کد خبر: ۱۱۵۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
با کاوش میراث فرهنگی؛
کاوشگران کردستانی از کشف بقایایی از یک حمام تاریخی در یکی از محلات قدیمی شهر سنندج خبر دادند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، کاوشگران آثاری از بقایای یک حمام تاریخی مربوط به دوران زندیه در محله قطارچیان سنندج کشف کردند.

خبات خلیلی کارشناس میراث فرهنگی استان کردستان گفت: عملیات آواربرداری و خاک‌برداری این اثر تاریخی به صورت مشارکتی با مالکان این اثر صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه نزدیک به ۳ هزار متر مکعب خاک و آوار در این بنای تاریخی وجود داشته است، افزود: مرمت این اثر تاریخی نیز در آینده ایی نزدیک انجام خواهد شد.

کارشناس میراث فرهنگی در کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کردستان عنوان کرد: این حمام تاریخی در زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع بنا شده که دارای ورودی، بی نه، سربینه، خزینه، آب انبار و سرویس‌های بهداشتی است.

وی از تخریب گنبد و طاق‌های پوشش سقف خبر داد و افزود: بر اساس شواهد موجود معماری، کار اجرای پوشش طاق و گنبد آن نیز انجام می‌شود.

قدمت حمام پاشاخان به دوران زندیه بر می‌گردد و جزو اولین گرمابه‌های شهر سنندج است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جان باختگان کرونا به 200 تن رسید / 20 استان در شرایط هشدار

جان باختگان کرونا به 200 تن رسید / 20 استان در شرایط هشدار

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۲هزار و ۶۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته گفت: متاسفانه ۲۰۰ تن از بیماران جان خود را از دست دادند.
تردد روزانه ۲۰ میلیون خودرو در پایتخت

تردد روزانه ۲۰ میلیون خودرو در پایتخت

سردار رحیمی با بیان اینکه روزانه ۲۰ میلیون تردد در پایتخت داریم، گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی نیازمند حمایت همه جانبه است.