کد خبر: ۱۱۵۷۹۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
دکتر لطیفی در گفتگو با شهر فردا:
کارشناس برنامه ریزی شهری گفت:سهل انگاری و بی توجهی یا عدم جسارت در فرآیندهای تصمیم گیری و تصمیم سازی در برخی ازحوزه ها متاسفانه باعث افزایش حالت کرونایی دربرخی حوزه ها شده که اگر بتوان بامکانیزم شهر هوشمند از سیستم های مجازی و سیستم دورکاری، بهتر و مناسب تر استفاده کرد می توان ضریب خطر را کاهش داد .
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،جامعه‌شناسان  معتقدند حتی با وجود پیامدهای اقتصادی و عادت‌های اجتماعی مبتنی بر فاصله‌گذاری اجتماعی و ظهور اولویت‌های جدید،کرونا ویروس تمام داشته ها و عادتهایمان را تغییر می دهد. آلن تورن، جامعه‌شناس فرانسوی متولد ۱۹۵۲ در کتابش به نام «پایان جوامع» بر این باور است که در عصر جهانی شدن، نهادهای مختلف اجتماعی همچون خانواده، مدرسه و نظام‌های مراقبتی معنای خود را از دست داده‌اند.

تورن در گفتگویی با روزنامه اسپانیایی پیرامون بحران ناشی از شیوع کرونا ویروس می گوید جنگ بین انسان ها یا دست کم میان دو کشور رخ می دهد و ارتش به قلمرو کشور دیگر هجوم می برد ولی آنچه ما در حال حاضر تجربه می کنیم، رویارویی انسان با دشمن غیر انسانی است تورن جنگ را نقد نمی کند اما آنچه در حال وقوع است را جنگی بدون جنگجو می نامد.

تغییر سبک زندگی برای مقابله با دشمن نامرئی

بنابراین به نظر می رسد چون جوامع در حال جنگیدن با دشمنی ناپیدا هستند به ناچار باید سبک زندگی خود را تغییر دهند و با وجود این ویروس به زندگی ادامه دهند. جوامعی که از تشکیل جماعت ها شکل می گیرد اکنون باید فرد گرایی را سرلوحه خود قرار داده و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از تکنولوژی به جای انسان زندگی را به مدار سلامت برساند.

مساله ای که در اینجا خیلی از سوی مسئولین گوشزد می شود فاصله گذاری اجتماعی است، شرکت نکردن در مجامع عمومی همچون عزاداریها و جشن های ازدواج و ... حاکی از وخامت اوضاع با شیوع مجدد کرونا ویروس در کشور است، اما این فاصله گذاری به تنهایی نمی تواند با ویروس کرونا مقابله کند. پس چگونه به جنگ کرونا برویم .

در اینجا توجه به شهر هوشمند بیشتر از گذشته نگاه ها را به خود جلب کرده است اما زیر ساختهایی که باید برای این شهر آماده باشد به نظر می رسد که زمان زیادی را صرف خواهد کرد.

ضرورت هوشمند سازی شهرها بیش از پیش مورد توجه قرارگیرد

افزایش اپیدمی کرونا در پی سهل انگاری فرآیند تصمیم گیری/ لزوم هوشمند سازی کلانشهرها برای مقابله با کووید 19

دکتر غلامرضا لطیفی در گفتگو با خبرنگار شهری پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،گفت: شهر هوشمند یکی از ضرورتهای زندگی نظام شهری در جهان است و بویژه در کشور خود ما از زمانی که کووید 19 وارد کشور شده است شهر هوشمند اهمیت بسیاری یافته است تا ما بتوانیم با نرم افزارهای مناسب و بسته های ابزاری مناسب در شهرها یی که از تراکم جمعیتی بالاتری برخوردارند اقداماتی صورت گیرد که در واقع ضریب آسیب پذیری را کاهش دهد.

وی با تاکید بر اینکه در بحث هوشمند سازی شهری بازیگران شهر تنها شهروندان نبوده و بازیگران ما تمام مجموعه اثر گذاری هستند که در فرآیند شهری تاثیر گذارند می گوید: با توجه به این ویژگی شهر هوشمند نیازمند زیر ساختها و بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات ، گستردگی شبکه اینترنت و ارتباطات است، بنابراین مولفه های شهر هوشمند که 6 مولفه است در بحث حکمروایی شهر هوشمند که در مقابل Smart Government قرار دارد بحث شهروند هوشمند که در برابر Smart Citizenship قرار می گیرد، بحث محیط زندگی هوشمند که در مقابل Smart Environment قرار می گیرد و محل زندگی که مقابلSmart Home قرار می گیرد و بحث اقتصاد هوشمند که در برابر Smart Economy قرار دارد و بحث حمل و نقل هوشمند که پیرامون Smart Mobility(Transportation) و انرژی هوشمند که مقابل Smart Energy قرار می گیرد می توان گفت با توجه به این ویژگی ها که مطرح شد اقدامات مناسبی در این مدت در کشور بوسیله ستاد ملی کرونا صورت گرفته است .

پیامد افزایش کرونا در پی سهل انگاری در تصمیم گیری

دکتر لطیفی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل سهل انگاری و بی توجهی یا عدم جسارت در فرآیندهای تصمیم گیری و تصمیم سازی در برخی از حوزه ها شاهد افزایش حالت کرونایی بوده ایم که اگر بتوان با مکانیزم شهر هوشمند از سیستم های مجازی و سیستم دورکاری، بهتر و مناسب تر استفاده کرد می توان ضریب خطر را کاهش داد .

وی تاکید می کند ضرورت دارد چه در حوزه آموزش و چه در حوزه های جانبی به سمت سیستم های مجازی کشیده شویم تا زمانی که این ویروس از جامعه جهانی رخت بسته و جامعه جهانی بتواند بار دیگر رنگ آسایش و آرامش را به خود ببیند.

بر همین اساس شهر فردا در یک گزارش میدانی با شهروندان هوشمندی مواجه شد که با استفاده از مکانیزم هوشمند اقدام به مقابله با ویروس منحوس کرونا کرده و سعی در کاهش این اپیدمی دارند، نانوایی ای که از نانوای مکانیزه استفاده می کند و دستگاه شماره زنی که بدون دخالت دست مردم را در صف شماره برای امور بانکی قرار می دهد. لازم به ذکر است که این نانوایی و دستگاه شماره زنی واقع در شهرستان خرمدره یکی از شهرستان های استان زنجان است.

 افزایش اپیدمی کرونا در پی سهل انگاری فرآیند تصمیم گیری/ لزوم هوشمند سازی کلانشهرها برای مقابله با کووید 19

 افزایش اپیدمی کرونا در پی سهل انگاری فرآیند تصمیم گیری/ لزوم هوشمند سازی کلانشهرها برای مقابله با کووید 19

نویسنده: آذر رجبی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رهبر انقلاب ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند

رهبر انقلاب ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، با تبریک عید عید نوروز به هم‌میهنان بویژه خانواده‌های معظم شهیدان و جانبازان و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند و با ابراز امیدواری به کسب برکات مادی و معنوی از تقارن سال جدید با اعیاد شعبانیه و متبرک شدن سال ۱۴۰۰ به دو عید نیمه‌شعبان و جشن ولادت حضرت ولی‌عصر(عج)، سال جدید را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند.
انتشار سی و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری

انتشار سی و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری

سی و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری (زمستان1399) منتشر شد.