کد خبر: ۱۱۶۳۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
مدیرعامل سازمان شهرداری های غرب تهران با هشدار نسبت به بهره برداری و مصرف منابع آبی در کشور گفت: بر اساس آمار اعلام شده مصرف منابع آب های زیرزمینی در کشورمان از مرز بحران گذشت.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا،سیف اللهی مدیرعامل سازمان شهرداری های غرب تهران در کنفرانس ملی مدیریت کلانشهرها با رویکرد محیط زیست که امروز در سازمان حفاظت از محیط زیست کشور برگزار شد با اعلام این خبر افزود: از زمان هخامنشیان در کشور ما بهره برداری از منابع آبی به صورت عقلانی بوده و همیشه تعادلی میان مصرف و منابع آبی وجود داشته است.

وی افزود:  این در حالی است که از ۴۰ سال پیش تاکنون بیش از ۱۴۰ میلیارد متر مکعب از آب های زیرزمینی برداشت کرده ایم. منابعی که ۷۰ درصد از آب شیرین کشور ما را به خود اختصاص می دهند و ما تنها سال گذشته ۷۵ میلیارد متر مکعب از این منابع را مصرف کرده ایم که به معنای تاراج منابع آبی است.

به گفته وی ما امانتداران بسیار بدی هستیم چراکه نتوانستیم میراث ۷هزار ساله خود را حفظ کنیم. چرا که بر اساس استانداردهای جهانی کشوری که ۲۰ درصد از منابع آبی خود را مصرف کند مشکلی ندارد، ۲۰ تا ۴۰ درصد باید برنامه ریزی کند برای احیای منابع و بیش از ۴۰ درصد یعنی دچار بحران شده. این در حالی است که ایران ۸۵ درصد از منابع آبی خود را مصرف کرده است.

بر اساس گزارش مهر،دبیر کنفرانس ملی مدیریت کلانشهرها با رویکرد محیط زیست یادآور شد: از سوی دیگر با بی تدبیری منابع را آلوده کرده ایم و اجازه داده ایم این پساب های صنعتی و آلاینده ها وارد آب های ما شوند. به همین علت ضرورت دارد که مسئولان برای حل این معضلات به طور جدی ورود پیدا کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل حذف ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی را به نفع تولید و صادرات دانست و از استقبال بخش خصوصی از این حرکت جهادی دولت خبر داد.
چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و برای کاهش بستر شکل گیری توده‌های گرد و غبار اقدامات بنیادین انجام شود تا از آسیب‌های زیست محیطی جلوگیری شود.