کد خبر: ۱۱۵۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۱۸ دشت استان در وضعیت ممنوعه آبی قرار دارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حکایت سال‌ها خشکسالی در خراسان جنوبی تنها به از بین رفتن منابع درآمدی، خشک شدن قنوات و مهاجرت روستاییان ختم نمی‌شود بلکه عمق روایت از وضعیت بحرانی هشت دشت خبر می‌دهد.

آنچه مسلم‌است تامین آب سیار بیش از ۴۰۰ روستا کار ساده ای نیست و سالانه حجم برداشت آب از چاه‌ها، دشت‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی را بیشتر می‌کند که صرفه جویی و حراست از میزان آب موجود دست یاری شهروندان را می‌طلبد.

اگرچه طی دو سال گذشته آسمان خراسان جنوبی آبستن حوادثی از جنس سیل و باران بود اما به دلیل تشنگی ۲۰ ساله زمین و ماهیت رگباری بودن باران‌ها چیزی عاید دشت‌های استان نشده است.

بنا به گفته مسئولان در حال حاضر از ۳۵ دشت موجود در استان، ۱۸ دشت ممنوعه اعلام شده که خبر از آینده‌ای ترسناک می‌دهد. قطعاً زخم چند ساله خشکسالی بر تن استان با باراش هایی گذری درمان نمی‌شود و مرهمی قوی‌تر می‌طلبد.

وضعیت آبی خراسان جنوبی نیازمند اخذ تدابیری ویژه و تسریع پروژه‌های انتقال آب است چراکه با شرایط موجود در آینده‌ای نه چندان دور ۹ دشت آزاد استان هم به ممنوعه و یا بحرانی تبدیل خواهند شد.

وجود ۳۵ دشت در استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: در حال حاضر ۳۵ دشت در سطح استان وجود دارد.

احمد قندهاری با بیان اینکه هشت دشت استان در شرایط ممنوعه بحرانی قرار دارد، افزود: همچنین ۱۸ دشت ممنوعه و ۹ دشت آزاد است.

وی از وجود سه هزار و ۱۳۳ حلقه چاه کشاورزی در استان خبر داد و اظهار کرد: حجم تخلیه این چاه‌ها ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب است.

انتظار می‌رود تمام شهروندان نسبت به حفظ منابع آبی موجود احساس تکلیف کنند تا بتوان همین منابع موجود را تا زمان اجرایی شدن طرح‌های انتقال آب مدیریت کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی با حضور اعضای این فراکسیون برگزار شد.
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.