کد خبر: ۱۱۳۷۷۱
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
گزارش شهر فردا از تاثیر کرونا بر گرانی مسکن
اگر گذری از تاثیر ویروس کرونا بر پیکره اقتصاد داشته باشیم کاملا تغییرات اقتصادی من جمله افزایش قیمت مسکن به خصوص در برخی استانها بسیار مشهود است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،این روزها حرف داغ رسانه ها خبر از افزایش درگیری روزانه شهروندان با ویروس کرونا است و از آن بدتر تاثیر این ویروس منحوس بر زندگی مردم است. از آنجایی که کشور ایران چند سالی است مورد تحریم ظالمانه از سوی استکبار جهانی قرار گرفته و فشار اقتصادی کمر اقتصاد کشور را شکسته این ویروس نیز تیر خلاص را بر پیکره اقتصاد وارد آورده است. و گرانی و افزایش بی رویه قیمت اقلام اساسی از یک سو آرزوی خانه دار شدن جوانان که بر دلهاشان خواهد ماند از سوی دیگر داغ تضعیف اقتصاد را دو چندان کرده است.

به گفته کارشناسان اجرای طرح هایی چون مسکن مهر در سال های گذشته و ثبت نام برای اقدام ملی مسکن در ماه های اخیر نیز تاکنون نتوانسته نقش موثری در کنترل تورم افسار گسیخته مسکن داشته باشد.
خلاء قیمت گذاری و نظارت بر قیمت زمین و مسکن و نیز ضعف قوانین نظارتی بر بازار، زمینه ساز تورم سرسام آور اجاره بها، رهن و نیز خرید و فروش زمین و واحدهای مسکونی شده است.

در روزهای اخیر نیز که تمامی دستگاه های خدمات رسان، اجرایی و نظارتی دغدغه ای دیگر چون بیماری کرونا دارند، زخم تورم کاذب در حوزه مسکن بیش از پیش سرباز کرده است.

شهرام معینی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان می گوید: در شرایط فعلی، روند همه متغیرهای بالا، در جهتی است که در صورت ادامه، تصویرگر چشم‌انداز وضعیت شکننده در بازار مسکن و تداوم آن است. طبعا هر دوره رشد قیمت مسکن می‌تواند به دوره‌ای از آرامش، منجر شود. اما دوباره بی‌ثباتی می‌تواند بازگردد و احتمالا این‌بار دوره‌های ثبات-جهش می‌تواند کوتاه‌تر باشد. در میان متغیرهای بالا، بیشترین و نزدیک‌ترین امکان و امید را فعلا باید درخصوص تورم جست‌وجو کرد.

اگر تلاش‌ها برای تامین مالی کسری بودجه از محل اوراق بدهی موفق باشد و ثباتی نسبی هم در بازار ارز حاصل شود، آنگاه می‌توان امیدوار بود که تورم عمومی و بزرگ شدن اسمی درآمدها و دستمزدها هم کنترل شود. نهایتا از این طریق یک تورم عمومی پایین تر، می‌تواند دوره‌های ثبات-پرش در بازار مسکن را دوباره طولانی‌تر کند و بنابراین شاهد ثبات بیشتری در قیمت مسکن باشیم.

گفتنی است که تحلیل بازار مسکن، صرفا به‌عنوان یک بازار سرمایه‌گذاری و تشکیل پرتفوی و تلاش برای تحلیل تحولات قیمتی آن در ارتباط با بازارهای سرمایه‌گذاری معمول دیگر نظیر بورس، طلا، ارز و...، به‌خصوص با اشتباهات مهمی همراه است که نیازمند بحث جداگانه‌ای است. اما باید توجه داشت که رشد قیمت مسکن هم در دوره‌های ثبات سایر دارایی‌ها (مثلا سال‌های ۸۶-۸۵) و هم در دوره رشد سایر دارایی‌ها (مثلا سال‌های ۹۱-۹۰) رخ داده است. ثبات قیمت مسکن، اما عملا در دوران بی‌ثباتی بازار ارز تقریبا مشاهده نشده است. بنابراین روند بازارهای فوق، عملا نمی‌تواند تضمین‌کننده ثبات قیمت مسکن باشد و مناسب‌تر است که بازار مسکن را در چارچوب متغیرهای مستقیما موثر فوق تحلیل کنیم.

برچسب ها: کووید 19 ، بلا ، مسکن ، شهر فردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .