کد خبر: ۱۱۵۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران به شهر فردا خبر داد
در حال حاضر به آمار تجمعی 52 میلیون اهدای خون رسیده ایم یعنی از بدو تاسیس سازمان در سال 1353 تا کنون 52 میلیون واحد خون توسط مردم عزیزمان اهدا شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: 47سال از زمان تاسیس سازمان انتقال خون در سال 1353 می گذرد و با گذشت از مرز 40 سالگی به مرز پختگی و رشد و پیشرفت و بالندگی رسیده است. 
52میلیون واحد خون از سال 53 تا کنون اهدا شده است
به طوریکه در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران در عرصه سلامت کشور به خوبی دیده می شود. سازمان انتقال خون ایران تنها کشور منطقه مدیترانه شرقی است که دارای برنامه ملی خونهای نادر بوده و عضو این کارگروه در انجمن بین المللی انتقال خون در بین 23 کشور دنیاست. 

و تنها کشور مسلمان در میان این 23 کشور است در حال حاضر اهدای خون هیجانی در مراکز انتقال خون جای خودش را به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است. 

سالهاست در مراکز انتقال خون سراسر کشور با استفاده از سیستم خود حذفی محرمانه گام بلندی به افزایش ضریب امنیت و سلامت خونهای اهدایی مردم ایران از طریق شناسایی و حذف اهدا کنندگان پر خطر به ویژه در فاز پنجره بیماری ها (ویندوز پریود) برداشته ایم . 

در حال حاضر 10 میلیون خون اهدایی در جهان در منطقه مدیترانه شرقی (EMRO) است که سهم ایران 2100000 ( دو میلیون و صد هزارواحد) است. 

20 درصد خونهای اهدای در منطقه مدیترانه شرقی( 23 کشور) مربوط به کشور ایران است. 
از سال 2007 اهدای خون پولی و جایگزین در کشور ما جای خودش را به اهدای خون 100 درصد داوطلبانه و بدون جایگزین داده است.

 راه اندازی بانک خون بند ناف در سال 1389: از زمان تاسیس تا کنون بیش از 4 هزار خون بند ناف با کیفیت بالا و به صورت کاملا مکانیزه و پردازش و ذخیره سازی شده و اولین پیوند بند ناف در بیمارستان شریعتی تهران در سال 91 انجام شد و تا الان 17 مورد پیوند با استفاده از این سلولهای خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت انجام شده است در حال حاضر افزایش چشمگیر سهم اهدای خون مستمر را در کشور داریم که در بعضی از استانها به نزدیک 80 درصد رسیده است( استان سمنان) در حال حاضر شاخص اهدای خون مستمر در کشور نزدیک 60 درصد است. 

حضور اهدا کنندگان مستمر خون درمراکز انتقال خون و افزایش شاخص اهدای مستمر یکی از شاخص های مهم ارتقا در مراکز انتقال خون دنیا محسوب می شود و کشور ما در منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را در اهدای خون مستمر دارا است. 

استفاده از دستگاه های آفرزیس برای تهیه پلاکت به روش پلاکت فریزیس تولیدی در کشور ما نهادینه شده به طوریکه در حال حاضر جهت تهیه پلاکت به روش فریزیس 31 استان کشور دستگاه های آفرزیس دارند. ( با توجه به گسترش مراکز خون و آنکولوژی در کشور و مصرف بالای پلاکت در بیمارستانهای کشور فرآیند تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس تولیدی در 5) استان کشور از سال 95 را راه اندازی شده  است و در حال حاضر در 24 استان کشور تهیه پلاسمای هیپرایمیون از بیماران بهبود یافته از کووید 19 جهت مصرف در بیمارستانهای کشور در حال انجام شدن است. 

در حال حاضر 9 مرکز انتقال خون استانی کشور مجهز به دستگاه های پرتودهی خون هستند. که گام بلندی جهت تهیه  خون و فرآورده های آن برای بیماران خاص و سرطانی و پیوندی برداشته شده است. از سال 1387 استفاده از کیسه های فیلتر دار جهت تهیه فرآورده های کم لکوسیت در سازمان انتقال خون و جهت استفاده بیماران خاص، مخصوصا عزیزان تالاسمی در کشور شروع شده است . 

سازمان انتقال خون ایران از سال 1392 به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشتWHO در امر آموزش و پژوهش انتخاب شد. در سال 1396 به خاطر عملکرد عالی این همکاری به مدت 4 سال دیگر تمدید شد. 

و کشور ما تنها کشور منطقه است که در امر آموزش مراکز انتقال خون دارای سابقه درخشان است. از نظر شیوع نرخ پایین عفونتهای منتقله  از راه خون در میان اهدا کننده ها در میان کشورهای منطقه EMRO حرف اول را می زنیم و به خطر صفر انتقال بیماریهای عفونی از راه خون نزدیک شده ایم . و از این نظر در سطح کشورهای با در آمد بالا هستیم.  کشور ما در حال حاضر جزو 5 کشور برتر در زمینه انتقال خون در آسیا می باشد. 

تخمین زده می شود 177 میلیون اهدای خون در سال در جهان صورت می گیرد که سهم کشور ما در سال نزدیک به 2100000 هزار نفر واحد خون می باشد که در میان 23 کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را داریم. 

در حال حاضر 83 درصد از خونهای اهدایی در دنیا از طریق اهدای داوطلبانه و بدون چشم داشت است و 16 درصد از طریق اهدای خون جایگزین و بقیه به صورت پولی و پرداخت پول صورت میگیرد. هنوز در دنیا 70 کشور به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند. 

سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران 9 مرداد 1353 و در تقویم ملی ایران روز 9 مرداد روز اهدای خون در کشور نامگذاری شده است. و از روز 9 مرداد لغایت 15 مرداد هفته انتقال خون نامگذاری شده است در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران وظیفه تامین خون و فرآورده های بیش از 900 بیمارستان و مرکز درمانی را در سطح کشور عهده دار است در سال 1398 نزدیک به 3 میلیون 525 هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است و تمامی خونها و فرآورده های تزریق شده به بیماران بستری در بیمارستانهای کشور را مردم عزیز و ایثارگر کشورمان اهدا کرده اند. 

20 درصد خون اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص و عزیزان تالاسمی می رسد 17 درصد از خونهای اهدایی در کشور در استان تهران اهدا می شود در صورتی که 25 درصد خون و فرآورده های تهیه شده در کشور در تهران مصرف می شود نزدیک به 170 بیمارستان و مرکز درمانی در کلانشهر تهران است. 

در حال حاضر اهدای خون و دسترسی جهانی به تزریق خون سالم به عنوان بخشی از دستیابی به پوشش همگانی بهداشت است میزان اهدای خون به ازای هر 1000 نفر جمعیت در کشورهای با درآمد بالا 32 است و در کشورهای با درآمد متوسط به پایین این میزان 15 نفر در هزار نفر جمعیت است. در کشورهای با در آمد پایین 8 به ازای هزار نفر جمعیت است . 

متوسط نرخ اهدای خون در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی 15 است. در حالی که شاخص اهدا به ازای هزار نفر جمعیت در کشور ایران 25 است.که در منطقه سرآمد هستیم.   حداقل سن اهدای خون در کشور 18 سال و حداکثر 60 سال می باشد اهدا کنندگان مستمر خون تا 65 سالگی می توانند با نظر پزشک مشاور اهدا کنندگان، خون اهدا کنند. 

در ایران آقایان در سال 4 بار و خانمها به خاطر مسائل فیزیولوژیک 3 بار در سال می توانند خون اهدا کنند وزن اهدا کنندگان خون باید بالای 50 کیلوگرم باشد هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون همراه داشتن کارت شناسایی معتبر کارت ملی الزامی است. 

اهدا پلاسما: در سال می توان 24 بار اهدای پلاسما انجام داد 
در حال حاضر از پلاسمای دریافت شده از خونهای اهدایی 4 داروی مهم تهیه می شودIVIG فاکتور 9 و فاکتور 8 و آلبومن در ایران 90 درصد مردم دارای گروه خونی مثبت و تنها 10 درصد دارای گروه خونی منفی هستند فراوان ترین گروه خونی O+ است. 33 درصد مردم دارای این گروه خونی هستند AB – نایاموترین گروه خونی است . ( 1 درصد) 

سازمان انتقال خون ایران با همکاری وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی از سال 1396 واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون را بر علیه هپاتیت B  شروع کرد و بر این باوریم که خطر صفر هپاتیت B  را با کمترین هزینه در میان اهدا کنندگان خون داشته باشیم و درحال حاضر تمامی آزمایشات غربالگری خون با بهترین کیت های استاندارد و بر روی تمامی خونهای اهدایی مردم عزیزمان انجام می شود.   

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .