کد خبر: ۱۱۶۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
دکتر امینیان در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن درخواست از دولت برای صنعت گردشگری کشور، گفت: صنعت گردشگری در دنیا با ضرر 300 میلیون دلاری مواجه شده که این ضرر با وجود کرونا ویروس ادامه دار بوده و چنانچه دولت تسهیلات کافی به این صنعت در کشور اختصاص ندهد 300 هزار نفر در این صنعت بیکار خواهند شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر ناصر امینیان استادیار دانشکده گردشگری دانشگاه علم و صنعت و عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون تاثیر ویروس کرونا بر صنعت گردشگری در دنیا و ایران گفت: از نوامبر گذشته که پاندمی کرونا در شهر ووهان چین آغاز شد این موج به صورت فزاینده ای در طول ده های گذشته افزایش یافت که در حال حاضر غریب به 30 میلیون نفر از افراد در نقاط مختلف کره از شمالی تا جنوبی و ...را درگیر این بیماری کرد.  
کرونا فاجعه ای به وسعت 300 میلیون گردشگر در دنیا/ بیکاری در کمین صنعت گردشگری
وی افزود: عملا خسارت وارد شده پس از این دوره مشخص خواهد شد اما آنچه از شواهد پیداست این بزرگترین فاجعه در بحث اقتصاد گردشگری پس از تحولات 2009 میلادی است .

کرونا فاجعه ای به وسعت 300 میلیون گردشگر در دنیا
دکتر امینیان تصریح کرد: این فاجعه عملا 300 میلیون گردشگر را در حدود  5 ماه  اخیر از کشورها و مقاصد گردشگری را گرفته است این مبلغ در کشورهای مختلف با توجه به اینکه حجم گردشگران بر اساس اقتصاد گردشگری متفاوت است فاجعه را نیز متفاوت کرده است. در برخی از کشورها مانند بنگلادش این آمارها نشان دهنده  بیکاری حدود  4 میلیون فرد در حوزه گردشگری و مشاغل وابسته است، که حدود 16 میلیون شغل تشکیل می دهد. 

وی با اشاره به اینکه در کشور بنگلادش چیزی در حدود 1.6 میلیارد دلار خسارت ناشی از تاثیر ویروس کرونا است، افزود: کشور ترکیه در مجاورت ایران یکی از مقاصد ایده آل برای گردشگران اروپایی است از 153 کشور گردشگر برای سواحل مدیترانه و آنتالیا جذب می کرده که در سال اخیر حدودا به 31 کشور کاهش پیدا کرده است. 

گیر افتادن در باتلاق کرونا در پی ناباوری حاکمان دنیا  
امینیان افزود: پروتکل های بهداشت باعث شده که روند ورود گردشگران به اقصی نقاط دنیا با محدودیت هایی مواجه باشد نه به خاطر کرونا بلکه به خاطر شرایطی که سازمان جهانی بهداشت WHO و سازمان UNWTO مطرح کردند. این پروتکل ها به گونه ای است که یک عدم باور بر حوزه گردشگری گذاشته است  در ماه فوریه سال گذشته   این عدم باور در سیاسیون و حاکمان در کشورهای مختلف بخصوص در ایالات  متحده آمریکا، برزیل و خیلی از کشورها و انگلستان باور نداشتند که کرونا تا این اندازه همه گیر است و مصداق بارز آن در کشورهای خودشان است که جمعیت میلیونی در کشور ایالات متحده، برزیل و انگلستان به علت عدم رعایت بهداشت، پروتکل های اجتماعی، دست دادن و خیلی از این موارد که می توانست این پاندمی را کنترل کند انجام نشد و موج کرونا وارد فاز دوم شد و همچنان ادامه دار خواهد بود .  

وی با اشاره به اینکه کرونا یک واقعیت است واقعیتی که مردم جهان باید بپذیرند گفت: کرونا مانند ویروس آنفولانزا، سارس و ... بوده و واقعیت این است که در شرایط مختلف این بیماری جزء لاینفک از حوزه زندگی مردم خواهد شد.

امینیان تصریح کرد: پس از این کرونا هم در کنار مردم خواهد زیست و توانمندی کشورها در بازآفرینی و توان افزایی بخشهای مختلف اقتصادی از جمله گردشگری باعث مقابله با کووید ۱۹ است. همانطور که قابل مشاهده است، در کشور ترکیه از روزهای گذشته شروع به اجرای پروتکل های سخت بهداشتی کرده اند و یا افتتاح مجدد و بازگشایی فرودگاهها در سواحل مدیترانه به عنوان قطب اصلی گردشگریشان آنچه که مهم است بسیاری از کشورها با توجه به اینکه در اقتصادشان صنعت گردشگری به عنوان یک وزنه مهم اقتصادی محسوب می شود نمی توانند مزایای اقتصادی گردشگری خود را مبرا کنند. 

این مدرس دانشگاه ادامه داد: همانطور که مشخص است تا پایان سال ۲۰۱۹ پیش از یک میلیون و ۵۰۰ گردشگر جهانی وجود داشت که این موضوع گردشگری در ماههای نخست ۳۰۰ میلیون مسافر خود را از دست دادند و حدودا نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار ضرر دیدند که این ضرر ادامه دار است.

انسداد مسیرها رویکرد دولت ها در مواجهه با ویروس کرونا
وی با تاکید بر اینکه دو رویکرد برای پاندمی کرونا وجود دارد گفت:  در وهله اول مدافعه بود که بسیاری از کشورها شروع به بستن مرزها، فرودگاهها،توقف  فعالیتهای گردشگری ، بستن رستوران ها و سینماهاکردند که این امرعملا نشان داد که مدیریت بحران در کشورها سمت و سویی ندارد چنانچه اسپانیا و ایتالیا که خودشان را برای چنین سونامی و پاندمی ای آماده نکرده بودند و بیشترین بیمارکرونایی از کشورها بود. 

وی افزود: از طرفی این کشورها به خصوص اسپانیا که به عنوان صنعت اول در حوزه گردشگری است، ایتالیا و فرانسه بازارهای خود را از دست دادند. این بازارها غیر از اینکه بازارهای بین المللی بودند بلکه بازارهای خودشان را نیز از دست دادند. به گونه ای که در کشور ایتالیا و اسپانیا حتی اچ ها هم برای بازگشایی دید عموم بسته شد.

بازگشایی نیمی از مقاصد گردشگری با رعایت پروتکل های بهداشتی
عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه اظهار داشت: پس از یک دوره که عملا مدیریت جهانی دچار شوک ناشی از پاندمی شده بود در این حوزه سعی شد این کشورها خودشان را به سمت و سویی ببرند و باین ویروس  مدارا کنند که عملا شروع  بازگشایی مقاصد گردشگری کردند اگر به سایت WTO هم مراجعه شود از۸۴ مقصد گردشگری حدود ۴۱ مقصد یعنی نیمی از مقاصد گردشی شروع به بازگشایی کرده اند.

امینیان تصریح کرد:شعار سازمان جهانی گردشگری "ری استارتدر حوزه توریسم " است یعنی اینکه کار مجددا شروع شود چارت ها از مقاصد اصلی گردشی در جزایرحوزه کارایی و اقیانوس آرام که کلا پروتکل ها را رعایت می کنند و مرزها را باز کردند. از این مقاصد تعدادی روند سختگیرانه برای ورود خروج گردشگر را تا حد زیادی کاهش داده اندمن جمله کشور خود ما چنانچه پروازهای خروجی از فرودگاه امام خمینی و ورودی به این فرودگاه در سال گذشته در یک هایسیزن در ماه آگوست بیش از ۵۰ پرواز بوده در روزهای گذشته حدود ۷ الی ۸ پرواز شده است.

ایرویس تنها اسپانسر هوایی ایران در روزهای کرونایی
وی تاکید کرد: دو بحث وجود دارد یکی اینکه مرزهای خیلی از کشورها که به عنوان حب گردشگری ایران بودند مثل شرکت ترکیش ایرلاین، هواپیمایی ام ار ایت و بعد شرکت قطر ایر ریس به عنوان مقاصدی بودند که مسافران را به اقصی نقاط ارجاع می دادند.

امینیان افزود: پس از کج دار و مریضهای مختلف و اما و اگرهای مختلف کشورترکیه چند روز به صورت موقت مرزهای خود را باز کرد و قبل از اعلام قبلی مرزها را بست.

کشور امارات به صورت خیلی محدود مسافران را پذیرش می کند و تنها کشوری که مسافران ایران را کاور کرد قطر ایرویس بود که در بدترین شرایط هم فقط در یک زمان کوتاه یک هفته ای در ماه مارچ (اسفندماه) پروازهای خود را بست ولی پس از آن این حجم بالای مسافرهای خروجی و ورودی ایران را کاور کرد.

وی افزود: در حال حاضر کشور با شرایط چندگانه روبروست از طرفی تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا بعد از ۲۰۱۸ باعث شده شرایط خاصی به کشور حاکم شود در بحث سرمایه گذاریها ، ورود و خروج و کشورهایی که عملا به نوعی جزء گروه اتحادیه غرب محسوب میشوند. و مراودات خودشان را با ایران به حداقل رساندند. اما با این حال آیکنی که خیلی مثبت است در این زمینه علی رغم تمام تحریم های تسلیهاتی،تجهیزات و بحث های دیگر کشور در حوزه گردشگری دچار تحریم نیست و ورودی گردشگر دچار تحریم نشده است.

جریمه سنگین عربستان برای ورودگردشگران شیعه به ایران 
امینیان اظهار داشت: زمانی که کشور در شرایط سیاسی با کشور عربستان صعودی یا بحرین وارد شد که همسایگان کشور هستند ،مجازات سنگینی برای گردشگران آن کشورها وضع شد و شیعه هایی که از حوزه شمال عربستان به ایران می آمدند مجازات سنگینی برای ورود به ایران توسط این کشورها برایشان تعیین می شد. اما خوشبختانه بلوک غرب یا ایالات متحده و کشورهایی که در اتحادیه اروپا قرار دارند چنین تحریم هایی برای مسافران ورودی بر ایران در نظر نگرفتند.

وی با اشاره به اینکه آنچه که اهمیت دارد نیاز جامعه گردشگری به کمک دولت است،گفت: جامعه گردشگری نیاز به کمک و تسهیلات همه جانبه و بدون شعار گرایی است آنچه که اهمیت دارد در تمام کشورهای جهان تسهیلات به صورت قرض الحسنه بدون هیچ سود و کارمزدی اعطا می شود که در کشور ایران حدود ۱۲ درصد کارمزد دریافت می شود درصورتی که شرایط وام های اعتباری از بانکهای قرض الحسنه از بین ۲ تا ۴ درصد است.

تعدیل 80 درصدی پرسنل حوزه گردشگری در کشور
امینیان در خاتمه با اشاره به اینکه در حال حاضر کلیه کسب و کار های گردشگری در شرایط حداقلی فعالیت می کنند، و بین 40 تا  80 درصد تعدیل نیرو، در بخش آژانس های گردشگری و هتل ها ی داخلی داریم، تاکید کرد: اگر با این روند، و بدون حمایت موثر دولتی، از این کسب و کارها پیش برویم، با شرایط بد اقتصادی معشیتی طبقه متوسط جامعه ایرانی، ما با یک فاجعه در صنعت گردشگری روبرو هستیم، و بزودی با یک جمعیت 100 هزار نفری بیکاران این صنعت روبرو خواهیم  شد، که نه وزارت کار از عهده پرداخت بیمه بیکاری آنها برخواهد آمد و نه سایر بخشها توانایی جذب اين افراد را در اقتصاد داخلي خواهد داشت.

وی یادآور شد: لذا جامعه با سونامي بیکاری، و فقر اقتصادی این بخش از جامعه و معضلات اجتماعی روبرو خواهد شد که قابل جبران نخواهد بود، لذا تا دیر نشده است مدیریت کلان گردشگری، به فکر چاره بيافتد و با  بهره گیری از بسته های تحریک بازار،  و کمکهای مالی، به این شرکت ها سعی در حفظشان نماید، ما با جمعی از صاحب نظران این طرح حمایتی ملی گردشگری را آماده کرده ايم، در صورتیکه مسوولان دولتی  و مجلس شورای اسلامی تمایل داشته باشند، در جلسات حضوری ضمن تشریح ابعاد این طرح ملی، گردشگری، به آنها تقدیم خواهیم نمود،

امینیان در پایان گفت: پیشنهاد این است که مسئولین هر چه سریعتر پروتکل ها را اجرایی کنند ولی رعایت پروتکل ها منوط به بستن حوزه گردشگری ، صنعت هتل داری و خدمات رستوران داری نباشد.

نویسنده:آذر رجبی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مزایای یکپارچه سازی متروی تهران و حومه/ روزانه جابجایی 830 هزار مسافر مترو با وجود کرونا

مزایای یکپارچه سازی متروی تهران و حومه/ روزانه جابجایی 830 هزار مسافر مترو با وجود کرونا

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه کرونا مانعی برای جابجایی مسافران نبوده و برای کنترل این بیماری باید از درب منزل اقدام شود، از پیشنهاد طرح یکپارچه سازی متروی حومه استقبال کرده و گفت: به شرط دیده شدن منابع مالی و تامین امکانات بسیار طرح مفیدی خواهد بود.
واقعه  ۱۷ شهریور از زبان رهبر انقلاب

واقعه ۱۷ شهریور از زبان رهبر انقلاب

قیام مردمی ۱۷ شهریور هرچند در زمان خودش سرنوشت تلخی داشت، اما بروز آن عبرت‌هایی را به ملت ایران داد که رهبر انقلاب بر آن‌ها تأکید دارد و هشدار می‌دهد که جوانان خاطره آن را فراموش نکنند.
آخرین اخبار