کد خبر: ۱۱۵۶۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
امروز مطرح شد
عضو شورای شهر تهران از عملکرد مدیریت شهری پایتخت در حوزه ایمنی فضا‌های شهری انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌ زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه متأسفانه در شامگاه شنبه (۱۸ مرداد ماه) با خبر شدیم که مهدی پسری نوجوان، در پارک لاله دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد، گفت: اینجانب به خانواده محترم ایشان تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند متعال صبر جمیل خواهانم.

او ادامه داد: در سال‌های اخیر متأسفانه شاهد حوادث تلخ و ناگواری از این دست در بوستان‌ها و فضا‌های عمومی تهران یا کشور هستیم که داغی جانسوز بر دلمان گذاشته است، خبر فوت فاطمه کودکی پنج ساله بر اثر سقوط در آبنمای پارک کوهسار شهرک خاوران، کشته شدن کودک ۶ ساله عماد صفی یاری در استادیوم آزادی در اثر برق گرفتگی، فوت نوجوان سیزده ساله در حوضچه بوستان الغدیر از جمله موارد است.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: در حال حاضر نارسایی در آگاهی و ضعف در تخصیص بودجه کافی برای دستیابی به اهداف مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست، وجود مراکز متعدد تصمیم گیری و فقدان هماهنگی در ساختار مدیریتی موجود، فقدان روشی کارآمد جهت نظارت منطقی بر نحوۀ عملکرد پیمانکاران و مهم‌تر از همه ضعف در بازرسی‌ها و پایش‌های ادواری از وضعیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست، از عمده‌ترین چالش‌های پیشرو هستند.

صدراعظم نوری با بیان اینکه در سند برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران، شهرداری به عنوان مسئول اصلی حفظ ایمنی در فضا‌های عمومی شهر است، تأکید کرد: شهرداری موظف است به منظور پیشگیری از وقوع حوادث و افزایش ایمنی تردد شهروندان در فضا‌های عمومی شهر، ساختار مدیریت ایمنی و بحران و HSE شهر تهران را بازنگری و شیوه‌نامه نظام مدیریت و بازرسی و نظارت بر عملکرد و فعالیت تمام پیمانکاران را با هدف پیشگیری و کاهش حوادث تدوین کند.

عضو شورای شهر تهران گفت: متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های مستمر من و برگزاری جلسات بسیار با شهردار تهران، معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و اداره کل تشکیلات و بهبود روش‌ها این مهم همچنان مغفول مانده است.

صدراعظم نوری اضافه کرد: در نتیجه بررسی‌های به عمل آمده و خروجی جلسات برگزار شده و با توجه به اینکه سلامت، ایمنی و محیط زیست در عین قرابت با یکدیگر، اموری تخصصی هستند و نظر به نوع نقش آفرینی شهرداری تهران در مدیریت شهری در قبال شهروندان، ضرورت دارد که در ساختار شهرداری تهران، واحدی مجزا به صورت یکپارچه و تخصصی به مقوله سلامت، ایمنی و محیط زیست بپردازد و به این نکته توجه شود که قرار گرفتن HSE در زیر مجموعه یکی از واحد‌های مرتبط با سلامت، ایمنی و یا محیط زیست کارآیی و اثرگذاری لازم و کافی را در اجرایی شدن الزامات و ضوابط HSE نخواهد داشت.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در جلسات کمیسیون برنامه و بودجه با شهردار تهران بنا شده ساختار HSe زیر نظر اداره کل محیط زیست شهرداری تهران اداره شود، گفت: این کار خبط و اشتباه و HSE باید واحدی مستقل برای اثرگذاری هرچه بیشتر باشد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: از این رو به عنوان نماینده مردم شریف تهران، مجدد از شهردار محترم می‌خواهم که احکام پیش بینی شده در برنامه پنج ساله سوم در حوزه ایمنی و افزایش تاب آوری شهری به ویژه ماده ۸۹ برنامه را که بر بازنگری در ساختار HSE شهرداری تهران تأکید دارد، در اولویت توجه و اقدام قرار دهند تا بتوان در آینده از تکرار وقوع حوادث تلخی از این دست جلوگیری کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی با حضور اعضای این فراکسیون برگزار شد.
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.