کد خبر: ۱۱۴۹۴۸
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
به مناسبت روز جهانی هپاتیت دکتر بشیر حاجی بیگی به شهر فردا خبر داد
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: در جهان 290 میلیون نفر بدون دانستن اینکه به بیماری هپاتیت مبتلا هستند، زندگی می کنند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: بدون پیدا کردن موارد تشخیص داده نشده و درمان آنها، میلیونها نفر به رنج کشیدن ادامه می دهند و زندگی های بسیاری از بین می رود. در روز جهانی هپاتیت، از مردم  سراسر جهان خواسته شده است که وارد عمل شوند و آگاهی های عمومی در این راستا را ارتقاء دهند تا بتوانند این میلیونها نفر را شناسایی کنند.

شعار روز جهانی امسال
حاجی بیگی با اشاره به اینکه   شعار امسال را find the "missing millions”   پیدا کردن میلیونها مورد گم شده) اختصاص داده اند، اظهار داشت: نرخ شیوع هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان خون در ایران پایینترین نرخ در منطقه مدیترانه شرقی(EMRO) و به ترتیب در هپاتیت B حدود 36 نفر در صد هزار و در هپاتیت C 16  نفر در صد هزار است. این در حالی است که  نرخ هپاتیت B و C  در میان اهداکنندگان در برخی ازکشورهای منطقه به ترتیب  در حدود 5 % و 3 % است.
وی در ادامه تصریح کرد: ایران جزو شش کشور منطقه مدیترانه شرقی است که غربالگری هپاتیت B را بر روی تمامی خونهای اهدایی انجام می دهد .سازمان انتقال خون ایران برنامه ریشه کنی هپاتیت C را در بین اهداکنندگان خون در پیش گرفته و به دنبال رسیدن به خطر صفر هپاتیت B در سالهای آتی است.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: باید به روزی برسیم که مطمئن باشیم هیچ رخداد هپاتیت ب B و C متعاقب تزریق خون در کشور بروز  نمی کند.

وی افزود: با انجام واکسیناسیون هپاتیت بی(HBV) در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1372 قدم بزرگی در افزایش سلامت جامعه ایرانی و بدنبال آن افزایش ضریب امنیت و سلامت خونهای اهدایی در کشور برداشته شد.
حاجی بیگی اظهار داشت: سازمان انتقال خون ایران در زمینه آموزش جامعه اهداکنندگان خون برای راههای کنترل هپاتیت  BوC  در میان مراجعین به این سازمان قدمهای مهمی را برداشته است.رعایت اصول خود مراقبتی در اهداکنندگان مستمرخون در کشورگام مهمی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون در جامعه اهدا کنندگان خون بوده است.

وی تصریح کرد: در سال 1398 میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت بی در اهدا کنندگان خون در کشور 36 نفر در صد هزار اهدا کننده خون بوده است.میزان موارد مثبت تائیدی هپاتیت C در اهداکنندگان خون در کشور 16 نفر در صد هزار اهدا کننده بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: با اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B در میان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد امیدواریم میزان شیوع هپاتیت بی (HBV) در بین اهداکنندگان مستمر خون  در کشور تا سال 1400 به صفر برسد.

وی در پایان با اشاره به اینکه شایان ذکر است خون های اهدایی در کشور که در آزمایشات غربالگری از نظر هپاتیت B و هپاتیت C مثبت گزارش شوند از چرخه مصرف خارج می شوند، اظهار کرد: همچنین در 15 سال گذشته میزان شیوع هپاتیت  C و موارد مثبت شده از 128 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1383به 16 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1398 رسیده است.

گفتنی است در 15 سال گذشته میزان شیوع هپاتیت B و موارد مثبت شده از 72 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1383 به 36 نفر در صد هزار نفر اهدا کننده خون در سال 1398 رسیده است که نشان دهنده شیب کاهشی آن در میان اهدا کنندگان خون در کشور است.
حاجی بیگی  یادآور شد: علت شیب کاهشی در میزان شیوع هپاتیت B در میان جمعیت اهدا کنندگان خون انتخاب اهدا کنندگان سالم توسط مراکز انتقال خون و حضور اهداکنندگان مستمر خون بوده است.
حاجی بیگی افزود: در حال حاضر به طور میانگین نزدیک به 60 درصد اهدا کنندگان خون در کشور را اهدا کنندگان مستمر خون تشکیل می دهند و در بعضی از استانهای کشور نظیر استان (سمنان) این میزان به 75 درصد می رسد.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد: ضریب امنیت و سلامت خون در اهدا کنندگان مستمر خون چند برابر بیشتر از اهدا کنندگان بار اول است.
وی با اشاره به اینکه سالانه 500 هزار اهدا کننده مستمر خون در کشور داریم که حداقل سالی دو بار اهدای خون را انجام می دهند ، گفت: هر فر سالم در کشور در آقایان 4 بار در سال و خانمها 3 بار در سال می توانند خون اهدا کنند.
وی یادآور شد: خون مصرفی در کشور با توجه به حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون جزو سالم ترین خونها در دنیاست و ضریب امنیت و سلامت خون در ایران بسیار بالاست.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
290  میلیون نفر از بیماری هپاتیت خود بی اطلاعند

290 میلیون نفر از بیماری هپاتیت خود بی اطلاعند

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: در جهان 290 میلیون نفر بدون دانستن اینکه به بیماری هپاتیت مبتلا هستند، زندگی می کنند.
تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

تعویق 90 روزه پروژه های شهرداری تهران در سال 98 زیر سایه کرونا

مهندس صفا صبوری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران از اقدامات انجام شده در سال 98 این معاونت در نشست خبری خبر داده و گفت: متاسفانه کرونا برنامه های شهرداری تهران به دلیل آلودگی هوا 90 روز به تعویق انداخت.