در حال حاضر در دستور کار مجلس یازدهم است و قطعا ایرادات بازگشته و در صحن مطرح می شود و قانونی در زمینه درآمدهای پایدار شهرداری ها خواهیم داشت.

تصمیم گیریهای مجلس در سطح کلان است
قادری ادامه داد: نیاز است که خلاءها و کمبودهایی که در این قانون وجود دارد و مورد توجه قرار نگرفته است مورد توجه قرار گیرد و اعتقاد بر این است که شهرداریها با توجه به اینکه بخشی از کالاهای خدمات تولیدی جنبه محلی دارد بنابراین درآمد آن نیز باید توسط شهرداریها وصول شود و توسط شهرداریها این خدمات و کالاها ارائه گردد.

وی افزود: خدمات شهری طرحی نیست که در سطح ملی مطرح شود اعتقاد بر این است که مدیریت شهری در کنار مسئولیت ها و تعهداتی که دارد باید اختیاراتی نیز داشته باشد بنابراین در مجلس تا جایی که امکان پذیر است در زمینه کسب درآمدهای پایدار به شهرداریها فرصت داده شود و از آنها اختیار و مسئولیت مطالبه شود و عملا مجلس درگیر مسائل محلی نشود چرا که سطح و اندازه مجلس بالاتر از اینهاست که بخواهد خود را درگیر مسائل محلی کند. بنابراین در حوزه های درآمدی و درآمدهای پایدار که تابع نوسانات اقتصادی و رکود و رونق های اقتصادی نخواهد شد، به هر حال برای شهرداریها پیش بینی شود تا بتوانند مشکل خود را حل کنند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه شهرداریها باید بدون دغدغه از آینده و نگرانی از کسب درآمدها بتوانند شهرها را اداره کنند، اظهار داشت: به نظر می رسد باید در فراکسیون شوراها و مدیریت شهری بررسی های لازم صورت بگیرد تا خلاء ها و کمبودهای موجود در نحوه کسب درآمد شهرداریها مرتفع گردد.  

نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه با توجه به رشد قابل توجه شهر نشینی که از افزایش قابل ملاحضه ای برخوردار بوده بنابراین اداره آن نیازمند منابع مالی کافی است طرح مجلس برای رسیدن به این منابع چیست؟ گفت: برخی تصمیم گیریها قطعا باید در سطح ملی گرفته شود و در برخی موارد نمی شود به شهرداریها واگذار کرد اما درآمد حاصل از این طرحها می تواند توسط شهرداریها وصول شود.

برخی اختیارات در سطح ملی است
دکتر قادری در ادامه با اشاره به مثالی پیرامون اختیارات شهرداریها افزود: به طور مثال نرخ عوارض سالیانه خودروها که هر ساله توسط دولت و مجلس مشخص می شود و نمی توان در اختیار شهرداریها قرار داد، زیرا امکان دارد در برخی از موارد تخفیف داده شود زیرا امکان پرداخت اینترنتی وجود دارد و مالک می تواند در هر نقطه ای از کشور این عوارض را پرداخت کند کمااینکه تعیین نرخ عوارض سالیانه خودرو و نحوه دریافت آن در حیطه تصمیم گیری دولت ملی و یا مجلس است .
 
سردبیرپایگاه خبری تحلیلی شهر فردا در ادامه افزود: مواردی نیز وجود دارد که جنبه محلی داشته و در درآمد شهرداریها هم به عنوان درآمدهای پایدار می توان از آن یاد کرد مانند نرخ جمع آوری خدمات پسماند یا هزینه شهروندان برای داشتن فضای سبز که باید تابع فضای سبزی باشد که در مناطق وجود دارد و هر منطقه ای که سرانه فضای سبز بیشتری دارد طبعا هزینه بیشتری را باید پرداخت کند همه این موارد می تواند جزئی از درآمدهای پایدار شهرداریها باشد.

دکتر قادری در مثالی دیگر در ادامه تصریح کرد: به عنوان مثال عوارض نوسازی می تواند بخشی از درآمدهای پایدار باشد و تابع قیمت منطقه ای و مساحت و مواردی اینچنینی است یا بحث خدماتی که به دستگاههای خدمات رسان ارائه می شود مانند خدماتی که به مخابرات ارائه می گردد .

وی با اشاره به اینکه اگر خدمات مشترک در شهرها مرسوم شود همینطور سرویسهایی که تابع رکود و رونق نیست باید ارزیابی شوند و به عنوان درآمدهای پایدار شهرداریها تعریف شوند تا شهرداریها بتوانند از عهده توقعات و انتظاراتی که مردم در شهرها دارند بر آیند و تناسبی بین مردم و شهرداریها با اختیاراتی که دارند و تعاملاتشان انجام گیرد.

نماینده مجلس یازدهم افزود: به نظر می رسد اگر بخش عمده ای از بار خدمات روی دوش شهرداری ها گذاشته شود و دولت ملی فراق بال پیدا کند و به  مسئولیت های کلی و کلان بپردازد و خود را درگیر مسائل محلی نکند و حتی تحقق مدیریت واحد شهری و درآمدهای مربوطه به خود شهرداریها واگذار شود چه ضرورتی دارد که توزیع آب و برق و گاز و.... و بحث تعمیر و نگهداری مدارس تا سطح ابتدایی در اختیار وزارتخانه های دیگر باشد در صورتی که این موارد را می توان به خود شهرداریها واگذارکرد و شهرداریها به راحتی می توانند از کمکهای مردمی و منابعی که در اخیتارشان است و با تصمیم گیریهای که خود انجام می دهند از عهده کارهای اینچنینی برآیند. 

وی افزود: اگر بتوان درست  ماهیت کالاها و خدمات قابل عرضه را تشخیص داده و تفکیک کرد، همچنین خدمات ملی و خدمات محلی و مباحث حاکمیتی را از مباحث تصدی گری تفکیک کنیم و مواردی که باید دولت مرکزی عهده دار باشد را از مواردی که دولت محلی باید قبول زحمت کند را از یکدیگر تفکیک کنیم خیلی راحت تر می توان درآمدهای مربوط به موضوعاتی که مربوط به شهرداریها می شود پیش بینی کرده و شهرداریها می توانند در موارد لازم از این درآمدها استفاده کنند.

اختیار درآمدهای پایدار به شهرداری ها واگذار شود
نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: مسائل مطرح شده مسائلی است که هم کمیسیون شوراها، هم کمیسیون عمران و هم کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی و کمیسیونهایی که به نوعی مرتبط با حوزه کاری شوراها و شهرداریها هستند و فراکسیونهایی که در مجلس وجود دارد روی مصادیق و موضوعات مختلف بحث و بررسی کنند. بخشی از عوارض ارزش افزوده ، بخشی از مالیات نقل و انتقال، بخشی از مالیات عملکرد واحدهای صنفی یا درآمدهای دیگری که در شهر قابل تحصیل است این درآمدها را به عنوان درآمدهای پایدار شهری می توان به شهرداریها واگذار کرد که خیالشان از ناحیه داشتن درآمدهای مطمئن راحت باشد.

انتهای پیام /
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مزایای یکپارچه سازی متروی تهران و حومه/ روزانه جابجایی 830 هزار مسافر مترو با وجود کرونا

مزایای یکپارچه سازی متروی تهران و حومه/ روزانه جابجایی 830 هزار مسافر مترو با وجود کرونا

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه کرونا مانعی برای جابجایی مسافران نبوده و برای کنترل این بیماری باید از درب منزل اقدام شود، از پیشنهاد طرح یکپارچه سازی متروی حومه استقبال کرده و گفت: به شرط دیده شدن منابع مالی و تامین امکانات بسیار طرح مفیدی خواهد بود.
واقعه  ۱۷ شهریور از زبان رهبر انقلاب

واقعه ۱۷ شهریور از زبان رهبر انقلاب

قیام مردمی ۱۷ شهریور هرچند در زمان خودش سرنوشت تلخی داشت، اما بروز آن عبرت‌هایی را به ملت ایران داد که رهبر انقلاب بر آن‌ها تأکید دارد و هشدار می‌دهد که جوانان خاطره آن را فراموش نکنند.
آخرین اخبار